Що таке нетворкінг простими словами: як заводити корисні знайомства + основні правила нетворкінгу

Що таке нетворкінг Бізнес

Вітаю! У цій статті ми поговоримо про нетворкінг. Ви дізнаєтесь, що це таке і як його використовувати, а також основні правила нетворкінгу.

Нетворкінг – один з новомодних термінів, які використовують на Заході. Звідси він перекочував в Україну, хоча саме явище вже давно було частиною нашої культури. Давайте розбиратися, що таке нетворкінг по-українськи, як збирати навколо себе правильних людей і що може дати нетворкінг в реальному житті. У цій статті ми будемо говорити про нетворкінг переважно для бізнесу.

Що таке нетворкінг простими словами

Нетворкінг – чергове явище, яке прийшло з Заходу. Якщо перекладати буквально, виходить щось на кшталт «плетіння мереж». Простою мовою – це створення навколо себе кола професіоналів, об’єднаних чимось загальним. Це можуть бути прагнення, погляди, професійні якості або галузь.

Простими словами  нетворкінг – побудова мережі ділових зв’язків. Вибудовування відносин з людьми, при яких ви завжди можете звернутися за порадою, просунути свій товар в колі знайомств, отримати контакти цінного фахівця і т. д.

В Україні нетворкінг розуміють трохи по-іншому. Коли ви підходите на будь-якої конференції до людини, перекидають парою слів і залишаєте візитку – це не нетворкінг. Коли ви просто в двох словах говорите про те, де працюєте, це теж не те. Справжній нетворкінг – це поспілкуватися з людиною 1-2 години в спокійній обстановці, дізнатися, чим він займається, розповісти, чим займаєшся сам, і, якщо потрібно, дати кілька порад з особистого досвіду.

Справжній нетворкінг – це більше про стиль життя. Це означає, що ви будете оточувати себе людьми, які будуть тягнути вас вгору, допомагати вирішувати професійні завдання і ділитися власним досвідом.

Нетворкінг більше характерний для бізнес-спільноти або якихось професійних кіл. Коли створюються спільноти зі схожими інтересами та прагненнями, вони знайомляться один з одним, діляться досвідом, допомагають новачкам, іноді разом вирішують питання.

Нетворкінг чудово допомагає навіть у фріланс-середовищі . Якщо ви в хороших відносинах з колегами і хоча б кілька людей знаєте ближче, ніж по спілкуванню в коментарях, ви завжди можете запитати поради, поділитися досвідом, а деякі колеги можуть направити замовника до вас, якщо самі не зможуть взятися за роботу.

Нетворкінг корисний всім, хто хоче професійно зростати в будь-якій сфері. Правильне оточення надає мотивацію, чужий досвід і підказки значно скорочують шлях до вершини, а допомога вашим хорошим знайомим може принести додаткові дивіденди в майбутньому.

Чому це працює

Коли я перший раз почув про нетворкінг, задався питанням – «а чому взагалі це працює?» Чому ділові зв’язки настільки ефективні, що дозволяють людям досягати успіху набагато швидше, ніж в ситуації, коли вони були б одні? Відповідь проста: правильне оточення може тягти людей вгору.

Психологи минулого століття ставили безліч експериментів з розряду: чи впливають оточуючі люди на те, якими ви будете в майбутньому. Відповіді були однозначні: середовище має великий вплив, який приблизно рівний особистим якостям. А значить, при правильному підборі свого оточення ви можете компенсувати деякі свої недоліки і домогтися успіху.

За прикладами далеко ходити не треба. Більшість успішних молодих мільярдерів – вихідці з багатих сімей. Де їх з дитинства привчали до грамотного поводження з грошима, правильних знайомств і т. д. Тобто вони спочатку були в середовищі, де успішні люди, і домоглися хороших результатів. І вони з меншою ймовірністю будуть в програші.

Є теорія, яка допомагає зрозуміти силу нетворкінгу: теорія 6 ​​рукостискань.

Її суть в наступному: опосередковано, через знайомих, ми можемо зв’язатися з будь-якою людиною через 5 інших. Іншими словами, ми знайомі з англійською королевою через 5 «знайомих наших знайомих».

З цього випливає наступний, простий висновок: практично з будь-якою людиною ми можемо знайти точки дотику. А це значить, що ми завжди можемо знайти спільну мову, спільних знайомих, спільні інтереси з кожним зустрічним. А це вже дозволяє заводити корисних знайомих завжди і всюди.

