Найперспективніші професії майбутнього

Професії майбутнього, куди піти вчитися

В цій статті ми хочемо розповісти вам про перспективні професії майбутнього, адже вибір спеціальності – найактуальніше питання не лише для випускників шкіл, але й для тих, хто вирішив змінити свою основну діяльність. Саме тому в цій статті ми назвемо ті сфери діяльності, актуальність яких буде лише рости, а також назвемо професії, що поступово відмиратимуть.

Професії майбутнього: прогнози, надії, побоювання

Ринок праці – система, яка змінюється дуже швидко. Сьогодні навряд хтось може зі стовідсотковою упевненістю говорити про всі зміни, які чекатимуть нас протягом найближчих 10 років, не кажучи вже про більш віддалені терміни.

Поява нових технологій та інші процеси можуть як піднести в топ не особливо популярні сьогодні професії, так і, навпаки, зруйнувати популярність затребуваних зараз напрямків. Тим не менше, загальні тенденції розвитку ринку такі, що можна зробити деякі висновки.

Очікується зменшення кількості робочих місць

Причини такого невтішного прогнозу криються в темпах демографічного приросту населення, який вже сьогодні набагато перевищує темпи зростання економіки. Також важливу роль у цьому процесі відіграє науково-технічний прогрес.

Автоматизація різних сфер діяльності, які раніше традиційно вважалися прерогативою людини, веде до скорочення робочих місць. Популярність торгових майданчиків, розташованих в інтернеті, дозволяє власникам бізнесу відмовитися від володіння або оренди комерційних приміщень під магазини, а також від найму персоналу. Саме тому, все більше підприємців намагаються відкрити саме інтернет-магазини, а не офлайн торгові точки.

Професії майбутнього: IT-сфера стає все більш затребуваною

З урахуванням все більшого впровадження інтернет-технологій у повсякденне життя сучасної людини, можна впевнено стверджувати, що професії, так чи інакше пов’язані з IT-сферою, будуть все більш затребувані з плином часу.

Частка професій гуманітарної спрямованості, навпаки, буде знижуватися. Багато гуманітаріїв вже зараз не працюють за спеціальністю, намагаючись освоїти туж сферу інформаційних технологій.

А як же кваліфікація співробітника?

Як не парадоксально, але в найближчому майбутньому нікуди не подінуться низько кваліфіковані професії, які традиційно оплачуються найгірше. При цьому буде зростати розрив в оплаті не кваліфікованої праці і висококласних фахівців. У зв’язку з цим, середньостатистичних співробітників може стати менше.

Куди ж піти вчитися після школи і як не залишитися на узбіччі життя? Про це ми зараз і поговоримо.

Вперед у майбутнє: найбільш затребувані професії 2025 року

Сьогоднішній аналіз українського ринку праці показує перенасичення його молодими фахівцями в галузі юриспруденції, дизайну та психології і, водночас, виявляє брак лікарів різного профілю, інженерів та представників аграрних професій. Також статистика свідчить про те, що практично 90% випускників-гуманітаріїв не можуть знайти роботу за професією.

Існує кілька областей людської діяльності, в якій, на думку фахівців, штучний інтелект і роботизація ще не скоро витіснять людину. До них в першу чергу можна віднести освітні професії, сферу персональних послуг, ведення домашнього господарства, різні галузі охорони здоров’я.

До того ж деякі професії з тих, що сьогодні існують хіба що в науково-фантастичних романах, можуть стати реально затребуваними в найближчій перспективі. Повний список цих спеціальностей, складений аналітиками, налічує 136 найменувань.

Ось лише деякі можливі професії майбутнього:

 • проектувальник дирижаблів;
 • біоетик;
 • інженер роботизованих систем;
 • IT-медик;
 • архітектор енергонульових магістралей;
 • космогеолог.

Сьогодні ці назви звучать екзотично, проте, якщо подивитися з якими темпами наш світ розвивався в останні 30 років і скільки нових революційних технологій, які навіть не снилися фантастам минулого, стали для нас звичними, швидка поява космогеологів не здається такою вже нереальною.

Але не варто поспішати проектувати дирижаблі, тим більше що поки відповідну професію отримати важко. Краще предметно подумати, чим же зайнятися зараз і куди піти вчитися після школи (або навіть після інституту, якщо ви вирішили отримати нову спеціальність). Для цього необхідно опиратися на два основні чинника. Перший і, безумовно, найважливіший – особисті переваги. Якщо ви терпіти не можете біологію, то навряд чи вам вдасться стати видатним біологом або хоча б затребуваним фахівцем в даній області.

