Що таке франшиза і як вона працює в рамках бізнесу

У цій статті ми розберемось в тому, що таке франшиза і як працює модель бізнесу по франчайзингу.

Кожній дорослій розсудливій людині не чуже бажання мати свій власний бізнес, але при цьому сама думка про те, що треба проаналізувати споживчий ринок з метою виявлення найбільш затребуваних послуг, продуктів, розробити ідею, просунути її в маси, підібрати справжню професійну команду, викликає сум і невпевненість в своїх силах . А це ще далеко не весь спектр дій для побудови власної прибуткової справи.

Франшиза – ось що може позбавити вас як майбутнього бізнесмена від безлічі рутинної роботи по розкрутці бізнес-ідеї. По суті, це готове підприємство тієї чи іншої спрямованості, яке вже добре відоме споживачам. Однак, незважаючи на очевидні переваги, франчайзинг має безліч підводних каменів, але про все по порядку!

Що таке франшиза простими словами: базові поняття

Для того щоб розібратися в тонкощах і принципах роботи, дати банальне визначення – мало, необхідно знати всі складові даної системи. Почнемо з загального поняття.

Франшиза – це договір фізичної та юридичної осіб, де друге – це велика корпорація, яка має власну марку або бренд. Предметом договору виступає придбання фізичною особою права використовувати таку марку або бренд з метою реалізації особистого бізнесу і отримувати за рахунок цього прибуток.

Простіше кажучи, фізособа отримує від відомої фірми право вести бізнес по франшизі від імені цієї фірми.

Природно, що поняття франшизи – дуже велике і для його чіткого усвідомлення необхідно знати і вміти оперувати його складовими:

  • Франчайзі – це фізична особа, яка купує право у відомої компанії на користування її благами (брендом, бізнес ідеєю тощо);
  • Франчайзер – це юридична особа, компанія, яка продає права використання свого бренду франчайзі;
  • Франчайзинг – це вся структура комплексу наданих франчайзером послуг;
  • Паушальним платежем називають одноразову виплату в розмірі грошового еквівалента, встановленого франчайзером, з боку франчайзі в обмін на те, що перший надасть другому право користуватися об’єктами франчайзингу з метою ведення власного бізнесу;
  • Роялті це платіж на регулярній основі з боку фізичної особи на користь франчайзера за право використання об’єктів його системи франчазингу. Як правило, роялті – це встановлений складеним договором заздалегідь обумовлений розмір відсотків від доходів франчайзі.

Під правами, які, власне, і купує фізособа у відомої організації (або об’єкти франшизи), розуміються:

  • Товарний знак або бренд;
  • Виробнича технологія;
  • Будь-який різновид інтелектуальної власності;
  • Вся система прав і пільг, які згодом буде передана фізособі на платній основі.

Давайте спробуємо наочно розглянути всі вищенаведені поняття на конкретному прикладі. Отже, дві дуже обізнані в модній індустрії світські левиці – Анжела і Сніжана, щоб мати хоч якусь фінансову незалежність від своїх чоловіків, вирішили відкрити мережу магазинів модного одягу. Отримавши у своїх чоловіків стартовий капітал в розмірі 1 500 000, вони придбали франшизу відомої і вже розкрученої мережі магазинів жіночого одягу. Таким чином, гроші (1 500 000) стали паушальний платежем, а самі Анжела і Сніжана – франчайзі. В ході укладення договору був встановлений і розмір щомісячного внеску від всіх доходів роботи мережі магазинів – роялті, в розмірі 15%. Тепер дівчата керують власним бізнесом по франшизі, використовують все блага відомого бренду, але при цьому працюють на себе, а не “на дядька”.