Види нетворкінгу

Деякі фахівці в області ділового спілкування виділяють 3 види нетворкінгу:

 • Позитивний.
 • Негативний.
 • Щось середнє.

Позитивний спрямований на придбання нових знайомств виключно для того, щоб бути корисним. Це варіант для тих, хто хоче більше віддавати, ніж отримувати. Спосіб підходить для професіоналів своєї справи, які можуть спілкуватися з людьми, що стоять нижче по соціальних сходах, всіляко допомагати їм і підтримувати.

Зазвичай такі люди збирають навколо себе більш «слабких» людей, які зараз менш успішні, ніж вони. Для чого? Щоб допомагати, підтримувати і в майбутньому, можливо, отримати від цього якийсь результат.

Негативний нетворкінг спрямований виключно на придбання вигоди від нових знайомств. При спілкуванні з людиною ви просто оцінюєте її за шкалою корисності і вирішуєте, чи потрібен буде в майбутньому вам цей фахівець чи ні. І тільки після цього вже заводите з ним знайомство або просто проходите мимо.

Це нагадує маніпулювання, але суть тут трохи в іншому. Ви будуєте спочатку «ринкові відносини» зі своїми знайомими. Якщо вони вам допомагають – вони корисні, значить, має право розраховувати на вашу допомогу. При такому підході зазвичай збирають навколо себе більш сильне оточення, щоб воно тягнуло вгору.

Золота середина – поєднання двох підходів. Коли ви намагаєтеся стати у пригоді, але при цьому ще й отримати з цього вигоду. Перший напрямок переважає над другим.

Варто розуміти, що кожен з видів нетворкінгу потрібен для тієї чи іншої ситуації, для того чи іншого оточення. При цьому не завжди вийде вдаритися в крайності. Не завжди ви зможете допомогти і не будете потребувати порад, так само як і не завжди вам будуть постійно допомагати, нічого не просячи взамін. 

Основні правила нетворкінгу

На Sponsorship Forum в 2016 році виступав Гіл Петерс, один з головних людей в нетворкінгу в країнах СНД. Він розповідав про принципи правильних знайомств. З моменту його виступу пройшло вже 2 роки, але основні правила, які він озвучив, актуальні і зараз.

Чим я можу бути корисний конкретній людині?

При першому знайомстві з людиною потрібно обов’язково запитувати самого себе: «А чим я можу бути корисний цій людині?» Чи можу щось підказати, допомогти їй, дати якісь поради, або порадити хорошого фахівця, який зможе вирішити проблему? Якщо така користь є, значить, ви зможете ефективно співпрацювати з людиною.

Не обов’язково завжди допомагати в односторонньому порядку. Роберт Чалдіні у своїй «Психології Впливу» говорив про те, що будь-яка надана нам послуга запускає механізм «дії у відповідь». Тобто ми відчуваємо себе зобов’язаними, а значить, зробимо щось, навіть понад те, в чому нам допомогли.

Ентузіазм і емоції – це дуже важливо

Емоції, з якими ми розповідаємо про себе та свою роботу, дуже важливі при першому контакті з людиною. Ви один одного не знаєте, а значить, робите висновки виходячи з того, що бачите перед собою. Як людина одягнена, що говорить і, що ще більш важливо, як вона це говорить.

Яка людина буде спілкуватися і заводити ділове знайомство з тим, хто не горить своєю роботою? З тим, від кого не йде енергія, якою він заряджає інших. Всі, хто домагаються великого успіху в своїй справі, дійсно горять і люблять свою роботу. Намагайтеся заряджати співрозмовників енергією.

Успішність першого контакту на 7% забезпечують слова, 38% тональність голосу і на 55% емоції і невербальні способи спілкування (жести, поза, міміка). Ці цифри умовні, але вони показують реальний вплив наших слів, емоцій і пози на співрозмовника. Дбайте про невербальні способи спілкування і висловлюйте емоції.

Читайте цікаву статтю: ТОП-20 помилок підприємців-початківців, які гублять молодий бізнес

Не обов’язково довго розмовляти при першому знайомстві

Гіл під час виступу наполягав на тому, що перше знайомство не повинно бути довгим. Не потрібно розмовляти з незнайомою людиною кілька годин, намагатися обговорити з нею всі проблеми і перспективи. Досить представитися, перекинутися парою фраз, залишити контакти, і все.

