Що таке особистий бренд: способи його створення і просування, переваги і недоліки + приклади

Що таке особистий бренд Реклама та просування бізесу

Доброго дня! У цій статті ми поговоримо про особистий бренд. Як його створити та розвивати правильно, які основні плюси та мінуси у персонального брендингу.

Особистий (персональний) бренд все більше проникає в усі сфери нашого життя. За словами західних експертів і українських фахівців з маркетингу, пройде ще пара десятків років, і про нього доведеться задуматися кожному. У цій статті я розповім про те, що таке особисті бренд, як з ним працювати і до чого ця робота може привести.

Що таке особистий бренд простими словами

Якогось чіткого, ємного і загальноприйнятого визначення особистого бренду немає. Експерти в цій галузі розходяться в формулюваннях, але за змістом говорять одне і те ж:

Бренд – те, що говорять про вас люди, коли вас немає в кімнаті.

Особистий бренд  – це коли вас рекомендують ті, хто не був вашим клієнтом.

Особистий бренд – це  також чудовий спосіб заробляти гроші на іміджі.

Простою мовою, особистий бренд – те, що про вас говорять ті, хто не знає вас близько. Цю думку малознайомих і сторонніх людей, яке вони склали виходячи з інформації про вас. Це інфополе навколо вашої персони, яке диктує іншим, що їм потрібно думати про вас, вашу роботу і ваше життя.

Особистий бренд – інструмент продажів власних знань, умінь і досвіду. Інструмент, який не вимагає постійної участі, який не забирає у вас додаткові ресурси. І що ще більш важливо, він ненав’язливий. Це нативна реклама, яка працює практично без вашої участі.

А ще особистий бренд – один з найважливіших світових трендів на найближчі десятиліття. Практично для кожної людини він стане тим, що рухає її вперед.

Приклади особистого бренду

У світовій практики є дуже хороший приклад грамотного особистого бренду – Стів Джобс. Людина, яка створила навколо себе ажіотаж. Він міг продавати продукти просто своїм ім’ям. І це приносило йому особисто і його компанії величезні доходи. Стів виходив за рамки звичайного керуючого.

Стів Джобс як приклад особистого бренду
Стів Джобс – найяскравіший приклад особистого бренду

В українських реаліях людей такого рівня ще не було. Але є ті, які грамотно працюють зі своїм особистим брендом. 

Кому потрібно працювати з особистим брендом

Є три категорії людей, яким треба піклуватися про свій особистий бренд:

 1. Бізнесмени.
 2. Фрілансери.
 3. Працівники на високих посадах, які хотіли б розвиватися.

Бізнесмени

Бізнесмени найбільше потребують розвитку особистого бренду. Для них популярність в своїх колах, експертність і досвід – прямі можливості для заробітку. Якщо у вас розвинений особистий бренд, ви зможете працювати з великими інвесторами, укладати вигідні контракти, а ваші клієнти будуть знати про ваш продукт просто тому, що його зробили ви.

Власника бізнесу часто асоціюють з компанією. І від його слів і вчинків залежить її майбутнє. Яскравий приклад – Ілон Маск і його косяк на радіо. Вже на наступний день після вчинку бізнесмена акції компанії Тесла впали на 10%.

Фрілансери

Це працівники, які залежать від того, що про них говорять інші. Особистий бренд в професійному співтоваристві дає популярність за його рамками. Плюс це прямі бонуси від колег. Самий банальний приклад: хтось не справляється із завантаженням, і коли замовник у нього запитує «а кого ви б могли мені порадити», радять ту людину, якій довіряють. І довіра – наслідок особистого позиціонування.

Для фрілансерів особистий бренд – можливість отримувати замовників високої цінової категорії. Бізнесмени поступово приходять до того, що важливі не рішення, а люди, які можуть підказати ці рішення і скористатися їхнім досвідом. ТОП-1 в ніші може заробляти навіть 10 тисяч гривень і більше за годинну консультацію. Але не факт, що він працює краще, ніж інші.

