Як стати фрілансером: покрокова інструкція та поради

заробіток фрілансера

Все частіше люди звертають увагу на віддалену роботу в Інтернеті, і хочуть спробувати свої сили в цьому напрямку. Але як наважитись стати фрілансером, адже страшно починати працювати в новій сфері, особливо якщо нічного про це не знаєш і не вмієш. Але щоб наважитись, достатньо зробити перший крок.

У цій статті я розповім, як можна стати фрілансером з нуля і без освіти. І це цілком реально. Звісно, добре якщо ви володієте певними знаннями та вміннями. Але це но обов’язково – всьому можна навчитися.

Хто такий фрілансер

Фрілансер – це людина, яка працює віддалено. У деяких компаніях частину працівників переводять на домашній режим, якщо їх роботу можна виконувати віддалено через інтернет.

Але в даній статті я розгляну «класичний» фріланс, коли людина працює в інтернеті і не прив’язана до конкретної фірмі.

В інтернеті часто описується дуже райдужний опис життя фрілансера: повна свобода пересування, робочий день – 2 – 3 години, багато грошей, які не варто витрачати на подарунки шефу чи на дорогу в офіс. Спокусливо, але насправді все трохи інакше. Ви  дійсно можете жити таким чудовим життям, але для цього доведеться 10-15 років посилено працювати, просуватися і автоматизувати свою роботу. Але про це пізніше.

Кому не підходить віддалена робота вдома

Для початку вам потрібно визначити, чи підходить вам фріланс. Для цього ми перелічимо основні мінуси віддаленої роботи:

 • нестабільний дохід – актуально для новачків, які не напрацювали портфоліо, репутацію та не мають постійних замовників. З часом, якщо правильно розвиватися, проблема перестає бути такою істотною;
 • відсутність живого спілкування – якщо ви дуже любите спілкуватися, робота на дому може вам не підійти;
 • планування – це основна проблема, через яку новачки залишають фріланс. Ви повинні бути впевнені, що зможете змусити себе працювати і виконувати план, навіть якщо ніхто не буде стояти за спиною і підганяти вас. Ви – начальник, і доведеться змушувати себе працювати. Іноді і понаднормово.

Я й не думала вас налякати, відразу перерахувавши мінуси віддаленої роботи. Просто я намагалася вам показати, що фріланс – це набагато складніше, ніж може здатися на перший погляд. Але за 5 років роботи в інтернеті я жодного разу не пошкодувала про це, так що в деяких ситуаціях плюси перевищують мінуси.

Ким працювати в інтернеті?

Інтернет пропонує дуже багато роботи, тому новачку, який хоче стати фрілансером, спочатку варто вибрати напрямок. Дайте відповідь на такі три питання:

 1. Що я люблю робити?
 2. Що вмію робити?
 3. За що люди готові платити гроші?

Багато хто помилково вважає, що в інтернеті заробляють тільки ті, хто знає мови програмування. Але насправді знадобляться різні навички:

 • програмістам буде дуже просто високооплачувану знайти роботу (це без питань);
 • дизайнери можуть створювати банери або оформлення для соц.мереж;
 • журналісти без особливих клопотів знайдуть роботу в онлайн-журналах або будуть писати на вільний продаж;
 • перекладачі, особливо з рідкісних мов, що користуються великим попитом в інтернеті;
 • комунікабельність стане в нагоді для роботи онлайн-консультантом.

Як стати фрілансером з нуля без освіти

Але не всі можуть похвалитися потрібними знаннями. Таким людям доводиться починати з нуля. Це завжди страшно. Але насправді, якщо ви сміливий новачок, то ваше положення одне з найвигідніших. Перед вами відкриті всі шляхи і ви не обмежені вибором. Тому вибирайте самі затребувані та високооплачувані професії:

 1. програмісти;
 2. дизайнери;
 3. фахівці з реклами та просування;
 4. адміністратори соціальних мереж і сайтів;
 5. автори якісних статей.

Як бачите, напрямків для тих, хто хоче стати фрілансером, дуже багато. В кожному з цих напрямків ховається ще дуже багато різних сфер. Перегляньте на біржах вакансії, щоб оцінити пропозицію і обрати якусь нішу.

