ТОП-20 помилок підприємців-початківців, які гублять молодий бізнес

Основні помилки бізнесменів початківців Бізнес

В області підприємництва та бізнесу існують свої правила. Збудовані вони на помилках бізнесменів, які привели до вкрай тяжкого становища підприємства, або навіть гірше – до банкрутства. Тому, можна без перебільшення сказати, що за кожним правилом ведення бізнесу стоїть чиєсь зруйноване підприємство.

Підприємницька діяльність – це та область, де вчитися потрібно на чужих помилках. Безумовно, їх допускають всі: новачки і досвідчені підприємці. Але для починаючого підприємця помилки в бізнесі особливо важливо вчасно помітити й усунути. Тому пропонуємо вашій увазі 20 помилок бізнесменів-новачків, які часто мають місце при відкритті бізнесу.

Зміст сторінки
 1. Помилка 1. Некоректна постановка мети
 2. Хочу заробити грошей
 3. Хочу бути вільною людиною
 4. Хочу отримати повагу
 5. Хочу самореалізуватися, бажаю рости і розвиватися
 6. Хочу стати власником бізнесу
 7. Хочу жити “красиво”
 8. Хочу забезпечити собі старість
 9. Помилка 2. Робити з хобі бізнес
 10. Помилка 3. Починати свою справу з надмірно великих вкладень
 11. Помилка 4. Невміння делегувати
 12. Помилка 5. Занадто повільне прийняття рішень
 13. Помилка 6. Ігнорування бізнес-планів
 14. Помилка 7. Фанатичне виконання бізнес-плану
 15. Помилка 8. Не досліджувати ринки
 16. Помилка 9. Ігнорування конкурентів
 17. Помилка 10. Нерозуміння свого споживача
 18. Помилка 11. Відсутність правових знань
 19. Помилка 12. Пробіли в безпеці
 20. Помилка 13. Віра на слово
 21. Помилка 14. Це всього лише робота
 22. Помилка 15. При прийнятті рішень спиратися на одні тільки гроші
 23. Помилка 16. Бізнес в борг
 24. Помилка 17. Відсутність принципів
 25. Помилка 18. Наймання співробітників, які слабші від вас
 26. Помилка 19. Бажання заробити все
 27. Помилка 20. Не вчитись на своїх помилках

Помилка 1. Некоректна постановка мети

Підприємці по-різному приходять до усвідомлення того, що потребують відкриття власної справи. Мабуть, найголовніша помилка початківця бізнесмена – невірно обрана мета створення підприємства. Можна навести список найбільш частих відповідей на питання “Навіщо вам свій бізнес”, але кожна з них в чомусь провальна. При постановці цілі, важливо розуміти, що досягти всього й одразу не вийде, доведеться чимось жертвувати. А значить, щоб не повторювати помилки підприємців, задайте собі питання – навіщо вам це все, і постарайтеся знайти відповідь з урахуванням наведених нижче особливостей для кожної з можливих цілей.

Хочу заробити грошей

На практиці за допомогою підприємницької діяльності куди простіше втратити свої фінанси, ніж заробити. Це широко розрекламований ЗМІ образ: вдалий бізнесмен, який не маючи нічого, крім шикарної ідеї для стартапу, піднявся на небувалі вершини. Тих підприємців, хто не впорався з організацією власної справи і виявився розореним, куди більше. Просто про них, зазвичай, ніхто не пише і не говорить.

Тому будьте готові до того, що навіть якщо потрапите в плеяду успішних бізнесменів, перед цим потрібно буде знайти інвестиції, вийти хоча б на “операційний нуль”, потім роздати отримані інвесторські вкладення, роздати борги, реінвестувати свій зростаючий бізнес, і тільки після всього цього можна буде щось нарахувати і собі в кишеню.

