Що таке конкуренція в бізнесі – поняття, суть, види, правила і рівні конкуренції

Що таке конкуренція

Сьогодні поговоримо про те, що таке конкуренція, про її види, рівні, і т. д. Варто зауважити, що таке поняття, як конкуренція є однією з визначальних і незамінних основ на сучасному ринку. Вона впливає на велику кількість чинників. Тому з цим терміном варто грунтовно познайомитися і вивчити всі його нюанси.

Що таке конкуренція

Конкуренція – це певне змагання в різних аспектах між учасниками і сторонами в умовах ринкової економіки.

Конкуренція в малому бізнесі ґрунтується на трьох важливих критеріях:

 • Вид галузі або промисловості;
 • Способи дії конкурентів;
 • Кількість конкурентів, що змагаються між собою.

Переваги конкуренції:

 1. Стрімкий розвиток науково-технічного прогресу. Саме конкуренція забезпечує поліпшення якості життя населення;
 2. Збільшення середнього класу. Ознакою успішної економіки в країні є досить вагоме число середнього класу, тому конкуренція позитивно впливає на даний аспект;
 3. Відповідність вимогам ринку споживача. Попит народжує пропозицію і створює певне суперництво, що, в свою чергу, розширює асортимент продукції, що виробляється і в рази покращує її якість;
 4. Швидке реагування конкуруючих сторін на зміну запитів споживачів. Щоб бути постійно затребуваним в певній сфері будь-якого бізнесу потрібно уважно стежити за змінами на ринку споживачів.

Негативні моменти конкуренції:

 1. Неправомірні умови роботи деяких компаній;
 2. Нестійка ситуація на економічному ринку;
 3. Використання «брудних» методів для отримання досвідчених фахівців.

З цього приводу можна привести абсолютно простий приклад. Якийсь співробітник з компанії «А» влаштувався в компанію «В» і пропрацював там якийсь час. Після цього він звільнився і повернувся на колишнє місце роботи, оскільки за законодавством він має повне право звільнитися у будь-який час, якщо ним дотримані всі пункти трудового договору. За час роботи в компанії «В» співробітник вивідав всю необхідну йому інформацію і передав її керівництву компанії «А». Внаслідок чого одна компанія збільшила свій прибуток, а інша зазнала збитків.

Для того щоб стати лідером на ринку споживачів, будь-якій компанії слід постійно вести контроль над ринком споживання! Треба точно усвідомлювати коли, де і кому можна буде продати свій продукт. Найважливішою особливістю ринку є його можливість отримувати і виробляти відносно недорогу інформацію. При цьому повинна враховуватися і його місткість.

Можна з точністю сказати, що успішна конкурентоспроможна компанія повинна володіти чіткою інформацією і уміти швидко реагувати на будь-які зміни на ринку споживачів. Адже хто володіє інформацією, той володіє світом!

Основні види конкуренції

Конкуренція в малому і середньому бізнесі ведеться щодня, а можливо і кожну секунду! У даній таблиці ми можемо побачити які основні види конкуренції підприємств існують.

 

 

ознаки

 

види

 

1

 

За величиною розвитку

Міжнародна, промислова, особиста, галузева, національна
 

2

 

За ступенем розвитку

 

Цінова, нецінова

 

3

 

За умов суперництва рівного співвідношення на ринку економіки

 

Досконала, недосконала

 

4

 

Залежність від числа господарських суб’єктів

 

Усередині галузі, між галузями

 

5

 

Співвідношення пропозиції і споживання

 

Монополістична, чиста, олігополістична

 

6

 

Попит, закладений в товарі

 

Вертикальна, горизонтальна

Конкуренція в розвитку малого бізнесу

Конкуренція в малому бізнесі також грає важливу роль і має властиві лише їй певні аспекти:

