Як знизити ризики інвестування – 5 основних правил зменшення ризиків + їх види

Ризики інвестування Заробіток на інвестиціях

Ризики інвестування – ймовірність неотримання прибутку від вкладених фінансових ресурсів. Це негативне відхилення фактичних грошових потоків від прогнозованих. Вкладення капіталу або інвестиції – можливість його збільшення.

 Однак десятки чинників зумовлюють відсутність прибутку. Розглянемо види інвестицій та практичні підходи до зменшення основних ризиків.

Класифікація інвестицій за ризиками

Залежно від ступеня ризику інвестування ділиться на наступні види:

 • Безризикові інвестиції. Вкладення в об’єкти з мінімальною ймовірністю відсутності платежу і високим рівнем ліквідності. Приклади – державні облігації , депозити у великих банках з іноземним капіталом. Прибутковість складає 6-11,5%.
 • Низькоризикові інвестиції. До групи належать корпоративні облігації великих компаній. Також входять акції з регулярними виплатами учасникам, стабільним попитом з боку приватних і інституційних осіб.
 • Ризикові інвестиції. Найбільша група з такими об’єктами вкладень як акції, облігації, валюти і дорогоцінні метали. Ціна зі значним рівнем волатильності.
 • Високоризикові інвестиції. Імовірність втрати коштів вище середнього. Група включає опціони, ф’ючерси, інші гібридні і складні капіталовкладення, акції нових або нестабільних компаній, вкладення в стартапи. Характерний вагомий рівень прибутку.

Диверсифікація інвестицій дозволяє поєднувати згадані різновиди.

Системні ризики

Системні ризики – наслідок спадів економіки країни та світу. З огляду на сутність, визначають прибутковість цілих груп інвестицій.

Фундаментальні чинники – основні середньострокові параметри економіки. До них відносяться:

 1. ВВП, ВНП та інші економічні показники.
 2. Індекс споживчих цін, індекс цін виробників і інші інфляційні параметри.
 3. Державний борг, швидкість збільшення рівня податкового навантаження, дефіцит бюджету, державні витрати та інші особливості фінансової політики.
 4. Індекс ділової активності, обсяг виробництва та інші індикатори промислового сектора.
 5. Величина заробітної плати, напрямки використання доходів населенням, зміна числа безробітних, групи населення відповідно до обсягу доходу та інші показники зайнятості населення.
 6. Платіжний, торговий баланс і інші параметри міжнародної торгівлі.
 7. Вартість золото-валютних резервів, рівновагу грошової сфери за рахунок відповідних агрегатів і інші показники кредитно-грошової сфери.
 8. Обсяги реалізації товарів у роздріб, настрою споживачів і інші індикатори попиту.

Яскравий приклад значущості ризику – фінансова криза 2008-го. Основна її причина – значний рівень заборгованості підприємств при невеликому аналогічному показнику держав. Істотні виплати коштів на фондових ринках посилилися американською іпотечною кризою і військовими перипетіями в Південній Осетії. Економіка зустрілася зі значним зменшенням ліквідності, тому впала ціна акцій вітчизняних компаній.

Системні ризики інвестування – найбільш небезпечні для інвестора.

На щастя, після нетривалого падіння слідує період відновлення. Інвестування в фондові ринки зазвичай ростуть в довгостроковому періоді.

Зменшення системного ризику

Повністю позбавитися від системного ризику неможливо. Він актуальний для будь-якої економіки країни зокрема і світу в цілому. Фундаментальний ризик враховують при інвестуванні в депозити, вкладення в бізнес , нерухомість. Зменшити вплив систематичних факторів дозволяє використання різних класів активів: безризикових, з фіксованим доходом, а також “блакитних фішок” і різних валют.

Інший підхід – аналіз макроекономічної ситуації і постійне відстежування її змін. Маючи глибокі знання, можна передбачити падіння фондових ринків. У разі “перегріву” інвестор продає більшість ризикових активів, знижуючи їх частку в портфелі до 15-20%.

Несистемні ризики

Ці ризики інвестицій характеризуються ймовірністю зменшення вартості об’єкта вкладення коштів внаслідок рішень емітента, в тому числі інвестиційної політики, кадрових змін та поточного фінансового стану.

Несистематичні ризики по-різному впливають на діяльність компаній. В одних випадках вони призводять до банкрутства, в інших – до тривалого погіршення фінансового стану, по-третє – до поточних проблем. Іноді несистематичні чинники позитивно впливають на вартість активів, зменшуючи негатив фундаментальних.

Способи зменшення несистематичних ризиків інвестицій

Дієвий підхід – диверсифікація інвестицій. Не тримайте кошти в 1-2 об’єктах інвестування. Якщо різко впаде вартість хоча б одного з них, втратите значну частину капіталу. Вкладайте не менш, ніж в 10-15 можливостей. Тоді проблеми одного підприємства, падіння курсу ціни  конкретної криптовалютb або об’єкта нерухомості не стануть фатальними.

Наприклад, інвестиційний портфель містить 10 пакетів акцій і стільки ж облігацій. Якщо один емітент припинить діяльність, дохід зменшиться лише на 5%. Припустимо, що планова рентабельність портфеля становила 20-30%, тоді фактичний показник опуститься до 15-25%.