Франчайзинг компанії: переваги і недоліки ведення бізнесу

Звичайно, наведений вище приклад дуже простий, з нього можна зробити помилковий висновок, що відкриття бізнесу по франшизі – це просто манна небесна за умови наявності стартового капіталу. Це далеко не так. Будь-яка організація підприємницької діяльності має свої переваги і недоліки, не позбавлений таких особливостей і франчайзинг. Для більшої ясності в цьому питанні, давайте уявимо позитивні і негативні сторони ведення бізнесу, в формі таблиці:

Плюси бізнесу по франшизі Мінуси бізнесу по франшизі
1. Популярність торгової марки. Споживчий ринок уже знає назву бренду / компанії, відповідно маркетингову стратегію можна просто обійти своєю увагою. Обмеженість франчайзі в своїх діях. У кожному договорі прописаний регламент / звід правил, які підлягають обов’язковому виконанню з боку особи, що здобуває франшизу. Якщо такі правила порушуються, франчайзі буде нести відповідальність у вигляді штрафів або інших санкцій.
2. Бізнес розвивається з високою швидкістю. Це одна з основних переваг франчайзингу перед просуванням бізнесу з нуля, оскільки по суті це вже готовий бізнес, де вся система продажів налагоджена. Ведення закупівель і робота тільки з тими постачальниками, які були вказані в договорі.Протягом всього часу, поки буде функціонувати підприємство або компанія, цього правила доведеться неухильно дотримуватися.
3. Навчання на безкоштовній основі. Багато франчайзерів, щоб уникнути задушення репутації свого бренду, проводять безкоштовне навчання, як вести бізнес в рамках конкретного бренду. Жорсткі умови / вимоги спрямовані на діяльність франчайзі. Треба бути готовим до того, що франчайзер займає лідируючу позицію і має право вимагати максимального прибутку, незважаючи на те, що бізнес тільки-тільки починає вставати на ноги.
4. Бізнес консультації. Підтримка франчайзі носить всебічний характер, це дає їм можливість уникнути безлічі помилок. Завищена ціна франшизи. Природно що, паушальний внесок залежить від рівня “розкрученості” компанії чи бренду, до цього також треба бути готовим. Якщо ви хочете придбати дійсно вартісну франшизу, доведеться вкладатися по максимуму.
5. Раніше проведена рекламна компанія. Відкриваючи франчайзинг компанію, немає необхідності розробляти рекламну та PR-кампанію. Придбання приміщення у власність. Багато франчайзерів ставлять цю умову, вони не хочуть працювати з приміщеннями, взятими в оренду.
6. Стиль фірми, який вже відпрацьований роками і тепер працює сам на себе. Франчайзі не потрібно буде займатися креативними розробками логотипу компанії і його реєстрацією. Дуже хитро складені контракти. Знову ж оскільки позиція франчайзерів – домінантна, вони самостійно складають договори, при цьому враховують, в першу чергу, свої інтереси, а інтереси франчайзі часто обмежують.
7. Фрачайзі отримує і технології, і інтелектуальну власність та обладнання (при необхідності) відомого бренду. В процесі оформлення договору, всі ці моменти потрібно буде врахувати і отримати все те, на що франчайзі має право. Розірвання договору на жорстких умовах. При найменшому недотриманні умов покупки франшизи, франчайзер має право в односторонньому порядку розірвати договір, при цьому франчайзі втрачає і бізнес, і спочатку вкладений капітал.
8. Умови пільгового кредитування від провідних банків країни на покупку франшизи, при відсутності власних заощаджень.

Ще одним безсумнівним плюсом є ексклюзивність бізнесу по франшизі.

Що це таке? Припустимо, ви вирішили відкрити Subway або McDonald’s в вашому місті, але не хотіли б, щоб хтось із бізнесменів становив вам конкуренцію і теж купував дану франшизу. Для цього існують так зване ексклюзивне право ведення бізнесу на конкретний регіон і навіть місто.

У таких випадках паушальний внесок як правило більший. Однак, ексклюзивне право гарантує вам можливість працювати під цією торговою маркою в своєму місті одноосібно.

І ще одна суттєва перевага, про яку необхідно згадати, – можливість навчання: франчайзери часто безкоштовно проводять тренінги, семінари для персоналу, для керівних співробітників, спеціально організовують заходи, де ви можете переймати досвід успішних точок. Це, безумовно, корисний і цінний досвід.

Як ми бачимо, плюсів бізнесу по франшизі більше ніж мінусів, але найголовніше в цьому питанні необхідно розуміти, що провідну позицію займає все-таки франчайзер, саме ця сторона угоди диктує свої правила. Багато в чому франчайзі доведеться йти на поводу у франчайзера, часто переступаючи при цьому через свої плани та наміри.

