Як придумати назву бренду – детальна інструкція з прикладами

придумати назву бренду

Статтю оновлено:

Дуже часто власник бізнесу виявляється в ситуації, коли є вдалий бренд, а ось назви для нього вдалого немає. І це багато в чому гальмує розвиток бізнесу. Тому питанням про те, як назвати бренд для його ефективного просування на ринку, задаються багато.

Що таке бренд простими словами

Авторами терміну «бренд» на початку минулого століття стали американці. У дослівному перекладі з англійської (brand) він означає «клеймо». Йдеться про комплекс психологічних асоціацій, емоцій, ціннісних характеристик певного продукту або послуги, що виникають у свідомості споживачів. Фактично бренд є ментальною оболонкою товару або послуги. Це абстрактне поняття. Якщо говорити про фізичні складові бренду, то слід згадати про елементи фірмового стилю: назву, логотип, палітру корпоративних кольорів, оригінальну графіку, фразеологію, звуки і так далі.

Бренди можуть продаватися або купуватися, кожен з них має свою ціну. Існує навіть поняття «капітал бренду».

Багато в чому популярність бренду залежить від правильно проведеної рекламної кампанії. Позитивний образ товару або послуги, сформований у свідомості споживачів, значно впливає на рівень продажів брендованих товарів або послуг.

Деякі плутають поняття бренду і торгової марки. Насправді це не синоніми. Торгова марка є просто назвою, під яким певною компанією випускається продукція на ринок. При цьому вона не обов’язково може бути відома широкому колу споживачів. Покупець просто дізнається, що є певний виробник товару.

Бренд же є дуже добре відомою і впізнаваною торговельною маркою. Висловлюючись простою мовою, він є дуже добре «розкрученою» торговою маркою з «гучним ім’ям». Бренд асоціюється у свідомості споживачів з певними індивідуальними якісними характеристиками, наприклад, надійністю або престижністю.

Бренд не завжди ідентичний назві компанії. Наприклад, японський виробник електроніки, відомий у всьому світі, випускає нову марку смартфона при спільному виробництві з південнокорейською компанією. Вона завойовує прихильність безлічі споживачів у всьому світі своєю надійністю і зручністю. Але назва смартфона не буде ідентична назві ні японської, ні південнокорейської компанії. Подібним прикладом, тільки в іншому кінці світу, стане відомий американський автомобільний бренд Chevrolet. Але ось випускається він на заводах корпорації General Motors.

Розробка бренду на біржі фрілансу або в агентстві є справою непростою. Як правило, замовнику надається кілька варіантів назви. Той, який він вважає найбільш прийнятним і вдалим, і стає згодом брендом. Вартість розробки назви для бренду багато в чому залежить від того, хто є замовником. Чим більше він відомий, тим вищою буде вартість послуги. Але розробка на біржах фрілансу і в агентствах має безліч переваг. Свої варіанти назви зможуть втілити в словесну форму безліч фрілансерів або співробітників агентства. Можна сказати, що в даному випадку відбувається певний аналог брейнстормінгу ( «мозкового штурму»), при якому кожен з учасників висуває свої, часом самі неймовірні, ідеї. Вони все фіксуються без попередньої критичної оцінки. Після закінчення мозкового штурму відбувається критична оцінка висловлених ідей, і відбираються найбільш вдалі з них. Це може бути чиясь ідея цілком або ідея, складена з декількох елементів від різних авторів.

Відео: 10 історій вдалих назв брендів

10 історій про брендинг

До назви бренду висувається безліч вимог. Зокрема, товарний знак з подібною назвою не повинен бути зареєстрований в певному класі товарів або послуг в країні, резидентом якої є компанія-власник, або в тих країнах, де передбачається їх використання.

Ще один приклад. Кілька років тому мені довелося працювати з китайськими постачальниками товарів і займатися дослідженням певного сегменту ринку Піднебесної. Будучи спочатку людиною недосвідченою, я багато чому дивувався. Зокрема, мене вразила розповідь мого колеги, якому вдалося побувати у відрядженні в Китаї. Зовсім випадково він затримався під час переговорів на одному з китайських годинникових заводів. Підприємство займалося створенням за ліцензією однієї з японських годинних фірм. Вся діяльність була законна, а виробництво – рентабельним. Годинники збиралися на сучасному обладнанні досить непоганими фахівцями. Здавалося б, все абсолютно прозоро.