Виберіть той напрямок, який буде цікавим особисто для вас. Пошукайте навчальні курси. В інтернеті всьому можна навчитися лише за декілька тижнів чи місяців. Потім можете одразу приступати до роботи. Головне вибрати перевірених вчителів, які дійсно здатні довести до результату.

Оптимальна сфера для старту – написання простих статей. Тут не потрібні якісь особливі знання, досить добре знати мову, якою ви пишите, і доступно викладати свої думки або переказувати чужі. В крайньому випадку можна стати редактором та вичитувати помилки в чужих текстах.

З чого почати?

Існує багато різних нюансів, які не вийде перерахувати в рамках однієї статті. Можна лише перелічити ключові моменти, без яких ніяк не вийде стати фрілансером:

 • обладнайте робоче місце, за яким ви будете працювати, і обов’язково подбайте про якісний та високошвидкісний інтернет;
 • встановіть корисні програми для роботу, заведіть робочу пошту;
 • зареєструйте електронні гаманці (хоча б WebMoney). Без цього ви не зможете отримати оплату за роботу. Тому обов’язково зробіть це до виконання першого замовлення;
 • зареєструйтеся на біржах для фрілансерів. Заповніть профіль, вкажіть інформацію про себе і, якщо є якісь роботи, додайте їх в портфоліо;
 • візьміть перше замовлення – оцініть вимоги, терміни та складність роботи. В перший час не женіться за дорогими замовленнями, особливо якщо у вас немає ніякого досвіду. Спочатку вам потрібно спробувати свої сили на простих завданнях;
 • набирайтеся досвіду, поповнюйте портфоліо, просіть залишати відгуки та постійно вчіться чомусь новому у своїй сфері. Чим краще ви робите свою роботу, тим більше отримуєте.віддалена робота

Реєстрація ПП, щоб працювати офіційно і платити податки

Надалі, коли у вас буде репутація, портфоліо і ви досконало будете виконувати свою роботу, можна найняти помічників і перекласти на них частину роботи. Максимально автоматизуйте свою роботу або займайтеся перепродажем послуг. Тоді ви зможете справді подорожувати, працювати по 2-3 години в день та отримувати багато грошей. А до цього доведеться дуже довго, багато і наполегливо працювати.

Звісно, оптимальний варіант, якщо ви володієте певними знаннями або навчаєтесь у професіонала. Стати дійсно успішним фрілансером з нуля без освіти не вийде. Навчатися можна і з відеуроків. Не бійтеся починати, вчитися та експериментувати, адже найголовніше – це знання та практика.

5 речей, які варто зробити кожному фрілансеру

Давайте розберемося, що варто зробити фрілансеру будь-якого напрямку на початкових етапах.

Вивчити англійську мову

Вивчивши мову, ви зможете працювати на іноземних біржах. Багато фрілансерів відзначають, що там багато замовлень і вищі ставки. Ви також зможете читати блоги і сайти на англійській мові, переглядати навчальні ролики, спілкуватися з колегами-іноземцями. Не секрет, що в західному сегменті набагато більше інформації просто в силу того, що англійська мова – міжнародна.

Незважаючи на вигоди роботи з іноземцями, наші опитування показують: лише 15% фрілансерів користуються іноземними біржами. Ймовірно, проблема пов’язана з мовним бар’єром. Спеціально для фрілансерів на сайті є стаття, як швидко вивчити англійську мову. Якщо ви відчуваєте труднощі з освоєнням англійської або не знаєте, з чого почати, рекомендую її прочитати.

Відкрити канал на YouTube

Ведення власного каналу на YouTube має масу переваг:

 • Ви станете впевненіше в собі.
 • Вчіться швидко викладати думки і в цілому спілкуватися, а значить – зможете краще вести переговори з клієнтами.
 • Отримуєте статус експерта, якщо знімаєте ролики про свою роботу.
 • Монетизація відео на YouTube дозволяє отримувати додаткові доходи.
 • Популярний канал може стати джерелом залучення клієнтів.