Оскільки відкриття бізнесу по франшизі – справа добровільна, але разом з тим ризикована, потрібно ще до вступу в нього продумати всі нюанси і методи як убезпечити себе.

Види франшизи: вибираємо найбільш підходящу

Очевидно, що за відсутності стартового капіталу, відкриття бізнесу по франшизі – це максимально прийнятний і вигідний варіант для будь-якого підприємця. На сьогоднішній день існує понад сімдесят напрямків, де можна використовувати систему франчайзингу, однак, перш за все, необхідно вивчити і вибрати вид франшизи:

  1. Класичний. Це стандартна схема з паушальним внеском, роялті, при цьому класична система передбачає постійний контроль нового підприємства з боку франчайзера;
  2. Вільний. Відмінною рисою цього виду є той факт, що франчайзі не так обмежений у своїх діях, а також розмір роялті – значно менший;
  3. Імпортозамінний. Цей вид передбачає, що франчайзі буде займатися виробництвом продуктів / товарів, як у відомого бренду;
  4. Срібний. Відома компанія своїми силами будує дочірні підприємства, а потім за певний відсоток від отриманих доходів, дає право бажаючому підприємцю керувати ними. Такий вид франшизи більш відомий під назвою “бізнес під ключ”;
  5. Орендований. Ця варіація передбачає, що франчайзі займає позицію орендаря, при цьому всі доходи від роботи підприємства або компанії діляться головною організацією і підприємцем. В яких частках буде поділений дохід, встановлено договором;
  6. Золотий. Для того щоб придбати такий варіант бізнесу, доведеться розщедритися, оскільки в цьому випадку франчайзі набуває монопольні права на бренд, природно в рамках обумовленого регіону (це може бути і область і місто). Така схема повністю розв’язує руки підприємцю, і він уже самостійно, маючи на це повне право, розробляє стратегію ведення своєї компанії;
  7. Корпоративний. Цей вид має щось спільне з класичним, так як франчайзі веде свою підприємницьку діяльність під тотальним контролем франчайзера.

Вид франшизи знаходиться в прямій залежності від розміру грошових коштів, який в якості паушального внеску готовий сплатити підприємець. Визначившись в цьому питанні, тепер можна перейти до аналізу популярних франшиз, сьогодні це:

  • Мережеві торгові точки;
  • Мережеві гіпер- і супермаркети;
  • Мережеві точки громадського харчування (кафе / кав’ярні / піцерії / ресторани і так далі);
  • Широкомасштабні продуктові виробництва (булочні, виробництво снеків, пива, та інші);
  • Фітнес індустрія;
  • Салони краси і СПА;
  • Магазини з продажу здорового харчування;
  • Мікрофінансові компанії (МФО);
  • Будівельний бізнес;
  • Мережеві точки з продажу популярних інтернет-товарів.

Звичайно, це далеко не весь список тих сфер, в яких можна вигідно придбати готовий бізнес, але в умовах сучасних реалій саме серед них ви можете вибрати найпопулярнішу франшизу.

Як вибрати франшизу з розумом: критерії, на які необхідно спиратися

Оскільки пропозицій з продажу франшизи сьогодні багато, шахраї вже навчилися заробляти на цьому гроші. Вони продають так звані “пустушки” під виглядом прибуткового бізнесу. Так ось щоб вибрати франшизу і отримати грамотно побудований бізнес, ми підібрали для Вас критерії, на які варто спиратися:

  1. Перш за все, зверніть увагу, коли підприємство було засноване, проаналізуйте, чи не пропонує франчайзер вам сезонну пропозицію. Якщо компанія успішно пережила більше одного ділового циклу (чим більше, тим краще), це говорить про те, що своє стабільне місце на споживчому ринку вона вже зайняла;
  2. Тепер оцініть, скільки часу саме в рамках франчайзингу функціонує дане підприємство. Чим більше у компанії досвіду передачі бізнес-моделі, тим істотнішим і продуктивнішим буде ваше взаємне співробітництво;
  3. Попросіть франчайзера пред’явити вам документальне підтвердження того, що дане підприємство не фігурує в судових і податкових спорах;
  4. Ретельно перевіряйте всі аспекти франчайзингової компанії, вимагайте на кожен з них документальні свідчення. Пам’ятайте, що франчайзери можуть бути дуже красномовні, тим самим приховуючи реальний стан справ;
  5. Ніколи не соромтеся виглядати нерозумно, питайте все, що вас цікавить або здається незрозумілим. Одне з ваших основних завдань увійти в контакт з франчайзером і побудувати з ним більш-менш довірчі відносини. Звичайно, очевидно, що кожен з вас в першу чергу переслідує свої цілі, однак до моменту підписання безпосереднього договору ви повинні з’ясувати якомога більше нюансів про франшизу, яку збираєтеся придбати;
  6. Вкрай уважно підходьте до вивчення цифр і процентних ставок, багато договорів містять приховані платежі, які тягнуть непередбачені витрати з боку франчайзі;
  7. Для наочності відвідайте підприємство, яке вже працює під егідою цієї франшизи. Так ви реально зможете оцінити продуктивність цієї бізнес-ідеї. Цей критерій особливо важливий, якщо дана пропозиція пов’язана з громадським харчуванням або сферою надання послуг;
  8. Спробуйте поспілкуватися з уже діючими, на базі даної бізнес-ідеї, франчайзі. Поцікавтеся у них наскільки сумлінно франчайзер відноситься до виконання своїх зобов’язань, які реальні показники прибутку, як він підтримує своїх партнерів, і чи немає в планах у цього підприємця розірвати договір франчайзингу. Крім цього, можна вивчити інформацію про франчайзера в мережі інтернет, там же ви знайдете безліч відгуків про його роботу;
  9. Постарайтеся знайти інформацію про ті підприємства, які працювали за даною бізнес-моделлю, і були з якихось причин закриті. Ці причини і є слабкі місця франшизи, можливо від її придбання краще відмовитися;
  10. Рентабельність бізнесу якнайкраще ілюструє кількість підприємств, які були відкриті повторно. Простіше кажучи, франчайзі, який вже керує діючої компанією, але при цьому планує повторне придбання її франшизи, але вже, наприклад, в іншому регіоні на особистому досвіді переконався в продуктивності справи;
  11. Оцініть рейтинги компанії.

При виборі франшизи завжди спирайтеся на показники прогнозованого прибутку, адже саме прибуток – ваша кінцева мета. Ідеальним варіантом буде, якщо ви знайомі з тією сферою, в якій плануєте придбати права на бізнес.

Найяскравіший приклад франшизи – мережа MacDonald’s

Її ще називають родоначальником франчайзингу.

Взагалі, історія успіху «Макдональдса» дуже забавна й повчальна. Як відомо, всесвітню популярність і відомість цій мережі швидкого харчування принесли не творці ресторану брати Макдональд, а невеликий бізнесмен Рей Крок. До знакової зустрічі з братами Рей займався продажем устаткування з виготовлення молочних коктейлів.

Зайшовши в придорожній ресторанчик, яким володіли і розпоряджалися Макдональди, торговий представник Рей Крок, був здивований тим, якою неймовірною популярністю користується система швидкісного обслуговування і дешевизна гамбургерів. Він загорівся ідеєю і вже через три тижні звернувся до братів з пропозицією продавати їх франшизи по всій Америці.

Цікаво! Ви можете переглянути цю дивовижну історію в фільмі «Засновник» 2016 року.

Рею Кроку знадобилися для цього 15 тисяч доларів готівкою, яких у нього не було. Банк відмовив йому у видачі кредиту. Тоді рішучий бізнесмен заклав свій будинок і страховку. Подальше нам відомо: імперія «Макдональдс» зараз налічує більше 30 тисяч ресторанів по всьому світу, а Рей Крок став мільярдером.

Що зробив заповзятливий Рей Крок?

Він не став винаходити велосипед, тобто придумувати якусь свою власну схему обслуговування в ресторані швидкого харчування. Він просто взяв уже готову і перевірену схему ведення бізнесу.