 • Високоякісна піар-компанія. Реклама – двигун торгівлі і це не просто слова! Як відомо, із загальних прикладів, що успішні компанії успішно працюють над рекламою і отримують з цього певну частку прибутку;
 • Значне поліпшення умов обслуговування. Варто зауважити, що потенційний клієнт, швидше за все, віддасть перевагу саме тій компанії, яка має досить високий рівень сервісу;
 • Зниження собівартості товару за рахунок економії та інших витрат. Наприклад, транспортні витрати або ж реклама;
 • Пропозиція послуг або продукції найвищої якості. Якість завжди в ціні і щоб заробити авторитет варто надавати тільки високоякісні товари і послуги;
 • Стабільне гарантійне забезпечення. Також важливий аспект в малому бізнесі, воно є якоюсь упевненістю для клієнта і допомагає залучити його.

Всі ці аспекти можна показати на звичайних прикладах.

На ринку споживання є 4 фірми, які випускають один і той же товар, який відповідає ціновій політиці і якості. Але одна з фірм знайшла для себе вигідніші умови для виробництва товару. Тим самим почала випускати його за нижчою ціною, ніж у трьох інших компаній і тим самим збільшила свої доходи. Решта ж компанії несуть певні втрати. Варто зауважити, що якість товару не змінилася, тому цілком ймовірно, що споживач віддасть перевагу більш дешевому товару!

У сфері надання послуг можна взяти такий простий приклад, як перукарня. Щоб бути конкурентоспроможними в цій галузі, слід мати досвідчених і талановитих фахівців. Але для їх вдосконалення також потрібно в них інвестувати. Наприклад, це можуть бути різні курси підвищення кваліфікації. Відповідно з часом це принесе дохід.

Демпінг

На економічному ринку існує таке поняття, як демпінг.

Демпінг – це навмисне заниження вартості товару або послуг з метою залучення нових клієнтів. Демпінг – явище досить неординарне, так як його використання при відповідній конкуренції може надати протилежний ефект.

Варто зауважити, що досить часто у великих магазинах застосовують цей спосіб, і він має успіх у цій сфері. Але якщо ви вирішили почати свій бізнес , він не зовсім прийнятний, так як іноді навіть різке зниження собівартості може призвести лише до збитків. Щоб використовувати демпінг в малому бізнесі потрібно ретельно продумати всі нюанси.

Функції конкуренції

 1. Контроль на економічному ринку. Забезпечує відносну стабільність на ринку і надає можливість вибору для потенційного покупця. При належному рівні конкуренції встановлюються відповідні ціни;
 2. Мотивація. Є досить діючою функцією. Змушує виробника працювати в умовах, що склалися, в результаті чого він значно підвищує свою конкурентоспроможність;
 3. Регуляція товарів виробництва. Дозволяє виявити товари найбільшого попиту і організувати їх велику продуктивність;
 4. Розподіл доходів. Правильний розподіл враховує рівень вкладу тієї чи іншої компанії в економічну діяльність.

Види конкуренції

Класифікація видів конкуренції досить велика і варто більш детально розглянути всі її види:

Досконала конкуренція

Певний стан на економічному ринку, своєрідна рівновага між споживачами і виробниками. Також дотримані всі умови антимонопольної політики. Дана конкуренція явно має позитивні сторони і тримає ринок в стабільному стані.

Чиста конкуренція

Різновид досконалої конкуренції, де на економічному ринку знаходиться велика кількість компаній, які випускають аналогічні товари або послуги. При цьому ніхто не здійснює контролю над цінами.

Недосконала конкуренція

Конкуренція, при якій дотримуються певні умови і обмеження. Це означає, що деякі компанії мають право встановлювати будь-які рамки для продажу і виробництва товару.

Функціональна конкуренція

Виникає в разі того, коли будь-яку потребу в товарі можна отримати різними способами. Наприклад, якщо виробник має в своєму активі великий асортимент продукції, що випускається.

Видова конкуренція

Виробництво однакових товарів різними компаніями. В іншому випадку виробництво товарів однією компанією трохи іншого формату.

Предметна конкуренція

Конкуренція, при якій різні компанії випускають одні й ті ж товари і борються за кількість їх продажів. Збільшуючи при цьому свою конкурентоспроможність.

