Як розводять досвідчених фрілансерів? 13 маніпуляцій, про які потрібно знати

обманюють фрілансерів Фріланс

Здається, з досвідом приходить мудрість, і обдурити бувалого фрілансера складно. Як би не так! І на досвідченого фахівця знаходяться «хитрі» замовники зі своїми прийомами-пастками.

У цій статті я розповім про маніпуляції, які використовують у відношенні професійних фрілансерів і не тільки.

Обов’язково прочитайте статтю до кінця – самі хитрі способи знаходяться тут. Так ви дізнаєтесь як обманюють фрілансерів.

Перекладання відповідальності

Замовник просить виконавця прийняти рішення, яке насправді повинен приймати сам. Згодом покладає всю відповідальність за зроблений вибір на виконавця, що дає широкі можливості для маніпуляцій фрілансером.

Наприклад, ви робите два варіанти банера на вибір. Замовник просить вас сказати, який варіант ви б вибрали. Якщо ви вказуєте на один з варіантів, замовник з вами погоджується і розміщує його. Потім вам кажуть, що банер спрацював погано, і ви винні в тому, що порадили замовнику цей варіант. Відповідно, вас просять щось зробити безкоштовно або повернути гроші, тиснучи на почуття провини.

Що робити: не приймати рішення за замовника. Не погоджуватися працювати на умовах «зробіть так, як вважаєте за потрібне, а якщо результат нам не сподобається, ми вам не заплатимо». Якщо варіанти дизайну, тексту і т. д. повинен вибирати замовник, нехай він вибирає і бере на себе відповідальність за своє рішення.

Усні домовленості або як обманюють фрілансерів

На словах вам обіцяють одне, а на ділі роблять абсолютно інше. Вихід тут простий: всі домовленості фіксувати письмово. Якщо обговорюєте важливі моменти по телефону, обов’язково після розмови робіть контакт репорт.

Пам’ятайте: усні домовленості нічого не значать. Замовник завжди може сказати, що цього не говорив або його неправильно зрозуміли.

Ви повинні були мене попередити…

Часто такий прийом використовується, щоб не платити за додаткові роботи. Наприклад, у процесі виконання проекту замовник попросив внести доробки, які не входять в технічне завдання і відповідно у вартість проекту.

Якщо ви попросите за доопрацювання доплату, а до початку робіт про платність доробок не попереджали, замовник може сказати: «Я не буду нічого доплачувати. Ви повинні були мене попередити, що доопрацювання будуть коштувати грошей, а раз не попередили – робіть безкоштовно. Мені сирий продукт не потрібен».

Вихід тут один: попереджати замовників про всі істотні умови роботи до початку проекту. Прописувати ці умови в договорі, якщо ви укладаєте офіційну угоду.

Начальник хоче

Цей прийом використовують менеджери, які в свою чергу узгоджують роботу зі своїм начальством. Ви робите проект. Вам погодили першу частину, ви приступили до другої, як раптом прибігає замовник і дуже просить внести доопрацювання у вже узгоджену роботу. Пояснює це тим, що так хоче керівництво. І вам би раді доплатити за новий функціонал, але начальство виділило фіксований бюджет, який ніяк не можна підняти. Будь ласка, допоможіть, начальство рве і метає.

Насправді під «бажаннями начальства» можуть маскуватися доробки, які від вас хочуть отримати без доплати. Тут орієнтуйтеся на ситуацію в цілому. Якщо «бажання керівництва» з’являються нечасто і в цілому проект прибутковий, можете прийняти ці правила гри. В іншому випадку попросити доплатити за доопрацювання.

 

Це формальність!

Вас просять підписати договір на кабальних умовах, пояснюючи, що договір – це формальність, яку просто потрібно підписати, і ніхто за договором нічого вимагати не буде. Якщо підпишете, то працювати з вами будуть саме в рамках підписаного договору, тобто «візьмуть в рабство». Ніколи не підписуйте кабальні договори і не вірте, що це «формальність».

Типовий договір

Вас просять підписати договір, в якому є невигідні і навіть неприйнятні для адекватного виконавця умови. Однак змінити договір вам не дозволяють, тому що документ нібито «типовий» і з усіма підписуються саме такі контракти.

Насправді, якщо замовник зацікавлений у послугах фрілансера, то і договір можна без проблем змінити. Під «типовими договорами» часто ховають відверто кабальні контракти, які не можна підписувати в принципі.