Його думка зводилася до того, що ви повинні швидкоплинно розмовляти з безліччю людей. Обмінюватися привітаннями, легкими жартами, контактами і тільки потім виходити на наступний етап спілкування в іншій обстановці.

Візитки повинні бути поруч

Візитки – постійний атрибут ділових зустрічей. Ви даєте свої візитки, отримуєте чужі, тому завжди варто мати їх під рукою. Вам за короткий термін потрібно витягнути візитку, щось на ній написати і вручити незнайомій людині. Так що краще класти їх у кишеню піджака.

Зараз багато хто вважає, що візитки – це минуле століття. В епоху соціальних мереж залишити свої контакти досить просто. Але для надійності краще зберігати кілька своїх візиток і чужих. Вони точно знадобляться.

Ви не продаєтеся

Головна мета в нетворкінгу – завести нові знайомства. Спочатку немає мети укласти якийсь договір або щось продати. Навпаки, вам варто всіляко уникати подібних тем при першому знайомстві.

Люди, які намагаються при першій зустрічі вам щось продати, нагадують дуже докучливих торгових агентів. До них немає довіри, вони нецікаві, а навіть якщо їх товар дійсно варто того, це втрачається за їх наполегливістю.

Всякий раз, коли знайомитеся з новою людиною, робіть це з інтересу, а не з метою щось продати. Навіть якщо плануєте завести вигідні для себе знайомства.

Потрібно представляти людей один одному

В Україні люди дуже рідко представляють своїх друзів, з якими йдуть на якийсь захід. І це в корені невірно. Уникайте ситуацій, коли людина поруч з вами просто не знає, куди себе подіти, поки ви розмовляєте з кимось. Уявляйте людей один одному, розповідайте про своїх друзів і підштовхуйте їх до спілкування.

Щоб перевірити це, стежте за своєю поведінкою, коли зустрічаєте знайомого або самі виступаєте в ролі такого друга. Зазвичай це відбувається за таким сценарієм: двоє спілкуються, а третій просто стоїть поруч і намагається не заважати.

Це неправильний підхід. Пам’ятайте, про що говорилося на початку статті? Нетворкінг – це побудова мереж.  Вплітаючи в них своїх друзів і знайомих, ви зможете зібрати навколо себе більше людей.

Практикуйтеся в поданні себе

Гіл дуже круто говорив про те, як люди представляють себе. Зазвичай це 1-2 слова, щось на зразок «я менеджер», «я бізнесмен», «я бухгалтер» і т. д. Це неправильний підхід. Вам потрібно коротко, але емоційно розповісти про те, чим ви займаєтеся.

Замість «я менеджер» можна сказати «я допомагаю вибудовувати ділові відносини в компанії» або щось в такому дусі.

Гіл радить попрактикуватися і придумати 5 різних варіантів представлення самого себе. Підготувати такі шаблони і потренуватися їх розповідати. Він радить розповідати це своїй кішці, але мені здається, що підійде навіть дзеркало. Заодно ви відпрацюєте жестикуляцію.

Потрібно ставити складні запитання

Якщо ви постійно ставите співрозмовника односкладові питання, на які можна відповісти тільки «так» і «ні», то діалог спочатку вибудовується напружено. Намагайтеся запитувати щось, активно цікавитися роботою, переконаннями, цілями людини, щоб вона детально про них розповідала. Якщо, звичайно, їй цікаво.

Те ж саме стосується і відповідей на питання. Не потрібно коротко відповідати на питання співрозмовника. Якщо ви бачите, що йому це цікаво, замість звичайного «Так», можна відповісти «Так, ось тому …» і завести звичайну розмова.

Але потрібно дотримуватися балансу. Не потрібно бути тим, хто говорить більше всіх, і тим, хто говорить менше всіх.

Визначайте для себе пріоритети

Перш ніж почати знайомитися з новими людьми, варто для себе визначити пріоритетні напрямки: вам цікаві люди з такої-то сфери або ті, які займають певну посаду. І вже виходячи з цього знайомтеся і вишиковуйте подальші відносини.

Приклад. Ви займаєтеся створенням сайтів і прийшли на бізнес-конференцію. Вам потрібно поговорити з власниками бізнесу , які можуть стати вашими потенційними клієнтами. Шукайте людей з галузі, в якій розбираєтеся, розповідайте їм про свою роботу, і в майбутньому вони можуть бути вам корисні.