Мінімізувати несистематичні ризики можна і за рахунок інвестування в середньо- і довгострокові проекти. Короткострокові коливання вартості нівелюються під впливом часу, а непередбачені витрати перекриваються за рахунок диверсифікації.

Читайте також: Малі інвестиції – прибуткові способи вкладення

Спекулятивні ризики

Це зміни вартості активу внаслідок рішень інвесторів і трейдерів. Мають випадковий характер.

Спрогнозувати спекулятивні ризики важко навіть досвідченим інвесторам. Це пояснюється складністю реакцій інших осіб на події, що безпосередньо стосуються активу. Наприклад, випуск нової продукції, впровадження інновацій в криптовалюту або будівництво фабрики поблизу об’єкта нерухомості. Один і той же параметр по-різному сприймається серед різних учасників ринку.

Як зменшити спекулятивні ризики

Оскільки спекулятивні ризики мають короткостроковий характер, вони не є проблемою для середньострокового і довгострокового інвестування. Ринковий шум часто створюється некомпетентними особами.

Завдання трейдера – знайти певну закономірність в хаотичних змінах ціни активів. Він використовує технічні та фундаментальні інструменти аналізу.

Юридичні ризики

Як і системні, юридичні ризики відносяться до групи небезпечних. Наведемо конкретні приклади.

Співпраця з неліцензованим брокером

Ризик – втрата всіх засобів і активів на біржі. Найбільша загроза – на валютному ринку, де деякі компанії безпідставно хваляться власними котируваннями.

Зате на фондовому ринку всі біржі мають ліцензії і подають звітність в центральний банк. Також є численні методи захисту прав вкладників. Постійно формуються рейтинги найнадійніших організацій.

Коли інвестиції – це зовсім не інвестування

Вкладення коштів передбачає необхідність тверезого аналізу. Однак обгрунтовано передбачити вартість деяких активів – нереально. Яскравий приклад – бінарні опціони. Їх ціна швидко змінюється, тому це свого роду небезпечні ставки. Використання бінарних опціонів в багатьох країнах не дозволяється на законодавчому рівні.

Керуючі активами

Гроші потрібно вкладати в активи. Якщо немає достатньо знань і досвіду – довіртеся досвідченому керівникові. За невеликий відсоток він збільшить капітал.

Не обійтися без золотого принципу інвестування – диверсифікації. Деякі керуючі працюють в збиток. А певна частина – несертифіковані шахраї.

Компанії-одноденки

Недобросовісні контори виманюють гроші у недосвідчених інвесторів. Вони реєструються в країнах з лояльним законодавством, тому притягнути їх до відповідальності або повернути гроші – практично нереально. Не довіряйте виключно яскравим оформленням сайту і обіцянкам легкого заробітку.

Порада з інвестування – вкладайте великі суми грошей в компанії, які існують на ринку довгий час. Вони повинні мати досягнення в минулому і аргументовані плани на майбутнє.

Брак знань

За словами Уоррена Баффета: “Найбільший ризик інвестора – це сам інвестор.”

Спочатку потрібно вкласти кошти в головний інструмент – інтелект. Краще витратити кілька сотень доларів, щоб отримати початкові знання і вдосконалюватися в подальшому, ніж спустити гроші на сумнівний проект.

Якщо приймаєте обґрунтовані рішення, не піддаєтеся впливу емоцій і розвиваєтеся – це 90% успіху. Готуйтеся до “поразки”, без яких немає перемог.

5 правил зменшення ризиків інвестування

Систематизуємо основні поради щодо інвестування.

 1. Уважно підбирайте об’єкти. Враховуйте думки аналітиків і експертів. Вивчайте фактори впливу на вартість активів. Починайте інвестиції з низькоризикових пропозицій.
 2. Диверсифікація. Не можна вкладати кошти тільки в один або кілька активів, якими б досконалими вони не були. Диверсифікація – ефективний метод мінімізації практично будь-яких ризиків.
 3. Розробіть стратегію. Проаналізуйте фактори ризику, розробіть послідовність дій і вкладіть кошти. Слідкуйте за факторами, що визначають вартість. Міняйте стратегію, якщо виявили помилки. Не піддавайтеся впливу короткострокового ринкового шуму, якщо у вас середньо- або довгострокові інвестиції. Кращий засіб проти спекулянтів – час.
 4. Надійні партнери та активи. Співпрацюйте з ліцензованими фондовими біржами. Підбирайте надійних керівників. Дотримуйтеся інвестування в стабільні компанії.
 5. Розвивайтеся. Знання – кращий інструмент боротьби з будь-якими ризиками. Вчіться безпосередньо у професійних інвесторів і не забувайте про саморозвиток. Пам’ятайте, що інвестування в знання приносять найбільші дивіденди.

Повністю уникнути будь-яких інвестиційних ризиків неможливо. При правильному підході можна звести до мінімуму їх негативний вплив на капітал. Уміло маневруйте між ризиками, робіть обдумані дії і будьте успішними.

Співзасновник сайту Fintramplin.COM. Манімейкер з 12-річним стажем. Заробляє на власних інформаційних сайтах, партнерках.

Fintramplin
Додати коментар