Хочу бути вільною людиною

Насправді, ви станете рабом своєї власної справи на найближчі кілька років. Щоб домогтися успіху, підприємцям-початківцям доводиться надзвичайно багато працювати без вихідних і відпусток. Ваші наймані співробітники вільні в будь-який момент встати і піти, а акціонери – забрати свою частку. Тільки власнику бізнесу доведеться в будь-якому випадку витягати свою справу.

Хочу отримати повагу

Швидше за все, ви цього досягнете, але від сторонніх людей. З родичами і друзями спочатку навряд чи вдасться проводити багато часу.

Хочу самореалізуватися, бажаю рости і розвиватися

Вчитися і реалізовуватися можна і працюючи в компанії. У бізнесі ж доведеться це робити швидко, самому і “на власних шишках”. А ціною всього цього може стати здоров’я, сім’я, упущені можливості молодості.

Хочу стати власником бізнесу

Насправді, бізнес не буде 100% вашим. Підприємці знаходяться в залежності від перевіряючих органів, своїх власних співробітників, постачальників і дистриб’юторів.

Хочу жити “красиво”

На жаль, левову частку в повсякденності підприємця займають неприємні розмови з кредиторами, банками і представниками держорганів, звільнення співробітників. А ось світські вечора і все те, що зазвичай показують про бізнесменів в ЗМІ, не так часто і відбувається (просто знову ж таки на цьому роблять акцент).

Хочу забезпечити собі старість

Це практично утопія. Швидше за все, ваш бізнес помре раніше за вас. Зараз все менше компаній, які переживають своїх засновників. Багато з підприємців націлені на те, щоб розвинути свою справу, а потім вигідно її продати.

Помилка 2. Робити з хобі бізнес

Так ви і захоплення втратите і справи своє не побудуєте (за винятком рідкісних випадків). Поширена помилка підприємців – керуватися правилом “Робіть те, що вам подобається і вам не доведеться працювати жодного дня”. Хобі – це, то чим ви займаєтеся у вільний час, і швидше за все, не досить добре в цьому розбираєтеся. Якщо ви будете робити з цього свій бізнес, то вам доведеться робити улюблене заняття навіть тоді, коли особливо і не хочеться, тому що терміни підтискають, замовлення “горять”. У підсумку, воно перестане приносити задоволення.

Те ж саме відноситься і до спонтанності вибору напрямку. Як правило, помилки підприємців починаються з приблизно такої думки: “Ось сусід відкрив свою автомайстерню, такі гроші заробляє. А чим я гірший?”. Тільки при цьому до уваги не береться той факт, що новоспечений власник сервісу більшу частину життя пропрацював слюсарем в інших техцентрах.

Основу бізнесу має становити та справа, в якій ви достатньо компетентні. Якщо ви щось знаєте і робите настільки добре, що люди готові платити за це гроші, то саме таке заняття і має бути закладено в вашу комерційну діяльність.

Помилка 3. Починати свою справу з надмірно великих вкладень

Світова статистика свідчить про те, що з 100 нових компаній до першої річниці вдається проіснувати 10. До п’ятирічного ювілею і зовсім доходять 3-5 організації. Це говорить про крайню необачність багатьох підприємців.

Найбільш часто це виражається у вигляді бездумного вкладення фінансів. Підприємці-початківці відразу ж після відкриття юридичної особи орендують офіс, наймають штат і дають дорогу рекламу. На практиці, в таких масштабах це зовсім не потрібно на стартовому етапі.

Щоб не допускати таких помилок бізнесменів, запитайте себе: “Що буде, якщо я ці гроші втрачу?” Непогано, коли вони ваші. Але якщо позикові і на них нараховується відсоток – стає і зовсім страшно. Таке питання оберігає починаючого підприємця від бажання здійснювати бездумні вкладення.