Одна рука повинна бути вільною

Це своєрідне «правило хорошого тону». Якщо ви хочете спокійно поспілкуватися з людиною, у вас хоча б одна рука повинна бути завжди вільною. Якщо в одній руці у вас чашка кави, а в інший портфель з паперами, то ймовірність розмови з людиною знижується.

До того ж, як я вже говорив вище, більше половини успіху грає саме жестикуляція. А з зайнятими руками дуже складно щось показувати.

Доводьте все до кінця

Не буде ніякого толку, якщо ви просто познайомитеся з людьми, візьмете кілька візиток, обміняєтеся контактами в соціальних мережах і благополучно про це забудете. Ви будете поступово накопичувати контакти у своїй телефонній книзі, в нотатках, але від цього не буде толку.

Щоб нетворкінг був ефективним, потрібно більше говорити з людьми, з якими ви недавно познайомилися. Ніколи не їжте поодинці – цей принцип ідеально підходить для такої ситуації. Ви завжди можете запросити людину на обід, поговорити з нею про робочі питання, обговорити щось з особистого і т. д.

Ці правила здаються простими, але багато, особливо в Україні, забувають про них. Ми, по своїй природі, більш замкнуті і сором’язливі люди, тому і нетворкінг дається нам складніше. Наступного разу, коли підете на якусь зустріч з новими людьми, спробуйте застосувати ці прості правила і побачите, як зміниться коло вашого спілкування, буквально за один вечір.

Нетворкінг в реальному житті: як заводити знайомства

Бізнес-знайомства заводять переважно на офлайн-конференціях і заходах на бізнес-тематику. Це масштабні зустрічі, куди запрошують відомих фахівців з різних областей, і вони зі сцени розповідають про свої знання та напрацювання в певній ніші.

Таке середовище хороше тим, що ви перебуваєте в колі однодумців. Тих людей, які також цікавляться бізнесом, фінансами і зацікавлені в особистому успіху.

На такі конференції приходять переважно за новими знайомими. Сама тема, спікери та захід вже вторинні. Тому в такому середовищі знайомитися з новими людьми, розповідати їм про себе набагато простіше. Це можна зробити буквально в 3 етапи:

 1. Оцінка людей. Ви просто дивитеся, хто вам симпатичний, цікавий, привабливий, з ким було б цікаво поговорити, на ваш погляд.
 2. Перший діалог. Знайомство з людиною зазвичай проходить невимушено. На таких зустрічах ви можете підійти до будь-кого і почати з ним розмовляти. І вам дадуть відповідь, щиро і з інтересом.
 3. Довгострокове співробітництво. Після того як ви познайомилися і перекинулися парою слів, можете залишити один одному контакти і переходити до інших людей. А з цією людиною потім зв’язатися, пообідати, поговорити на якусь тему.

Якщо ви новачок в будь-який тусовці, на таких заходах вас спокійно приймуть в будь-яку компанію, вони приведуть усіх людей, розкажуть, хто чим цікавиться. І ви зможете розповісти, чим корисні.

Акцент завжди робимо на користь іншої людини.

На деяких заходах є дуже крута штука: ігри для нетворкінгу. Зазвичай це настільні ігри, в які потрібно грати середньої компанією (3-6 чоловік). Люди в ході гри пізнають один одного, отримують емоції і насолоджуються приємною атмосферою.

Нетворкінг в соціальних мережах

Соціальні мережі – насамперед інструмент для спілкування. А нетворкінг – спілкування в чистому вигляді. Значить, можна вільно використовувати соціальні мережі для того, щоб заводити корисні знайомства в цікавих сферах і професійних колах. Соцмережі можна використовувати в двох випадках:

 • Щоб давати контакти реальним людям. Як альтернатива візиток.
 • Щоб цілеспрямовано шукати людей.

Поговоримо про другий варіант. Для того щоб люди вами цікавилися, перше що потрібно зробити – правильно оформити профіль. Ось кілька порад:

 1. Максимально докладно заповніть інформацію про себе. Чим займаєтеся, ким працюєте, де вчилися.
 2. Прикріпіть повідомлення, в якому докладно розповідаєте про свою роботу.
 3. Зробіть кілька якісних фотографій. Бажано в діловому стилі і вуличному.
 4. Приєднуйтеся до ділових пабліків. Тільки не в «цитати великих бізнесменів», а краще в співтовариства лідерів у вашій ніші.
 5. Додайте пару корисних відео по вашій професії або за захопленнями. Тільки не смішні відео з кішками.
 6. Почистіть стіну. Приколи виглядають недоречно.