Цінова конкуренція

Досить простий вид конкуренції, коли за рахунок зниження ціни будь-яка компанія перетягує на свій бік потенційних клієнтів. Є також прихована цінова конкуренція, де конкуруючі компанії продають свою продукцію більш високої якості за цінами, нижчими, ніж у інших компаній.

Приклади цінової конкуренції:  У разі цінової конкуренції можна розглянути наступний приклад. Якась компанія, яка займається книгодрукуванням, заявила про знижку в 30% на досить знаменитий бестселер. Внаслідок цього вона отримала великі продажі і відповідну частку прибутку. Але також варто врахувати той факт, що до цього компанія отримала бонус у вигляді 42% знижки від видавця.

Недобросовісна конкуренція

Є незаконною, тому що являє собою негативну рекламу в сторону конкуруючих компаній, несприятливі відгуки на економічному ринку, а також таємне встановлення монополії.

Монополістична конкуренція

Виникає в тому випадку, коли на економічному ринку виникає тільки один виробник, який не має гідних конкурентів і веде повний контроль над цінами і якістю товару.

Буде цікаво: Що таке нетворкінг простими словами: як заводити корисні знайомства + основні правила нетворкінгу

Монополія як вид конкуренції

Явище абсолютної монополії на ринку економіки передбачає наявність будь-якого єдиного виробника, який, в свою чергу, має величезний вплив на ринкові відносини в цілому.

Досягнення монополії може утворюватися двома способами: природним і штучним. Природний монополізм виходить в результаті справжньої конкурентної боротьби між компаніями і коли найбільш сильна і успішна отримує контроль над ринком економіки.

Також можна створити штучний монополізм, коли певній особі за допомогою органів управління і влади дається виключне право на споживчому ринку.

Ринкова сила такої конкуренції полягає в тому, що монополістична структура в силах змусити споживчий ринок купувати товар за вищою ціною і на її умовах.

Конкуренція в бізнесі

Конкуренція в бізнесі – поняття далеко не рівнозначне. Можна з точністю сказати про те, що конкуренція і розвиток бізнесу розвиваються паралельно. Конкуренція є важливим аспектом бізнесу і має як позитивні, так і негативні сторони.

Конкуренція в системі бізнесу має позитивну динаміку, тому що внаслідок цього ринок послуг і товарів для безпосереднього споживача значно зростає. Держава, в свою чергу, обмежує розвиток монополізму та недобросовісної конкуренції.

Велика роль в середньому і малому бізнесі покладається на конкуренцію. Адже виробник розраховує знайти своє місце на економічному ринку і отримати прибуток. А споживач, в свою чергу, отримує великий асортимент пропонованих послуг, товарів і можливість вибору. Всі ці чинники ведуть до збільшення середнього класу, що показує високий економічний рівень в країні.

Невід’ємною частиною конкурентної боротьби між компаніями, що виробляють якийсь товар або послугу є конкурентоспроможність самого товару. Її головною ідеєю є не що інше, як отримання клієнтів суперника і заняття його місця на відповідному ринку.

Конкурент – це якесь певне обличчя, яке постійно веде суперництво за потенційних клієнтів і вигідні ніші на ринку.

Приклади конкуренції в бізнесі

На жаль, в наш час не всі компанії малого та середнього бізнесу працюють тільки по дозволеним правилами в конкуренції. З цього приводу можна навести приклад.

Є якийсь магазин канцелярських товарів, який має вже усталену репутацію на ринку і робить досить непогані продажі. Але в один момент продажі різко впали, так як основний конкурент став продавати аналогічні товари за нижчою ціною. В результаті магазин канцелярських товарів несе збитки через цінову конкуренцію на ринку.

Події також можуть розвинутися і за іншим сценарієм, коли конкуруюча компанія таємно провела антирекламу і повела певне число покупців. Це приклад недобросовісної конкуренції і він повинен каратися законодавством.