Перед підписанням будь-якого договору візьміть консультацію у юриста. Нехай фахівець перевірить документ на наявність підводних каменів, які можуть доставити вам багато клопоту. Або замовте юристам типовий договір, який будете пропонувати клієнтам і який захистить ваші інтереси.

Дайте гарантії!

Не всі і не завжди можна гарантувати. Однак є замовники, які просять дати прогноз або надати якийсь розрахунок, який покаже прогнозовану ефективність вашої роботи. Нібито розрахунок потрібен для начальства, яке без гарантій договір не підпише. Якщо погодитеся гарантувати те, що не можна в принципі гарантувати, то отримаєте серйозні проблеми. Адже вам доведеться виконувати ваші обіцянки.

Ви можете зробити якийсь розрахунок, але крупно на ньому написати: «Розрахунок є прогнозом, але його виконання не гарантується. Реальні значення можуть відрізнятися від зазначених в розрахунку в більшу або меншу сторону». Не забудьте те ж саме прописати в договорі.

Не сплатимо, і все за договором

Цей прийом може використовуватися при роботі за договором. Контракт можуть скласти так хитро, що навіть після виконання своїх зобов’язань грошей ви просто не побачите. Тому що замовник не підпише акт, а оплата за договором можлива тільки після підписання акту. Вуаля, і ви вже залишилися без грошей!

Тому будь-який договір уважно перевіряйте з юристами. Якщо ви не фахівець по праву, ви не можете розібратися в хитрих формулюваннях, запропонованих замовником.

Судимося на Місяці

Часто в договорах замовники прописують, що всі суперечки мають вирішуватися в суді за місцем знаходження замовника. Якщо ви живете в Львові, а замовник знаходиться в Києві, навряд чи ви поїдете в столицю вести судові тяжби. Тому замовник може просто не оплатити вашу роботу, розраховуючи, що в суд ви не поїдете.

Уважно перевіряйте умови вирішення спорів, прописані в договорі!

Кидок, сер!

Є клієнти, які відверто «кидають». Тобто не платять, якщо ви не подасте на них в суд і не виграєте справу. Розрахунок на те, що через дрібні суми судитися невигідно, і ви не зважитеся зв’язуватися з клієнтом з-за боргу в 5, 10, або 20 тис. грн.

 

До початку роботи з будь-якою компанією зберіть інформацію про контрагента. Перевірте репутацію компанії, відгуки підрядників про неї, історію судових розглядів з фірмою. Не думайте, що договір вас захищає. На жаль, навіть підписаний контракт – не гарантія від «кидка».

Фальстарт

О, ця класика жанру! Вам говорять, що фірма замовника дуже велика і всі погодження та документи проходять дуже довго. А починати роботу над проектом потрібно було «ще вчора». Коротше, давайте якнайшвидше приступати до роботи, поки документи проходять ланцюжок погоджень. Не переживайте – контора велика, кидати ніхто не має наміру.

Ви не помітите, як зробите проект чи його більшу частину, а документи ще будуть «кочувати» по відділам. У підсумку вам скажуть, мовляв, вибачте, контракт не підписали, або попросять погодитися на оплату в 2, 3 або 5 разів нижчу, оскільки проекту зрізали фінансування. Не згодні? Вільні! А проект вже зроблено.

Вихід один: не починати роботу до підписання договору і внесення передоплати. Якщо замовнику дійсно потрібно зробити роботу терміново, він зможе оперативно провести всі узгодження.

 «Доїння»

Це не зовсім обман, швидше за прийом, що дозволяє замовникам економити бюджети. Вас намагаються сильно прогнути за ціною, мотивуючи тим, що замовник – велика компанія, і проект буде прикрасою для вашого портфоліо.

Вас можуть змусити працювати нижче собівартості, і ви по суті будете доплачувати клієнту зі своєї кишені, роблячи такий проект. А додати його в портфоліо ви не зможете, оскільки вам це заборонять зробити хитрою умовою в договорі.

Ніколи не погоджуйтеся працювати без прибутку.

Тендери

Найчастіший розвод на біржах фрілансу. Замовник під виглядом тендеру або конкурсу збирає ідеї, які потім реалізує його знайомий підрядник або штатні фахівці. Щоб не потрапляти на такий прийом, не беріть участь в тендерах, конкурсах у принципі.

Експерт у сфері онлайн-бізнесу та монетизації веб-проектів. Випускаючий редактор та автор порталу. Пише про різноманітні бізнес ідеї, інтернет-професії копірайтинг та контент-менеджмент, заробіток в соціальних мережах. Любить Київ, тепло і цікаві історії.

Fintramplin
Додати коментар