Рей домовився про те, щоб орендувати всю систему побудови бізнесу, яку так чудово налагодили брати Макдональди. А згодом почав продавати її іншим бізнесменам.

Крок заплатив їм грошей, щоб вони передали йому всі рецепти приготування гамбургерів, показали яким обладнанням користуватися, як збільшити швидкість обслуговування клієнтів, яким чином навчати персонал і все інше, що допомогло їм створити успішний бізнес.

Щоб більш повно зрозуміти суть франшизи, ми розглянемо суть і принципи роботи на одному з реальних прикладів.

Давайте розглянемо одного з конкурентів Макдональдс, компанію Subway.

За кількістю відкритих ресторанів в світі ця компанія обійшла Макдональдс. Станом на 1 січня 2011 року у Subway було відкрито 33 749 ресторанів, в той час як у Макдональдс лише 32 737 точок продажів.

Однак, кількість точок продажів ще не говорить про лідерство в області доходів. У того ж McDonald’s виручка в 2010 році склала 24,07 млрд. доларів, а у Subway тільки 10,5 млрд. доларів.

Якщо, наприклад, ви збираєтеся стати франчайзі Subway, ви разом з правом на використання торгової марки, бренду, продукції отримуєте всі інструкції з ведення бізнесу: як створювати продукти, як наймати персонал, як працювати з клієнтами, – повністю описаний весь процес, аж до того, на скільки місць має бути розрахований заклад, яке освітлення необхідно, і яку музику краще використовувати.

Вам нічого не потрібно винаходити: вже існує готова бізнес-модель , яка випробувана і приносить хороший дохід. Зрозуміло, певну частину прибутку ви повинні виплачувати щомісяця власникам даної франшизи (франчайзеру) за те, що користуєтеся всіма цими привілеями.

Скільки коштує франшиза

Природно, ціна франшизи залежить від бренду, про це ми вже згадали вище, але це ще не все. Остаточна вартість складається з:

  1. Рівня популярності і затребуваності торгової марки;
  2. Наскільки широко поширюється франшиза, тут мається на увазі територія;
  3. Термінів договору;
  4. Чи є у франчайзі необхідні виробничі / торгові площі у власності.

Де купити франшизу

Придбати франшизу можна трьома різними способами:

  1. Безпосереднього у франчайзера. Як не дивно, це найпростіший варіант. Хто як не сам франчайзер може дати вам повну картину своєї бізнес-ідеї, однак хто як не він може приховати деякі непорядні нюанси. Будьте обережнішими;
  2. У консалтингового агентства. Це найбезпечніший спосіб покупки франшизи. Такі агентства є гуру в питаннях франчайзингу, а штат досвідчених юристів допоможе в складанні та підписанні договору і проведе операцію на вищому рівні. Мінус очевидний – послуги консалтингових агентств – платні і коштують досить дорого, мета, звичайно, виправдовує засоби, знову ж вирішувати тільки Вам;
  3. Купити франшизу можна за допомогою віртуальної біржі. Інтернет рясніє такими ресурсами, тут зібрані тільки найактуальніші пропозиції, а також експертні думки та поради. При цьому можна вивчити і документи, свідоцтва та сертифікати франчайзерів. Мінус полягає в тому, що всі ці документальні свідчення можуть бути легко сфальсифіковані. Все-таки наочне вивчення документів з живим підписом – значно надійніше.

Підсумки

У висновку можна сказати, що покупка франшизи – це дуже відповідальна справа, що вимагає детального вивчення. Якщо влитися у вже готову рентабельну справа – можна надовго забезпечити собі безбідним існуванням, а можна навпаки втратити з такими труднощами нажитий стартовий капітал. Найцікавіше, що відкрити бізнес по франшизі – не проблема, проблема – вибрати рентабельну бізнес-модель. Велике значення у цьому питанні має фактор удачі, оскільки можна вкластися в уже розкручену фірму і прогоріти, а можна виявити ту нішу, яку найменше приділено уваги на сучасному ринку, вкластися туди і підняти шалені гроші на цьому.

Оголошення від партнерів

Залишити коментар