Якщо ж на даному ринку присутній більш великий магазин канцелярських товарів, який може собі дозволити вести контроль над цінами в цьому сегменті, то це вже є монополістичною конкуренцією.

Слід зауважити, що в будь-якому бізнесі тільки високоякісна боротьба з використанням прийнятних методів здатна привести компанію до гарної конкурентоспроможності!

Читайте також: Що таке франшиза

Практичні поради щодо ефективної конкуренції в бізнесі

Щоб отримати досить високий рівень конкурентоспроможності свого бізнесу варто навчитися працювати в умовах, що склалися на економічному ринку.

 1. Пошук нового ринку збуту. Гарна можливість щоб збільшити продажі, і підвищити авторитет компанії. Залучення споживачів, які ще не були знайомі з цією продукцією. Зробити це можна при використанні якісної і правильної реклами.
 2. Ретельне вивчення попиту на майбутній період часу. Саме розгляд попиту споживачів в перспективі відіграє головну роль в успіху інвестицій. Якщо ж через якийсь певний час зріс попит на продукцію, то варто зробити висновок, що даний розрахунок був зроблений правильно. Якщо спостерігається помітне падіння попиту і його пригнічення, то потрібно терміново вжити заходів і повністю поміняти тактику.
 3. Застосування нових технологій. Значно може допомогти в підвищенні конкурентоспроможності бізнесу. Адже для поліпшення якості і кількості виробленого товару набагато краще використовувати нові технології. Це вимагає, в свою чергу, чималих витрат, але з економічних мірками заміна старого обладнання принесе набагато більше прибутку і виведе компанію на новий рівень в ринковій економіці.
 4. Кваліфікаційне підвищення кваліфікації спеціалістів. Досить дієвий метод для одержання більш високої конкурентоспроможності. Підвищення кваліфікаційного рівня персоналу компанії має тільки позитивні сторони. Адже потенційний споживач хоче отримувати високоякісний сервіс і корисну для нього інформацію.
 5. Вивчення конкуруючих компаній. Ретельний аналіз роботи конкуруючих компаній принесе якийсь досвід і допоможе вибрати правильний напрямок для її розвитку. Можна спробувати уникнути вже допущених іншою компанією в цій сфері помилок, а позитивні методики взяти на озброєння.
 6. Правильне використання маркетингу. Щоб збільшити продажі можна застосовувати різні маркетингові ходи. Маркетинг користується великою популярністю, так як його вміле використання призведе компанію до успіху.
 7. Постійне вдосконалення якості та продуктивності продукції. Перш ніж негайно почати підвищувати продуктивність товарів, слід уважно прорахувати майбутню реалізацію товару. Варто пам’ятати, що висока якість товару є гарантом його успішного продажу і підвищення конкурентоспроможності компанії.

Також можна знайти нове застосування для вироблених товарів і переконати постійних клієнтів у відповідних потребах.

Конкуренція є, незамінною частиною ринкових відносин і завжди буде присутньою в економіці. Тому при починанні будь-якого бізнесу не варто боятися конкуренції, а найкраще відразу виробити потрібні методи для отримання високої конкурентоспроможності майбутнього виробництва.

Для того щоб отримати перемогу в конкурентній боротьбі варто врахувати деякі нюанси:

 • Підвищення якості продукції, що виробляється;
 • Зниження витрат виробництва;
 • Реалізація товару всіма доступними способами;
 • Збільшення гарантійних зобов’язань виробництва.

Висновок

В кінці статті можна зробити певні висновки про те, що конкуренція в більшій мірі відіграє позитивну роль в ринкових відносинах. Вона дає поштовх для розвитку бізнесу та може зробити його сильним і конкурентоспроможним на економічній арені.

Саме поняття конкурентної боротьби, в якійсь мірі схоже на природний відбір і виводить на ринок сильні компанії здатні існувати в будь-яких умовах.

ВАМ ТАКОЖ БУДЕ ЦІКАВО ПОЧИТАТИ:
Оцініть статтю!

Матеріали по темі:

avatar
  Підпишіться  
Сповітити про