Працівники

Не кожному із звичайних робочих потрібен свій бренд. Він підійде тільки тим фахівцям, які або займають керівну посаду, або тим, хто хоче показати себе. З першою категорією все просто. Навіть локальні керівники залежать від того, що про них говорять. Їх кар’єра, успіх на роботі, успіх в житті залежить від думки інших людей. З тими, хто хоче показати себе, все трохи складніше. У них більш глобальне завдання: показати себе як фахівця. І за рахунок цього почати заробляти більше, рости, отримувати більш високі посади і нові знання.

Будь-яка робота в колективі теж базується на особистому бренді. Якщо на роботі про вас думають, що ви хороший фахівець і з вами приємно працювати, ви завжди можете заробляти більше тільки через це. А якщо про вас думають в негативному ключі, то з високою часткою ймовірності у вас не буде шансів отримувати більше.

Переваги роботи з особистим брендом

Тепер поговоримо про плюси і мінуси особистого бренду. Всі, хто міркує про те, що кожному потрібен особистий бренд, і приводять будь-які аргументи, забувають про його мінуси. Давайте поговоримо відкрито, що позитивного, а що негативного є в роботі над власними згадками.

Почнемо з позитивних моментів:

 • Особистий бренд – це робота на перспективу. Якщо грамотно працювати з персональним брендом, то вийде так, що навіть якщо ви в один момент зупинитеся або знизите оберти, все будуть вас знати як фахівця.
 • Особистий бренд дозволяє формувати навколо себе правильне оточення. Чим вище ви рухаєтеся по кар’єрних і соціальних сходах, тим більше змінюється ваше оточення. І приватне просування дозволяє бути завжди на щабель вище від тих, хто не має свого бренду. І за рахунок цього навколо будуть люди, які знають і вміють більше, не кажучи вже про цінності і зайву мотивацію.
 • Особистий бренд дозволяє виділятися. В Україні це помітно. Ви не просто черговий бізнесмен, фрілансер або найманий працівник. У вас є ім’я, про вас говорять, і за вашими плечима є історія.
 • Особистий бренд викликає асоціації. І це важливо. Ви шукаєте хорошого таргетолога? Ви згадаєте того, про кого всі говорять і кого все рекомендують. А не чергового безіменного фахівця.

Побудова особистого бренду принесе величезну користь будь-кому, хто взаємодіє з людьми і продає товари чи послуги. Особливо зараз, коли найбільш затребувана професія – помічник по заробітку грошей.

Недоліки роботи з особистим брендом

Але у особистого бренду є і недоліки, про які варто згадати:

 • Особовому бренду дуже легко нашкодитиІ чим публічніша людина, тим ретельніше їй треба підбирати слова. Необережні слова і вчинки призводять до того, що громадська думка може змінитися, і виправити це буде складно.
 • Особистий бренд може піддаватися впливу ззовніЦе наслідок першого недоліку. Не тільки ваші вчинки можуть нашкодити, а й чужі слова про вас. Саме тому потрібно уважно відстежувати негатив і реагувати на нього максимально правильно.
 • Постійна публічність і пильна увагуНа локальному рівні та всередині однієї ніші це не так помітно. Але коли людина виходить за ці рамки, на неї відразу ж звертають увагу тисячі людей. І не для кожного це проходить безболісно, досить подивитися на сучасних блогерів.

Особистий бренд – це безумовно важлива річ в сучасному суспільстві. Зараз конкретні фахівці отримують більше, ніж коштують їхні знання і вміння. І все йде до того, що цей тренд буде тільки набирати обертів. Те, що про вас говорять люди, яких ви не знаєте – це ваші гроші, популярність і можливості.

