Як стати успішним інвестором з нуля — покрокова інструкція для чайників

як стати інвестором - інструкція

Статтю оновлено:

Ви дізнаєтесь, хто такі інвестори і на чому вони заробляють, що робити, щоб стати успішним інвестором і який потрібен стартовий капітал для цього. А ще ми розповімо про головні помилки інвесторів початківців і як діяти, щоб їх не допустити.

Ставки за вкладами в Україні падають, і вже навіть депозит під високу ставку не вважається вигідним. Такі умови не влаштовують? Хочете знати, як стати інвестором і правильно вкладати гроші. Тоді ця стаття для вас.

Я розповім про дохідні і доступні варіанти для розміщення засобів і дам детальну інструкцію, як почати успішно інвестувати з нуля.

Читайте до кінця — бонусом буде огляд головних помилок новачків, через які замість прибутку виходить збиток.

Хто такі інвестори

В образі інвестора зазвичай уявляється бізнесмен з мільйонним капіталом? Це стереотип. Навіть якщо ви вклали в акції  всього 1 000 грн, ви вже інвестор.

Інвестор — особа, яка вкладає грошові кошти в різні активи. Його мета — збільшення вкладеної суми.

До інвестицій не відноситься будь-яке фінансове вкладення, навіть відкриття банківського вкладу. Але тільки депозити не принесуть великого доходу, у портфелі повинні бути різні інструменти.

Інвестувати кошти можна в:

 • цінні папери;
 • нерухомість;
 • дорогоцінні метали;
 • антикваріат;
 • криптовалюту;
 • компанії, що пропонують мікрозайми;
 • стартапи (венчурні вкладення);
 • валюту та ін.

Деякі інвестори вкладають гроші в незвичайні об’єкти. Наприклад, один з моїх знайомих вкладає кошти в колекційні вина, інший — в автомобілі.

Помилка, що для інвестування потрібно профільну освіту або глибокі знання ринку. Ці фактори дають перевагу, але почати вкладати в прості інструменти можна і без них.

Інвестором може стати кожен. Але для отримання прибутку потрібні не тільки кошти, але і продумана стратегія.

Найпопулярніші інструменти інвестування

Напрямків для вкладення коштів безліч. Вони розрізняються по дохідності, рівню ризику, терміну окупності, надійності і т. д.

Серед професійних інструментів популярні:

 • Банківські депозити — класичні вклади майже безризикові, але їх прибутковість навряд чи перекриває інфляцію.
 • Облігації — цінні папери з максимальною надійністю, віддача від вкладень на рівні 8-12%.
 • Акції — дають інвесторові право отримувати частину прибутку компанії, відносяться до вкладень з середнім і високим рівнем ризику.
 • Піфи — вже згрупований за різними ознаками портфель активів, прибутковість придбаної частки пропорційна прибутку всього фонду.
 • Нерухомість купується для подальшого перепродажу або здачі в оренду.
 • Дорогоцінні метали — вкладайте в злитки, монети або і рахунки.

 

№ Інструмент – Рівень ризику – Рівень прибутковості

 1. Банківські депозити – низький – низька
 2. Облігації – низький – середня
 3. Акції – високий/середній – високий
 4. Піфи – високий/середній – високий/середній
 5. Нерухомість – середній – середній
 6. Дорогоцінні метали – середній – середній

Зазвичай у портфелі інвестора від 3 інструментів. Такий підхід мінімізує ризики і підвищує ефективність вкладень.

Докладніше про вибір інструментів для інвестування дивіться в цьому ролику:

Як стати інвестором — з чого почати

Інвестиційна діяльність пов’язана з підвищеними ризиками. Щоб ймовірність втратити гроші була мінімальною, підготуйтеся до їх розміщення заздалегідь.

Незалежно від обраного інвестиційного спрямування, вам доведеться пройти 5 базових кроків. Покрокова інструкція нижче.

Крок 1. Вивчаємо базові поняття і закони економіки

Ринок циклічний. Жоден інструмент не росте і не падає постійно. Чим вище потенційна прибутковість, тим більший ризик ви приймаєте. Ці й інші закони ринку — база, яку необхідно знати.