Так і було, але тільки в перші дві зміни з трьох. Китайський ж годинниковий завод працював у три зміни. В першу і другу випускалися годинники за ліцензією. А вночі (в третю зміну, коли на роботу виходили найбільш досвідчені і високооплачувані, на думку мого колеги, фахівці) на тому ж обладнанні збиралися годинник відомого швейцарського бренду. Природно, ніякої ліцензії у китайців не було. Проаналізувавши ситуацію, мій колега зробив висновок, що саме нічне виробництво підроблених швейцарських годинників приносить китайському підприємству найбільший прибуток. Взявши в руки готову продукцію (а він людина, яка досить добре розбирається в годинах), не можна було її відрізнити від швейцарського оригіналу. І саме швейцарський бренд, під яким реалізовувалася продукція, виготовлена ​​вночі на обладнанні китайського годинникового заводу, був основним «годувальником» компанії. Якби мова йшла про годинники з набагато меншою популярністю, ніж швейцарські, то таке підпільне виробництво просто стало б нерентабельним.

Основні вимоги до назви бренду

До назви бренду пред’являється безліч вимог. Про критерії підходу до нього навіть написані наукові трактати. Коротенько ж перерахуємо основні вимоги:

  • назва повинна легко читатися. Необхідно використовувати або кирилицю, або латиницю, але не змішувати їх. Також не повинно виникати сумнівів в тому, на якому складі робити наголос;
  • якщо назва бренду відноситься до категорії неологізмів, то вона повинна викликати виключно позитивні асоціації. Втім, таке побажання актуально не тільки до неологізмів;
  • назва бренду має легко запам’ятовуватися;
  • звучання бренду має значно відрізнятися від звучання вже наявних брендів з даної категорії товарів або послуг;
  • нарешті, в назві бренду повинна бути якась родзинка, яка обов’язково зафіксується в свідомості споживача. Вона буде служити своєрідним «золотим ключиком» для того, щоб проникнути в нього.

Іноді вдала назва бренду може бути результатом тривалої і копіткої роботи великого колективу, ретельного аналізу всіх можливих варіантів і так далі. А бувало, що вона приходить моментально як осяяння.

Деякі бренди є іменами або прізвищами їх авторів і розробників. Наприклад, збройовий бренд «Кольт», який, за словами відомого письменника, змінив світ, є прізвищем його творця Семюеля Кольта. Точно так же, напевно, найвідоміший в світі радянський збройний бренд «Калашников» названий так по імені свого творця Михайла Калашникова.

У назві бренду заборонено використовувати частини назви чужого товарного знаку, державних органів, повну або часткову назву країни. Забороняється також використовувати повну або скорочену назву громадського об’єднання. Також рекомендується уникати назв із застосуванням військової термінології або, наприклад, блатного жаргону. Крім того, бренду дозволено мати одну назву іноземною мовою. 

Відео: як створити бренд і його назвати

Як створити бренд

Як самому придумати назву бренду

Якщо є бажання заощадити на послугах біржі фрілансу або агентства, то можна спробувати дати назву своєму дітищу самостійно. Для цього необхідно знати про базові принципи неймінгу. Так, висловлюючись простою мовою, називається мистецтво правильного називання бренду, компанії або, наприклад, торгової марки.

Сильні і вдало підібрані назви брендів допоможуть бізнесу зайняти стійку позицію на ринку, полегшать формування правильного способу товарів або послуг для сприйняття цільової аудиторії. Також це допоможе збільшити цінності товарів або послуг в очах споживачів і полегшить стратегію їх позиціонування на ринку.

Аналіз конкурентів, цільової аудиторії і сфери діяльності компанії

Спочатку необхідно провести аналіз конкурентного середовища. Розуміння того, які назви брендів найчастіше використовуються конкурентами, зможе надати правильний напрямок розробок шуканої назви. Можна простежити певні тенденції, визначити більш-менш вдалі з них, уникнути застосування назв чужих брендів.

Далі необхідно визначити цільову аудиторію споживачів створеного бренду. Якщо, наприклад, це діти, то й назва повинна бути відповідною, яка зрозуміла не тільки батькам, а й в першу чергу самим дітям. Якщо мова йде про автолюбителів, то бажано, щоб в назві бренду фігурувало слово з водійського сленгу, яке звичне і зрозуміле кожному автомобілісту. Адже поняття «шоферського братства» ніхто не відміняв, а водії спілкуються між собою часто тільки на зрозумілій їм мові. У цьому випадку використання сленгового слова створить підсвідоме відчуття «свого хлопця», який завжди допоможе і дасть слушну пораду.

Використання алітерації допоможе запам’ятовуванню і впізнаваності назви бренду. Ритмічні і римовані назви запам’ятовуються набагато легше (не дарма ж школярі для розвитку пам’яті запам’ятовують напам’ять спочатку вірші, а потім вже і уривки зі звичайного тексту). Мабуть, найвідомішим прикладом вдалої назви бренду за допомогою методу алітерації вважається Coca-Cola.