Як створити особистий бренд

Для побудови бренду потрібно чітко дотримуватися ряду принципів:

 1. Почати думати про себе, як про брендВизначити сильні та слабкі сторони, в якій області можна продемонструвати експертність, як можна розвиватися. Але не можна забувати про те, що людина – це людина, а продукт – це продукт.
 2. Стежити за тим, що про вас пишутьОсобистий бренд – це не те, що ви намагаєтеся сформувати навколо себе. Це те, що про вас думають, говорять і пишуть. Контролюйте всю інформацію про вас, реагуйте на неї.
 3. Створіть майданчик для збору трафікуЦе може бути особистий сайт , блог або соцмережа. Краще їх комбінувати, але на початковому етапі вистачить чогось одного.
 4. Створити історію навколо брендуЛюди люблять історії. Історії успіхів через історії невдач. Вам потрібно придумати, як можна обіграти ваш життєвий шлях, і зробити з нього своєрідну «казку».

Це принципи створення особистого бренду від засновниці і генерального директора компанії Marketing Zen Group Шамі Хайдер.

Як просувати особистий бренд з нуля

Давайте змоделюємо ситуацію: ви простий фрілансер, який почав займатися дизайном. Про вас ніхто не знає, у вас немає особливих знань, умінь і можливостей для того, щоб конкурувати з іншими фахівцями. Що в такій ситуації потрібно робити?

Крок 1. Збираємо багато експертних знань

Подивіться на тих, хто в ТОПі по вашій спеціальності. Це просто. Їх згадують всюди, ви думаєте «дизайн» і відразу згадуєте їх імена. У них є свої сайти, блоги, канали, інтерв’ю, кейси, а можливо навіть якісь курси. Ваше завдання – зібрати весь корисний контент, до якого зможете дотягнутися.

У будь-якій ніші, якщо ви мало що знаєте і ще не сформували необхідну базу, потрібно зібрати практичні знання. Чим більше тим краще.

Крок 2. Використовуємо ці знання в роботі і збираємо приклади

Тепер ваше завдання – почати працювати з урахуванням всіх отриманих знань. Отримати перші кейси, обпектися, зрозуміти, що працює, що ні, і в яких ситуаціях. Всі ті знання, які ви отримали, просто не приносять користі, якщо їх сприймати як даність. Це як з популярними кейсами. Ви їх читаєте, але ви їх не повторите. Просто тому, що не знаєте, навіщо був зроблений кожен крок.

На цьому етапі ваше завдання – знайти повноцінну стратегію, за якою ви зможете працювати в своїй ніші. Це обгрунтований план дій для вашої роботи з усіма «навіщо», «коли» і «чому».

Крок 3. На основі своїх знань починаємо допомагати іншим фахівцям

Тут починається знайомство з вашим професійним співтовариством. Вам потрібно вписатися в нього, якщо ви не зробили цього на етапі вивчення матеріалу. Можна комусь допомогти, пояснити, показати на своєму прикладі. Пояснюйте на пальцях, як розуміли самі.

Це найважливіший етап. Тут ви можете почати порівнювати себе з іншими і дивитися, на якому рівні ви перебуваєте. Якщо ви все зробили правильно, то можете приступати до повноцінної роботи над брендом.

Крок 4.  Розвиток особистого бренду

Це пряма робота над брендом. Потрібно створювати матеріали і показувати свою експертність. Матеріали повинні бути корисними, а показники експертність – вражати рядового користувача. Ваше завдання – зачепити потенційних клієнтів і колег, які близькі до топу.

Якщо ви все зробили правильно, то на цьому етапі починаєте величезними темпами набирати популярність. Вас цитують, ваші підходи переймають. Ви отримуєте запрошення на конференції в якості спікера, про вас дізнаються люди з ТОПу і починають вважати прямим конкурентом .

Крок 5. Бренд працює на вас

Після того як ви провели роботу над брендом, він повинен почати працювати на вас. Це можуть бути як банальні рекламні публікації, так і отримання клієнтів або помічників.

Монетизувати свої знання безпосередньо можна через Інфобізнес . Якщо вам цікава ця сфера, то ви можете продавати свої знання і навчати інших. Дуже важливо видавати ті самі практичні знання, які ви отримали самі. І робити це з мінімумом води.

Крок 6. Ви чудові 

Можна знижувати кількість матеріалу, можна експериментувати з його якістю і міркувати про більш загальні речі. У вас повинен був сформуватися особистий погляд на нішу, на її особливості і роботу. На цьому етапі ви або станете наддорогим дизайнером (або іншим спеціалістом), або зберете команду і збільшите свої заробітки.