Для фрілансерів є  сенс розповідати про свою професійну діяльність, показувати, як ви працюєте, знімати навчальні ролики. Поки в російськомовному YouTube не багато каналів з майстер-класами та курсами за професійними темами, тому є можливість розкрутитися і зайняти нішу.

Відео з YouTube часто відображається в результатах пошуку на Яндексі і Google, а значить, популярний канал може стати джерелом залучення нових клієнтів.

Освоїти додаткову професію

Надаючи клієнтам комплексні послуги, ви зможете отримувати більше грошей. Наприклад, копірайтерам корисно освоїти налаштування контекстної реклами. Веб-дизайнерам – знати веб-аналітику, інакше як ви будете доводити клієнту ефективність запропонованих вами рішень? Адже одна справа – сказати про ефективність на словах, інша справа – довести на цифрах.

Багато фрілансерів працюють з представниками мікро – і малого бізнесу. У таких замовників немає коштів залучати на проект безліч вузьких фахівців. Фрілансер, здатний професійно закрити спектр завдань, буде більш затребуваний і зможе заробити більше.

Знайти однодумців і подружитися з ними

Чим більше людей з професійного середовища знають про вас, тим більше замовлень ви отримаєте по «сарафанному радіо». З іншого боку, якщо клієнту потрібно послуги з суміжної сфери, ви будете знати, кого порекомендувати. Тому придивляйтеся до своїх знайомих, знайомтеся, спілкуйтеся і виймайте вигоду з напрацьованих зв’язків.

Побувати «в шкурі клієнта»

Для цього можна вести свій невеликий бізнес, періодично наймаючи фрілансерів для виконання певних завдань. Так ви зможете подивитися на ситуацію очима клієнта і зрозуміти багато побоювань замовників перед початком співпраці з вами як з фрілансером. Ви зможете зрозуміти страхи клієнтів, їх сумніви і переживання при роботі з приватними фахівцями. Це дозволить вам бути з замовниками на одній хвилі і перемагати конкурентів у боротьбі за замовлення.

Але окремої уваги заслуговує заповнення профілю на біржах. Про це і поговоримо далі.

Як оформити профіль на біржі

Для початківців фрілансерів найпростіший і доступний спосіб знайти замовлення – піти на біржі. Спочатку там потрібно оформити профіль на біржі. Там багато пропозицій роботи, різний ціновий діапазон і завжди можна знайти відповідний проект.

Проблема в тому, що на таких біржах багато інших виконавців і жахлива конкуренція.  Але ви зможете виділитися серед суперників, досить знати, як оформити профіль на біржі.

В цілому профілі на всіх біржах фрілансерів майже скрізь однакові і містить однакові поля:

 • Аватарка
 • Ім’я
 • Слоган
 • Контакти
 • Освіта
 • Особисті якості
 • Спеціалізація
 • Графік роботи
 • Портфоліо
 • Ціна на ваші послуги
 • Знання іноземних мов
 • Шматочок біографії
 • Заклик до дії
 • Відгуки

На деяких сайтах менше пунктів, на інших більше. Але головне правило – заповнити профіль максимально, щоб показати себе в кращому світлі.

Як заповнити основні дані на своїй сторінці біржі

Розберемо по пунктах:

 • Аватарка – бажано на всіх біржах використовувати одну і ту ж фотографію, щоб вас впізнавали. Вибирайте фото, де видно ваше обличчя і ви посміхаєтеся.
 • Ім’я – це можуть бути реальні прізвище та ім’я, або псевдонім. Рекомендації такі ж: скрізь використовуйте одні і ті ж дані, щоб створювати собі репутацію.
 • Слоган – створіть своє кредо і впишіть його на самому видному місці.
 • УТП (унікальну торгову пропозицію) – коротку пропозицію про ваші переваги. Подумайте, чим ви виділяєтеся з тисячі інших фрілансерів? Іноді це буває складно, тоді можна використовувати «помилкову пропозицію» — відповідальність, старанність, пунктуальність, професіоналізм.
 • Контакти. Клієнти повинні мати можливість швидко і просто зв’язатися з вами. Тому потрібно запропонувати багато варіантів для цього: пошта, Skype, ICQ, робочий акаунт у соцмережах. Деякі вказують телефон, але я волію не поширювати таку інформацію.
 • Освіта – якщо є чим похвалитися. Вища освіта, навіть якщо не по темі вашої спеціальності, все одно буде плюсом. А вже якщо ваша робота пов’язана з освітою, можна використовувати це в якості УТП.

