Фінансова подушка безпеки – важлива необхідність в житті завбачливої людини

фінансова подушка безпеки Як економити гроші

Грошовий запас на випадок, якщо ви втратите основні джерела доходів, або виникне екстрена ситуація, що вимагає значних витрат, це і є фінансова подушка безпеки.

Її мета проста – підстрахувати вас в безгрошовий період, дозволивши зберегти звичний спосіб життя без критичних обмежень.

Коли потрібна фінансова подушка

Мало хто не замислювався про свою долю в разі, якщо він втратить роботу. Що тоді робити, якщо нову не вдасться швидко знайти? Адже витрати на харчування, ліки, житло і погашення кредитів залишаться навіть при нульовому доході.

Або, не дай Бог, серйозний медичний діагноз і необхідність дорогого лікування, на жаль, медичні страховки покривають не всі витрати. Тоді заздалегідь підготовлений запас грошей буде гарною підмогою.

Або ж просто екстрений ремонт квартири після затоплення. Або заміна дорогої техніки в разі поломки після гарантійного терміну ремонту.

Фінансова подушка – це рятівний круг виключно для екстрених випадків, ваша особиста страховка грошової безпеки.

Скільки грошей має бути в запасі

Ми вже з’ясували, що про фінансову подушку безпеки зазвичай говорять як про ліміт на випадок втрати джерел існування. Такий собі персональний фонд на випадок безробіття. Як швидко ви зможете знайти роботу, залежить від вашої кваліфікації і затребуваності спеціальності на ринку праці. Іноді пошуки затягуються на місяці. Тому рекомендований мінімум подушки за часовими рамками – від 3 до 6 місяців. Однак, якщо хочете відчувати себе більш впевнено в завтрашньому дні, і ваші доходи дозволяють робити більш значні накопичення, розмір заощаджень можна і потрібно збільшити.

Щоб визначити розмір запасу, доведеться вивчити і проаналізувати свої витрати. Скільки коштів витрачається щомісяця на життя: на харчування, оплату комунальних послуг, садок, харчування дітей в школі, проїзд в громадському транспорті, знімання житла, гігієнічні засоби? Якщо ви не можете відповісти на це питання, записуйте все витрачені родиною кошти протягом пари місяців.

Не забувайте і про такі нерегулярні, але неминучі витрати, як покупка одягу і взуття зростаючим, як на дріжджах, спадкоємцям, лікування сезонних респіраторних захворювань, заміна масла, фільтрів або шин автомобіля (якщо він у вас звісно є).

Визначившись з витратами, помножте їх розмір на ту кількість місяців, на яку ви хочете себе убезпечити. Це і буде ваш недоторканний фінансовий запас коштів.

Де взяти гроші для подушки безпеки

Звичайно, на тлі економічної кризи ідея щось відкладати здається нездійсненною. Як показали торішні дослідження аналітичного центру, більше третини українців стурбовані нестачею грошей. Однак 40% громадян що не робили заощаджень, так і не роблять. Тільки кожна четверта сім’я веде письмовий облік доходів і витрат, при цьому лише 7% з них фіксують всі статті надходжень і витрат. Кожна п’ята сім’я взагалі не має поняття, скільки фінансів в їх розпорядженні щомісяця і на що вони витрачаються.

Де знайти кошти для створення фінансової подушки безпеки?