 

Щоб підвищити свої шанси залишитися на плаву і не прогоріти в перший рік, почніть свою справу з малого, а потім поступово еволюціонуйте. Добре, коли ви виконуєте самостійно ту роботу, яку зазвичай робите за основним місцем працевлаштування. На стартовому етапі не потрібно різких стрибків і зайвих вкладень. Запитайте себе, чого можуть потребувати ваші рідні і як це монетизувати. Тут важливо проаналізувати ринок і зрозуміти існуючі потреби.

Помилка 4. Невміння делегувати

Багато підприємців керуються правилом: “Якщо хочеш, зробити щось добре, то роби все сам”. Серед помилок бізнесменів початківців – ця одна з найпоширеніших. Бажання сконцентрувати всі процеси навколо себе призводить до вигоряння, низької ефективності і демотивації ваших співробітників.

Щоб цього уникнути, культивуйте в собі лінь . Правило номер один для будь-якого підприємця: делегуйте все, що можна делегувати. Істотний і динамічний розвиток компанія отримає тоді, коли у всіх її окремих напрямків з’являться керівники, на яких можна буде покласти 99% роботи по конкретній специфіці.

Помилка 5. Занадто повільне прийняття рішень

Бізнес – сфера, що дуже активно розвивається. Тут немає надлишку часу на роздуми. Часом, швидко прийняте рішення, нехай і не до кінця вірне, краще, ніж те, що довго дозрівало і в підсумку ні до чого не призвело. Можна потім проаналізувати ситуацію і зрозуміти, що щось пішло не зовсім так, як планувалося, і поміняти курс, а може і зовсім відмовитися від нього.

Думаючи надмірно довго, ви втрачаєте можливості для зростання і розвитку.

Помилка 6. Ігнорування бізнес-планів

Гроші люблять рахунок. Це як аксіома. Якщо ви не будете рахувати їх, і прибутковість ваших інвестицій, то дуже швидко розоритеся. Щоб не повторювати помилки підприємців, які заплатили занадто високу ціну за ігнорування даного правила, добре найняти толкового фінансиста. Але якщо такої можливості немає, то варто самостійно почати вникати в те, як проводиться бухгалтерський облік, як вираховується ефективність від вкладень. Ці знання в подальшому зможуть стати в нагоді кожному підприємцю.

Помилка 7. Фанатичне виконання бізнес-плану

Це інша крайність описаної вище ситуації. Сліпе слідування бізнес-плану змушує підприємців упускати багато можливостей для зростання і розвитку. Ситуація на ринку змінюється дуже часто. І часом, щоб залишатися на плаву, стратегію і тактику компанії потрібно переглядати і коригувати, ризикувати і пробувати нове.

Помилка 8. Не досліджувати ринки

Аналізу поточну ситуацію потрібно піддавати навіть тоді, коли ви вже вивели свій продукт. Ситуація на ринку змінюється. Це відбувається з великою швидкістю. З’являються інші компанії та підприємці, які пропонують ті ж послуги, але роблять це краще. Потреба в якихось товарах відпадає, з’являється необхідність в більш технологічних продуктах. Щоб не допускати серйозні помилки в бізнесі, потрібно бути завжди в курсі всіх трендів і змін. Це допоможе не просто відмовитися від неправильних рішень, але і знайти нові точки розвитку.

Читайте: Бізнес ідеї для початківців. Топ-10 нових напрямків

Помилка 9. Ігнорування конкурентів

Припустимо, ви печете найсмачніші в місті пироги, але ось на сусідній вулиці з’являється нова кондитерська лавка. Ваша продукція коштує в середньому по 15 гривень, а у конкурента по 10. На додачу виявляється, що їх пироги смачніші і ароматні ваших.

Якщо ви проігноруєте появу нового конкурента – дуже скоро розоритесь. Якщо помітите його появу і будете в курсі ситуації – зможете на неї вплинути.

Те ж саме стосується і виходу з ринку когось із конкурентів. Звичайно ситуація, коли займана компанією ніша стає вільнішою, не може не радувати. Але в чому причина того, що ваш конкуруючий підприємець припинив свою діяльність? Може, просто ви не в курсі будь-яких важливих тенденцій ринку?