Способів отримати потрібну інформацію достатньо:

 • спеціальна література — наприклад, книги Роберта Кійосакі, Еліса Шредера і Бодо Шефера з року в рік входять в ТОП кращих;
 • тренінги та семінари — є безліч пропозицій для новачків, включаючи безкоштовні;
 • консультації практикуючих фінансистів — фахівці готові ділитися своїми знаннями та досвідом за винагороду.
 • Важливо осмислювати отриману інформацію і не приймати все на віру. Деяка її частина недостовірна і приносить не користь, а шкоду.

Крок 2. Готуємося психологічно

Передбачати ринок складно. Наприклад, ви розраховували на прибуток, а ціна активу сильно впала. У такій ситуації важливо зберегти контроль над собою і прийняти вірне рішення.

Будьте готові до труднощів. Заздалегідь продумайте сценарій дій у непередбачених обставинах. Так при їх настанні ви не розгубитеся і вчините правильно.

Крок 3. Збираємо стартовий капітал

Якщо зараз вільних коштів для інвестування немає, то сконцентруйтеся на формуванні капіталу.

Регулярність і фінансова дисципліна — складові успіху в накопиченні коштів.

Заздалегідь сплануйте план з відкладанням грошей на стартовий капітал і не відступайте від нього ні за яких обставин.

Збільшити доходи. Так ви швидше досягнете мети. Наприклад, влаштуйтеся на підробіток або продайте непотрібні речі.

Приділіть час і оптимізації витрат. Уважно проаналізуйте витрати. Обов’язково знайдуться статті, які можна скоротити або зовсім виключити без шкоди для якості життя.

Крок 4. Вивчаємо словник інвестора

При читанні книг, аналізі документації або перегляду повчальних відео ви зіткнетеся з новими термінами і поняттями. Якщо їх буде занадто багато, ви просто не зрозумієте про що це все.

Звичайно, запис можна зупинити і подивитися значення слова. Але якщо це оффлайн тренінг або прямий ефір? Краще, якщо основні терміни ви дізнаєтеся заздалегідь. Це полегшить сприйняття інформації.

Крок 5. Вибираємо стиль, який цікавий

Визначтеся з метою і допустимим рівнем ризику. Хочете заробити, але не готові втрачати гроші? Вибирайте консервативну стратегію. Потенційний прибуток важливіше можливого ризику? Вам підійде агресивний стиль.

Подумайте і про терміни. Наприклад, якщо віддачу ви хочете отримати через рік-два, то вибирайте облігації та акції. Якщо націлені на довгострокову перспективу — розгляньте нерухомість.

Який потрібен стартовий капітал

Не обов’язково починати з мільйонних вкладень. Насправді цифри в рази менші. Наприклад, для покупки Піфів досить мати 5 000 грн, а на придбання акцій вистачить і 2 000.

Для інвестування не потрібен великий стартовий капітал. Але чим більше вкладена сума, тим вища потенційна віддача.

Починайте з 50-100 тис. грн. Цієї суми достатньо, щоб зрозуміти основні правила ринку на практиці, а в разі успіху прибутковість буде відчутною. Але не вкладайте на старті відразу весь капітал. Коли досвіду недостатньо, ризик втратити суму, що інвестується максимальний.

Почніть з маленьких сум, вкладаючи їх в різні інструменти. Так ви знайдете оптимальні варіанти для вкладень. А потім, коли з’явиться впевненість, збільшуйте обсяг інвестицій.

5 правил успішного інвестора

“Чарівної таблетки”, проковтнувши яку, будь-який бажаючий стане успішним інвестором, не існує. Навіть досвідчені трейдери помиляються і втрачають чималі суми.

Але деякі ефективні прийоми я назву. Читайте добірку з 5 перевірених способів досягти успіху в інвестуванні.

Правило 1. Диверсифікуйте ризики

Інакше кажучи, не кладіть всі яйця в одну корзину. Нехай у портфелі буде 3-4 або навіть більше активів. Так ви мінімізуєте ризики.

Якщо в портфелі тільки один інструмент, то його падіння призведе до збитку. Коли активів кілька, негативна прибутковість по одному з них не так критична.

Диверсифікуйте правильно. Наприклад, якщо ви вкладете гроші в акції і облігації Ощадбанку, то при неефективній діяльності емітента вас не задовольнить прибутковість обох інструментів.

Вибирайте несуміжні одна з одною галузі. Як варіант, одну частину коштів додайте в облігації, а на іншу відкрийте знеособлений рахунок в цінних металах.

Правило 2. Ставте чітку мету

Не інвестуйте заради заробітку якоїсь віртуальної суми грошей. Нехай ваша мета буде оцифрована і прив’язана до конкретного періоду. Але добре подумайте — чи досяжне поставлене завдання?