У справу вступає фаза «підтримки особистого бренду». Тепер не потрібно робити максимально ємні, доступні і корисні для всіх матеріали. Можна починати міркувати про ніші, про підходи до роботи і всіляко показувати всім, що ви вже переросли рівень рядового виконавця. Ви на рівень вище. На одному ряду з тими, яких колись визнавали кращими.

Процес побудови особистого бренду з нуля дуже довгий. Він може затягнутися на роки. Але тільки такий системний підхід дає результати. Якщо ви вирішите перескочити етап отримання інформації і розробки власної стратегії, то вас спіткає доля типових інфобізнесменів: багато води, спроби створити образ і популярність з нічого і нульовий показник користі. Такі йдуть з ринку через кілька років, бідними і виснаженими.

Відео про розвиток особистого бренду – підхід відомого експерта Федоріва

Особистий бренд в соціальних мережах

На закінчення хотілося б поговорити про соціальні мережі як про кращих майданчиках для розвитку особистого бренду. Перевага соцмереж незаперечна: ви безпосередньо взаємодієте зі своєю аудиторією, можете за рахунок поєднання фото, відео і тексту створити необхідне уявлення про себе і про свій рівень експертності.

Розглянемо дві популярні соцмережі: Facebook і Instagram.

Facebook

Важливу роль у Facebook відіграє поєднання текстового, фото-і відеоконтенту. Особистий бренд в цій соціальній мережі найчастіше просувається через спільноти. Створюється група або публічна сторінка, в ній публікуються матеріали.

Просування бренду в Fb більше орієнтоване на створення особистого бренду через експертний контент. Він дозволяє зайняти вигіднішу позицію в очах замовників, партнерів і клієнтів.

Важливе завдання при просуванні в цих двох мережах – створювати цікавий і експертний контент. І це стосується не тільки матеріалу в своїй групі. Це ще й про соціальні взаємодії як в особистих повідомленнях, так і в популярних професійних спільнотах, де ви можете виступити в ролі експерта та показати, що у вас є знання в певній галузі.

Facebook надає ідеальну можливість моніторити, що про вас написано. Це робиться через перегляд згадок. Дуже простий, але ефективний інструмент. І не варто забувати про те, що якщо хтось вас репостить, покажіть, що ви його помітили. Простого лайка на запис і аватарку буде досить.

Instagram

Особистий бренд в Інстаграмі кардинально відрізняється від Fb. В першу чергу тут все вирішує фотоконтент, і тільки в другу – текстовий. Просування особистого бренду відбувається через особисту сторінку. Вам потрібно за допомогою фотографій, історій і коментарів створити видимість гарного життя і підтвердження свій рівень експертності.

Основна ідея просування особистого бренду в Instagram – зробити так, щоб ваші фотографії були кадрами з кіноплівки життя мрії.

Саме для цього створюється «ілюзія динаміки». Коли людина робить одну фотосесію, обробляє все і викладає в потрібній послідовності. Щоб люди думали, що вона живе так постійно. Хоча на ділі може бути, що це було один раз, а весь інший час ця персона харчується чим попало і шукає, у кого б позичити гроші, щоб оплатити наступну фотосесію.

За допомогою соціальних мереж легко просувати особистий бренд. Головне, не попастися на виверти Інфобізнесу, де упаковка набагато важливіша від якісного продукту. Вам потрібно не просто показати свій успіх, а ще й підтвердити його знаннями, вміннями і заробітками.

Особистий бренд – те, що про вас говорять, поки вас немає поруч. А ще це відмінний інструмент для продажу своїх знань, навичок і досвіду. Якщо ви розвиваєте свій бренд, то зможете заробляти набагато більше. Зараз такий час, коли конкретний фахівець цінується більше, ніж те, що він може дати. І потрібно цим користуватися.

Співзасновник сайту Fintramplin.COM. Манімейкер з 12-річним стажем. Заробляє на власних інформаційних сайтах, партнерках.

Fintramplin
Додати коментар