Ще одна сторона, на яку важливо звертати увагу при веденні бізнесу – ємність ринку. Часто помилки підприємців складаються з того, що вони вважають: “Раз я зумів зайняти певне місце, вже ніхто не виштовхне з нього.” У кожній категорії товарів і послуг є обмежене число споживачів. І якщо ви просто печете пироги, а у вас з’явилося 10 компаній-конкурентів, кожна з яких хоч у чомусь вас перевершує, то скоро для вас на ринку зовсім місця не залишиться.

Помилка 10. Нерозуміння свого споживача

Часто базові інструменти маркетингу підприємці просто не беруть до уваги. Це серйозне упущення. Якщо ви продаєте товар якоїсь категорії, надаєте послуги, то повинні знати про своїх споживачів (цільову аудиторію) буквально все.

 1. Хто це: чоловіки чи жінки.
 2. Вік.
 3. Рівень прибутку.
 4. Сімейний стан.
 5. Соціальний статус.
 6. Захоплення та інтереси.
 7. Як часто виникає потреба в вашому товарі чи послузі.

Без цих знань неможливо підібрати ефективних інструментів взаємодії зі своєю цільовою аудиторією. Відповівши на ці та ряд інших питань, підприємець зможе зрозуміти:

 • який спосіб покупки або користування послугою кращий;
 • чи можна розраховувати на повторні звернення, і за яких умов;
 • який середній чек є прийнятним для цієї сфери бізнесу;
 • на які важелі тиснути, щоб стимулювати звернення клієнтів до компанії;
 • через які канали спілкуватися зі своїм споживачем, як інформувати його про свій товар або послугу.

Не допускайте настільки фатальної помилки – не ігноруйте маркетинг. Його основи допоможуть зрозуміти: як розширити свої продажі, які підводні камені є в вашому бізнесі, чого варто побоюватися. Вивчивши свою цільову аудиторію, ви почнете розуміти, чого люди потребують, за що вони готові платити гроші, які у них є потреби, які вони зможуть задовольнити тільки з вашою допомогою.

Вам буде цікаво: Найбільш перспективні бізнес ідеї у 2019 році

Помилка 11. Відсутність правових знань

Підприємець просто зобов’язаний знати які норми щодо його бізнесу встановлює законодавство. В іншому випадку, можна зіткнутися з серйозними неприємностями, які приведуть до примусового закриття вашого підприємства, великих фінансових витрат, і навіть до арешту.

Потрібно розуміти і знати основні положення законодавства, які регулюють вашу діяльність. Також не зайвим буде володіти інформацією про те, як оформляються трудові відносини з персоналом, як можна заощадити на податках законно, яким чином укладаються договори.

В процесі своєї роботи, як підприємець, ви будете все краще і краще розбиратися в цих питаннях. Але на старті існує ризик великих прорахунків. Застрахувати себе від них можна шляхом отримання спеціальних знань.

Помилка 12. Пробіли в безпеці

Часто підприємці не думають про це. Звичайно, ідея бізнесу не для кого не секрет, але ось клієнтська база, технології, за допомогою яких ви працюєте – конфіденційна інформація. Її варто берегти від витоків.

Не зайвим буде подбати про юридичну та виробничу безпеку. Це питання не вимагає маніакального контролю. Але і з рахунків його скидати не можна, щоб не потрапляти в неприємні ситуації.

Помилка 13. Віра на слово

Це вже не новина, але багато підприємців забувають про те, що всі домовленості потрібно в обов’язковому порядку фіксувати. Це стосується, в першу чергу, команди і партнерів.

Якщо не фіксувати в письмовому вигляді будь-які угоди, існує велика ймовірність того, що вони не будуть виконані, або їх умови будуть неправильно зрозумілі якійсь із сторін.