Вже є розуміння, до чого ви прагнете? Тоді пропишіть кроки для досягнення мети.

Приклад:

Ви хочете заробити 300 тис. грн за рік. Це не менше 25 тис. грн щомісяця. При стартовому капіталі в 1 млн грн прибутковість повинна бути на рівні 30%. Пропишіть, які інструменти здатні привести до такого результату.

Регулярно звіряйте фактичні результати з запланованими. При розбіжностях обов’язково вносіть коригування. Так ви завжди будете бачити актуальну ситуацію.

Правило 3. Шукайте однодумців

Звично думати, що інвестування — індивідуальна діяльність. Але спілкування з однодумцями для обміну досвідом не завадить.

Необов’язково зустрічатися з “колегами” наживо. Використовуйте можливості інтернету. Тематичні групи та форуми — джерело корисної і цінної інформації.

Але не тільки забирайте знання, але і віддавайте — поділіться своїми ідеями. Намагайтеся використовувати фінансову термінологію, це підкреслить ваш професіоналізм і володіння темою.

Правило 4. Не зупиняйтеся після втрати

Операції, які приносять збиток замість очікуваної прибутковості, неминучі. Але саме їх аналіз дає досвід для подальшого успіху.

Не припиняйте інвестування після втрати коштів. Просто зробіть правильні висновки і рухайтеся далі.

Правило 5. Постійно навчатись

Є думка, що найкращі інвестиції — вкладання грошей у себе. Постійно поповнюючи запас знань, ви розширюєте свої можливості.

Підійдіть до свого навчання з розумом, і ви з надлишком повернете витрачені кошти.

Але уважно аналізуйте отриману інформацію. Не всі семінари і тренінги, особливо безкоштовні, зроблені акредитованими і кваліфікованими інвесторами. Часто вони приносять шкоду замість бажаної користі.

Читайте наш розділ про заробіток на інвестиціях.

Головні помилки інвесторів початківців і як їх уникнути

У висновку розповім про 4 основні помилки новачків в інвестуванні і дам поради, як їх не допустити.

Читайте уважно — це добірка цінна тим, що складена виходячи з реального досвіду.

Брак стартового капіталу

Для отримання досвіду досить 50-100 тис. грн. Але заробити на них 1 млн буде складно.

Коли ви знайдете відповідні інструменти, вам буде потрібен більший капітал. Нехай до цього моменту він вже буде зібраний. В іншому випадку доведеться витрачати час на його формування, а ситуація на ринку за цей час зміниться — ймовірно, обрані інструменти втратять свою інвестиційну привабливість.

Гонитва за швидкими грошима

Який-небудь інструмент обіцяє швидкий і високий заробіток? Пам’ятайте, що великий дохід пов’язаний з підвищеним ризиком.

Не прагніть швидко заробити. Краще сформуйте стратегію, яка забезпечить вам регулярний дохід протягом тривалого часу.

Недолік знань про обраному інструменті

Не вкладайте гроші, якщо принцип роботи інструменту вам незрозумілий. В іншому випадку в критичній ситуації ви не зможете швидко прийняти правильне рішення. Майже завжди такі інвестиції приносять збиток.

Не поспішайте. Отримайте якомога більше інформації про новий спосіб інвестування. Вкладайте гроші тільки тоді, коли ви розберетеся в інструменті.

Використання резервних або позикових коштів для інвестування

На інвестиції використовуйте тільки свої вільні кошти.

Якщо ви вкладаєте цільові кошти або кошти з “подушки безпеки”, то при невдалому вкладенні ви легко втратите фінансову стійкість та/або не досягнете поставленої мети.

Інвестувати в кредит ще гірше — при втраті ви не тільки самі залишитеся без грошей, але і потрапите у боржники.

Це слід запам’ятати

 • Чим більша очікувана дохідність, тим вищий ризик від вкладень.
 • Розміщуйте гроші в різні інструменти, не пов’язані між собою.
 • Не вкладайте резервні, цільові та кредитні гроші.
 • Інвестуйте тільки в інструменти, принцип роботи яких ви розумієте.
ВАМ ТАКОЖ БУДЕ ЦІКАВО ПОЧИТАТИ:
Залиште свою оцінку! (2 голосів, оцінка: 4,50 з 5)

Матеріали по темі:

avatar
  Підпишіться  
Сповітити про