Розкажіть як і коли ви працюєте

Особисті якості – сюди відносяться відповідальність, старанність, пунктуальність та ін. Зазвичай цей список повторюється в кожному портфоліо, але зайвими не будуть. Намагайтеся, щоб це було не єдині ваші плюси.

Спеціалізація — на чому ви спеціалізуєтеся. Опишіть сфери діяльності, бажані тематики, в чому ви добре розумієтесь.

Наприклад, у цій графі веб-райтери можуть вказати, що відмінно пишуть статті на жіночу тематику, але не беруться за технічні тексти.

Графік роботи. Навіть у фрілансі деякі дотримуються певного режиму. Наприклад, я не працюю по вихідних (субота та неділя). Попередьте клієнтів про це заздалегідь.

Як фрілансеру заповнити портфоліо

В портфоліо покажіть клієнтам, що вони в підсумку отримають. Не розміщуйте всі свої роботи, навчитеся виділяти кращі. Якщо у вас зовсім немає прикладів, можна створити пару тестових робіт «в стіл» або розмістити після першого замовлення.

Необов’язкові розділи

Ціна на ваші послуги. Це вказувати зовсім не обов’язково, особливо для новачків. Коли ви вийдете у вищу лігу, і ваші ціни підвищаться раз в 10, тоді можна вказати мінімальну вартість. Тоді вас не будуть відволікати копійчані замовники.

Але на початку шляху краще промовчати, тоді ви зможете схопити замовлення подорожче. Крім того, складно назвати конкретну ціну за роботу, адже існує багато нюансів в кожному замовленні.

Знання іноземних мов – додатковий плюсик. Знадобиться майже у всіх сферах, завжди може зіграти на вашу користь.

Шматочок біографії – далеко не обов’язковий пункт, просто щоб додати вам людяності і показати, що ви не просто робот для виконання роботи. Але вистачить буквально пари пропозицій про те, чому ви любите і займаєтеся цією справою.

Наприклад, що з самого дитинства вас тягло писати оповідання або в 12 років ви створили свій перший сайт.

Заклик до дії. В кінці повідомлення потрібно запропонувати замовнику зв’язатися з вами. Це один з ефективних прийомів для статей – скажіть читачеві, що він повинен зробити.

Як приклад, «Напишіть мені», «стукайте в скайп», «звертайтеся».

Відгуки. Постарайтеся, щоб поступово у вас з’являлися відгуки від замовників. Після співробітництва (позитивного), просіть залишити відгук про вашу роботу. Якщо ви справили хороше враження, це не буде складно для когось.

Основні правила та рекомендації по роботі на біржах

 1. Не брехати – правда вийде назовні, а ви втратите репутацію
 2. Грамотність – помилки відштовхнуть замовника, адже це показує ваш непрофесіоналізм.
 3. Заповнюйте всю інформацію – використовуйте цю сторінку по повній, щоб зачепити потенційного клієнта
 4. Набирайте рейтинг на біржах – багато замовників звертають на нього увагу. Не робіть це головною метою, але бажано над ним попрацювати.
 5. Зовсім не обов’язково брати платні PRO-акаунти, але вони допомагають виділитися серед загальної маси.
 6. Залишайте правильні відповіді на проекти. Не просто «я готовий», а розпишіть свою пропозицію і відповідайте на всі запитання замовника.
 7. Беріть приклад з топових фрілансерів: як вони оформляють профіль, як відповідають на проекти, що ведуть обговорення, оформляють портфоліо.

Тепер ви знаєте як стати фрілансером. Бажаємо вам успіху на цьому шляху!

Сподобалась стаття – поділіться нею у соцмережах!

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.