Відео: розповідь про вдалі бренди і принципи їх створення

Алюзія також стане досить вдалим методом . Це натяк на відомий літературний або історичний персонаж, обставину або подію, географічну назва (топонім) і так далі. Споживач може проводити паралелі і аналогії. Прикладом стане відомий бренд Nike, який був названий на честь богині перемоги Ніки.

У назві бренду можна використовувати імена і прізвища його власників для розробників, про що говорилося вище. Персоніфікація в даному випадку однозначно послужить підвищенню довіри покупців до нового бренду. Багато що залежить від репутації власника. Якщо вона позитивна, він відомий як надійний бізнес-партнер, меценат, спонсор і так далі, то, відповідно, довіра і повага до бренду будуть вищими.

При назві брендів часто застосовуються скорочення слів. Це досить простий і ефективний спосіб створення вдалої назви. Головне полягає в тому, щоб скорочення були зрозумілі будь-якій людині, навіть незнайомій зі специфікою даного виду товарів або послуг.

Слід уникати пафосних і гучних назв. Швидше, вони викличуть у потенційного споживача виключно негативні асоціації.

Розробка варіантів і їх відбір

Якщо у автора немає стовідсоткової впевненості в тому, що придумана назва є дуже вдалою, то необхідно розробити кілька варіантів. Бажано, щоб всі вони розроблялися з використанням різних методів.

Іноді просто необхідно поставити собі за мету, а мозок буде вже сам на рівні підсвідомості намагатися підібрати найбільш вдале рішення. Адже вигук «Еврика!» не слід скидати з рахунків. Іноді моментальне осяяння може дати найбільш вдалу, а часом навіть і геніальну назву бренду.

Якщо все ж творець бренду розробив кілька варіантів назви, то слід розглянути кожну з них детально, проаналізувавши всі можливі переваги і недоліки. Провести визначення плюсів і мінусів зможе тестування за допомогою фокус-груп та опитування цільової аудиторії.

Фокус-група респондентів може складатися з 10-15 чоловік, кожен з них зможе обговорити ефективність придуманої назви бренду і розповісти про асоціації, які вони викликають. Цей метод використовується в соціології і вважається досить ефективним.

Опитування цільової аудиторії теж зможе дати досить точні результати. Головним в даному випадку є розробка підходу до самого опитуванням і складання кількох ємних, але конкретних питань щодо того, які саме асоціації, емоції і споживчі спонукання виникають у респондентів, коли вони чують або бачать назву бренду.

Вдалі і невдалі приклади назв брендів

Прикладів невдалого неймінгу, на жаль, набагато більше. Найчастіше власник бренду не отримує бажаного результату, якщо звертається до послуг дилетантів або намагається придумати назву бренду самостійно, не маючи при цьому достатнього досвіду.

Прикладом вдалої назви бренду одягу стане Adidas. Назва легко запам’ятовується, легко проговорюється і не викликає у свідомості негативних образів. А ось бренд «Капсула» викликає часто саме негативні асоціації (капсула з отрутою і т. д.).

Для бренду handmade вдалою назвою стане, приміром, «Ексклюзив». А ось «Ручник», наприклад, належить в свідомості водіїв виключно до негативного асоціативного ряду.

Бренди нижньої білизни Armani або Gucci, що народилися в Італії, звучать милозвучно, легко запам’ятовуються і викликають довіру, адже вони названі в честь їх творців. До того ж італійська назва створює відчуття приналежності до вишуканої високої моди.

Прикладом вдалої назви ювелірного бренду може стати Graff, який викликає асоціацію з дворянським титулом і, відповідно, аристократичністю. А ось назва Tiffany, на жаль, не дивлячись на свою популярність, набуває в українській мові негативне забарвлення, асоціюючись зі страшною хворобою.

Якщо говорити про особистий бренд, який буде носити ім’я власника, то слід враховувати милозвучність звучання прізвища і ті асоціації, які воно викликає, а також, можливо, репутацію, що закріпилася за його власником. Прикладом вдалої назви бренду може стати, наприклад, Ford. Форд – відоме в США прізвище, у якого хороша репутація не тільки в плані бізнесу, але і меценатства та благодійності. На ім’я вченого, який винайшов прилад, названий і Xerox. І в світі існує ще багато брендів, названих в честь імені їх творців.

Додання бренду з вдалою назвою часто є кропіткої і тривалою роботою. Адже до процесу необхідно підійти з усією серйозністю. Адже не дарма кажуть: «Як корабель назвеш, так він і попливе».

ВАМ ТАКОЖ БУДЕ ЦІКАВО ПОЧИТАТИ:
Залиште свою оцінку! (1 голосів, оцінка: 5,00 з 5)

Матеріали по темі:

avatar
  Підпишіться  
Сповітити про