Ось, загалом і все. Якщо слідувати цим простим пунктам, можна легко перетворити свій профіль в обкладинку успішної людини. Це нам і потрібно.

Соціальні мережі можна використовувати як інструмент призначення зустрічі. Так само як і з продажами товарів високої цінової категорії (від 100-200 тисяч гривень). Мета вашої розмови: пізнати людину, нічого не продавати, вивести на діалог в реальному житті, і все. Ділова зустріч в кафе – найкращий варіант.

Якщо люди живуть в іншому місті, тут все трохи складніше. Потрібно шукати точки дотику, обговорювати ділові питання і намагатися допомагати людині. Знайомство повинно починатися зі стандартного «чим я можу бути корисний».

Всіх, хто намагається щось продавати в соціальних мережах через особисті повідомлення , швидше за все, чекає розчарування. Більшість людей просто сприймають такі пропозиції як спам. Навіть незважаючи на якість продукту, його привабливу ціну і реальну користь. У багатьох вже виробилася звичка додавати людей, які хочуть щось продати, в чорний список.

Короткий висновок:

 • Максимально заповнюйте профіль.
 • Не намагайтеся безпосередньо продавати свої послуги.
 • Запрошуйте людей на особисті зустрічі, якщо це можливо.

Нетворкінг в IT-сфері

IT-сфера має свої особливості і відмінності в нетворкінгу. Давайте детально зупинимося на них. Є 3 головні відмінності:

 • Спільнота в IT максимально доброзичлива. Допомагають завжди і всім. Навіть зелений новачок, який задає питання, з набагато меншою ймовірністю зіткнеться з негативом, ніж в будь-якій іншій сфері. Через це зв’язки вибудовуються дуже легко.
 • Спільнота IT максимально відкритаУ ній немає поділу на «закриті тусовки» і якісь групи професіоналів. Більшість питань можна обговорювати публічно, а увійти в тусовку може практично будь-хто.
 • Репутація вирішує всеВ IT-співтоваристві репутація цінується навіть вище практичних навичок. А через відкритість практично будь-які косяки спливають назовні. Саме тому потрібно завжди дбати про те, щоб не зробити щось неналежне, інакше про це дізнаються всі.

З цих відмінностей можна зробити один великий висновок:

IT – відкрита і прозора сфера, де всі прагнуть налагоджувати добрі стосунки, формувати навколо себе зв’язки і корисні знайомства. І кожна пляма на репутації відмивається дуже довго.

В іншому все так само, як і всюди. Ділові знайомства «купуються» переважно на конференціях або в тематичних спільнотах. Допоможеш ти – допоможуть тобі. 

Корисні матеріали по нетворкінгу

Тепер я хотів би порадити вам кілька книг по нетворкінгу, які варто почитати.

 1. «Ніколи не їжте поодинці і інші правила нетворкінгу». Автори: Кейт Феррацці, Тал РЕЗ. У книзі розповідається про те, як заводити знайомства з людьми високого рівня.
 2. «Новий код нетворкінгу». Автор – Гіл Петерс. У цій книзі простою мовою розказано про основні правила і лайфхаки для нетворкінгу.
 3. «Нетворкінг для інтровертів». Автор – Девора Зак. Ця книга – хороший матеріал для тих людей, хто не любить багато спілкуватися з іншими. Інтроверти знайдуть багато корисного для себе і зможуть зробити нетворкінг заняттям, що приносить задоволення.
 4. «Ефективний нетворкінг». Автор – Олексій Бабушкін. Книга, яка розкриває суть нетворкінгу і підходить для нашого менталітету.

Додатково, я хотів би порадити вам кілька відео і корисний канал на Youtube:

 • Виступ Гіла Петерса в 2015 році з його 10 правилами. З форуму в 2016 року немає нормальної перекладеної версії в хорошій якості.

 • Розповідь від Леоніда Бугаєва про те, як працює нетворкінг в реальному житті. Як застосовувати техніку всюди, а не тільки в бізнесі.

Співзасновник сайту Fintramplin.COM. Манімейкер з 12-річним стажем. Заробляє на власних інформаційних сайтах, партнерках.

Fintramplin
Додати коментар