Помилка 14. Це всього лише робота

Якщо ви, як підприємець, не відчуваєте пристрасті до того, що робите – навряд чи у вас вийде домогтися успіху. Від того, що ви займаєтеся справою, яка не викликає ніякого інтересу страждає продуктивність, ефективність роботи мозку. Крім того, пристрасть до своєї справи допомагає запалити команду, спонукати її на досягнення високих результатів. Якщо у вас цього немає, то і у співробітників навряд чи з’явиться.

Помилка 15. При прийнятті рішень спиратися на одні тільки гроші

Багато починаючих підприємців сьогодні готові продати частку в своїй майбутній компанії будь-якому інвестору. Бажано, щоб той ще і ненав’язливістю відрізнявся, та в бізнес не ліз. Такий підхід може в кращому випадку виявитися просто неефективним. Ключова цінність інвестора – це не тільки гроші, але і можливості, зв’язки, якими він володіє.

Помилка 16. Бізнес в борг

Багато підприємців сперечаються про необхідність і користь інвестицій. Багато в чому чужі, вкладені в проект кошти, лише гальмують розвиток компанії. Підприємцю завжди доводиться оглядатися на інвестора і боятися втратити його гроші. Тому, чим довше можна протриматися без такого способу фінансування, тим краще.

Це допоможе навчитися самостійності, зробить ваше діло більш продуманим, а значить ефективним. Інвестор потрібен тоді, коли вже всі інші способи вичерпані, і відсутність вкладень гальмує розвиток компанії.

Помилка 17. Відсутність принципів

Часто підприємці купуються на наживку легкого і швидкого заробітку. Не варто вплутуватися в ті махінації, які пропонують не зовсім легальний спосіб отримання доходу. Як правило, це нічим хорошим не закінчується, для бізнесу ця помилка фатальна.

Крім того, стежте за тим, щоб компанію оточували люди, чиї цінності збігаються з вашими. Тобто ви однаково розцінюєте, що таке “добре” і “погано”.

Помилка 18. Наймання співробітників, які слабші від вас

Багато підприємців бояться конкуренції, а тому не беруть до себе на роботу тих, хто, як здається, може обійти керівника. Такий підхід провальний. Тому що, набираючи команду, що складається з безініціативних і некомпетентних людей, ви прирікаєте свою справу на невдачу.

Варто пам’ятати про те, що караван йде зі швидкістю самого повільного верблюда, а бізнес розвивається в темпі самого бездарного співробітника.

Помилка 19. Бажання заробити все

Безумовно, це вибір кожного. Але ціна всесвітнього марафону із заробляння грошей виявляється занадто високою: сім’я, друзі, захоплення. В результаті існує ризик залишитися на старості самотнім і хворим, в спогадах якого немає нічого, крім роботи. Тому іноді все ж варто розслабитися і відпускати ситуацію.

Помилка 20. Не вчитись на своїх помилках

Якщо тут ви побачили декілька своїх промахів, не відкладайте це в довгу шухляду. Запишіть собі їх кількома пунктами та спробуйте попрацювати над ними вже найближчим часом. Це надзвичайно важливо, якщо ви хочете розвиватись.

У висновку хотілося б відзначити, що бізнес не терпить дилетантства. До нього і питань його ведення потрібно підходити з розумом, сприймати почату справу з усією серйозністю. Щоб стати успішним підприємцем без помилок в бізнесі, потрібно вміти проявляти гнучкість, часто наполегливість і завзятість. Не варто засмучуватися і здаватися при перших невдачах. У бізнесі, як і в житті, бувають і злети, і падіння. Головне – вчасно помітити, допущену помилку, змінити курс і зробити висновки на майбутнє.

Співзасновник сайту Fintramplin.COM. Манімейкер з 12-річним стажем. Заробляє на власних інформаційних сайтах, партнерках.

Fintramplin
Додати коментар