  1. По-перше, проаналізувавши список витрат, переглянете підхід до витрати грошей. Можливо, ви схильні до спонтанних покупок, і в гардеробі місяць за місяцем з’являються речі, які так жодного разу і не одягалися? Вивчіть свій гардероб і визначте, чого вам не вистачає, щоб комбінувати комплекти. Складіть список дійсно потрібних вам речей. Тримайте його під рукою, щоб в наступний раз, коли потрапите на карколомну розпродаж, не купувати те, на що око впало, і картати себе потім за марнування грошей, а зробити вигідне вкладення і з задоволенням носити обновку. Закуповуйте продукти не ввечері після роботи в дорогих магазинах в центрі, а раз на тиждень-два в великих мережевих супермаркетах і на оптових ринках – так ви заощадите не тільки гроші, але і час. Відмовтеся від напівфабрикатів – домашня їжа набагато смачніша, корисніша і при цьому дешевша. Вивчайте акції, цікавтеся знижками. Загалом, спробуйте економити.
  2. Подумайте над можливістю збільшення доходів. Оцініть ситуацію на ринку праці, промоніторте вакансії і розмір пропонованих зарплат. Можливо, ваша вартість як співробітника, давно виросла, а ви соромитеся почати розмову з роботодавцем про підвищення зарплати? Або працюєте понаднормово безкоштовно? У цей час ви могли б заробити – в службі таксі на своєму автомобілі, наприклад. Або, може, ви знаєте іноземну мову, печете торти або шиєте іграшки? Хобі теж може стати додатковим джерелом доходу, що забезпечує існування.

Ідеальний варіант – задіяти обидва пункти одночасно. Шукайте можливості заробляти більше і витрачати розумно.

Читайте також: Як економити на комунальних послугах

Як почати відкладати гроші на “чорний день”

Збирайте все, що вдалося заощадити. Кинули палити? Кладіть кожен день “пачку сигарет” в скарбничку. Потрапили на розпродаж? Різницю від знижки – в конверт. У гаманці назбиралося багато монет? Туди ж. Начебто і не помітні для сімейного бюджету суми, але в кінці місяця результат приємно здивує.

Виплатили нарешті кредит? Ви ж обходилися без цієї готівки раніше – подумайте, можливо створення фінансового буфера варто того, щоб ще якийсь час пожити без витрат на пальне? Продовжуйте відносити їх в банк, але вже відкривши депозит з можливістю поповнення. Так ви не тільки їх збережете, а й примножите за рахунок відсотків.

Не женіться за найвищими ставками – банк повинен бути надійним. Можна навіть розподілити накопичення по декількох банках. Наприклад, в одному банку зберігати фінанси в гривнях, в іншому – у валюті. А щоб мати доступ до грошей у будь-який момент, вибирайте депозити з можливістю дострокового зняття коштів. Однак враховуйте інфляцію і якщо банківські накопичення себе не виправдовують, зберігайте гроші “на руках”, використовуючи пластикові карти.

Зберігайте незаплановані і нерегулярні доходи – премії, 13-і зарплати, відсотки по депозитах, виплати по підробіткам.

“Десятина” – 10% усіх отриманих грошей відкладайте в запас.

Всі перераховані вище способи дієві, але накопичити достатню суму з їх допомогою швидко не вийде. Наприклад, не складно підрахувати, що, відкладаючи 10% від зарплати, місячна сума доходу назбирається лише через 10 місяців. А на створення 3-х місячного ліміту піде 2,5 роки. Тому, якщо ви налаштовані рішуче, рекомендується скористатися методом “п’яти конвертів”. Отримавши чергову зарплату, розділіть її на 4 частини. Візьміть п’ять конвертів. В чотири покладіть рівно стільки грошей, скільки заплановано витратити на тиждень, і заклейте їх. Щопонеділка відкривайте новий конверт. Все, що не витрачено, перекладайте в п’ятий конверт – це ваш НЗ (недоторканний запас). Так, отримуючи гроші на картку, це здається незручним методом, тому що доведеться постійно знімати всю зарплату, але повірте, спосіб працює.

Не відкладайте створення фінансової подушки безпеки “на потім”. Раджу почати піклуватися про завтрашній день якомога раніше. Так, в перший час буде складно не йти на поводу власних примх. Але усвідомлення того, що у вас є грошовий буфер, дуже скоро дозволить відчути себе в безпеці.

А як і скільки відкладаєте ви? Пишіть в коментарях про свої способи і до зустрічі!

Копірайтер та редактор з досвідом. Редагує та впорядковує більшість із того, що ви читаєте на сайті. Захоплюється комп'ютерними іграми, класичними чорно-білими фільмами та плаванням. Експерт в сфері заробітку в інтернеті та фрілансу.

Fintramplin
Додати коментар