Разом з тим, не варто ігнорувати прогнози футурологів і по можливості вибирати можливі професії майбутнього, щоб, по-перше, при необхідності ви могли швидко отримати додаткові знання, а по-друге, оволоділи необхідними навичками для максимально швидкої адаптації до вимог ринку праці у майбутньому.

Які професії вимруть

Насправді, вимирання якої-небудь професії – поняття умовне. Досить давно подібну долю пророкують, наприклад, бібліотекарям, однак, тим не менш, вони все ще мають роботу. Правда, з кожним роком бібліотекарів дійсно стає менше.

Вчені прогнозують падіння попиту на представників таких професій:

 1. продавці – зважаючи на те, що офлайн магазини поступово витісняються інтернет-майданчиками, послуги продавців будуть з року в рік все менш затребуваними.
 2. обслуговуючий персонал – незабаром повинні пропасти такі неактуальні професії, як вахтери, ліфтери і навіть листоноші.
 3. фахівці галузі ЗМІ – загроза незатребуваності в майбутньому торкнеться таких найдавніших професій, як репортери і журналісти, коректори та редактори. Функції ЗМІ беруть на себе соціальні мережі, а функції письменників усіх мастей — обростаючі інтелектом автоматичні системи.
 4. травмонебезпечні професії – пропадуть каскадери і дублери, зважаючи на бурхливий розвиток комп’ютерних технологій та веб-дизайну.
 5. офісний планктон – у більш далеких перспективах під удар можуть потрапити цілі галузі професій, пов’язаних з бухгалтерією. діловодством, юриспруденцією і менеджментом.

На кого піти вчитися після закінчення школи

Отже, які ж професії майбутнього, згідно з думкою експертів, збережуть свою актуальність?

 • інженери різних спеціальностей;
 • технічні фахівці;
 • біологи, хіміки і суміжні їм дисципліни;
 • програмісти;
 • веб-дизайнери;
 • екологи;
 • фахівці у сфері нанотехнологій.

Як стати затребуваним фахівцем

Цілком погоджуючись з приказкою: «Краще бути багатим і здоровим, ніж бідним і хворим», спробуємо скласти план дій, який з великою часткою ймовірності дозволить не виявитися через декілька років нікому не потрібним «перевертачем пінгвінів».

Завжди слід намагатися підвищувати свої навички та кваліфікацію. Потрібно шукати будь-які можливості, щоб стати справжнім професіоналом в обраній сфері діяльності, адже доходи профі і рядового співробітника відрізняються в рази, а іноді й у десятки разів.

Для прикладу можна взяти ситуацію з юристами. Сьогодні пропозиція в даному секторі професійних послуг в кілька разів перевищує попит на них. На будь-яку вакансію відгукуються безліч претендентів, які згодні отримувати мінімальну оплату, тільки б працювати за професією.

Однак, не варто забувати, що є й інший тип юристів. Вони заробляють шалені суми, мають справу з великими транснаціональними корпораціями і виробничими гігантами і знають собі ціну.

Так що ж відрізняє одних юристів від інших? Хтось скаже – везіння, але левова частка успіху все одно залежить від професіоналізму самого юриста. Тому, не знаючи заздалегідь, коли доля піднесе вам ту або іншу можливість, ви повинні бути готові в будь-яку хвилину використовувати отриманий шанс. А це означає, що треба безперервно вдосконалюватися, розширювати кордони своїх знань і навичок, отримуючи конкурентну перевагу перед представниками аналогічної професії.

Слід вміти аналізувати ринок, вивчати перспективність тих чи інших напрямків і намагатися діяти саме в їх полі. Наприклад, зараз одним з найбільш перспективних напрямків ринку можна назвати кріптовалюти, блокчейн, різні цифрові технології, які показують стійку тенденцію до підвищення попиту.

Ми живемо в динамічному, мінливому світі. Те, що сьогодні вважається новою передовою технологією, через рік вже безнадійно застаріває. Щоб залишатися затребуваним фахівцем, необхідно не тільки вміти змінюватися і отримувати нові навички згідно змінам реалій, але і намагатися передбачити ці зміни і завжди бути на крок попереду. Якщо вас не лякає все нове, то професії майбутнього стануть для вас не перешкодою, а можливістю.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.