Франшиза для маленького міста – як вибрати вигідний напрямок

Франшиза для маленького міста

Умови відкриття бізнесу в невеликих містах і мегаполісах істотно відрізняються. Для успішного початку бізнесу необхідно провести аналіз особливостей підприємницького середовища в великих і маленьких містах.

Вивчивши їх, можна поміняти мінус на плюс, перетворивши, здавалося б, негативні чинники в позитивні. Одним із прикладів такого «чарівного» перетворення на старті бізнесу в маленькому місті є укладення договору франшизи.

Поняття франшизи і основні особливості

Під франшизою в бізнесі розуміється передача права користування торговою маркою (брендом) від однієї особи або компанії іншій особі або компанії. Процес передачі торгової марки в оренду називається франчайзингом. Він оформляється договором франшизи. При цьому сторона, яка передає права на свій бренд, носить назву франчайзер, а інша сторона, яка використовує цей бренд для продажу своїх товарів або послуг, називається франчайзі.

Франчайзинг зарекомендував себе як потужний стимулятор розвитку бізнесу з нуля. Статистичні дані показують, що підприємства або ФОПи, на початку свого шляху уклали договір франчайзингу, в 80% випадків успішно проходять перший п’ятирічний період.

У той же час, згідно зі статистикою, більше 50% бізнесу, що віддає перевагу працювати повністю самостійно (без застосування франчайзингу), розоряється, що не дотягаючи навіть до дворічного терміну існування.

Основними позитивними моментами придбання франшизи є:

 1. Популярність і впізнаваність торгової марки.
 2. Можливість з перших же днів роботи отримувати гарний прибуток.
 3. Швидке навчання своїх працівників необхідним професійним навичкам. Найчастіше, згідно з укладеним договором франшизи, працівники ще до відкриття бізнесу проходять спеціальні курси.
 4. Отримання поточних консультацій з ведення бізнесу.
 5. Користування результатами вже наявної рекламної кампанії.
 6. Мінімізація рекламних витрат з одночасною можливістю надання найширшого спектра рекламних послуг, включаючи рекламу на телеканалах.
 7. Можливість придбання спеціального обладнання. Багато франчайзерів здійснюють поставку такого обладнання за умови щомісячних виплат паушального платежу (вартості франшизи).
 8. Виділення певної території, в межах якої франчайзер зобов’язується не видавати франшизу іншим бізнесменам.

Але є в системі надання франшизи і очевидні мінуси:

 1. Вартість франшизи.
 2. Необхідність виплати роялті – винагороди за використання франшизи.
 3. Жорсткі вимоги до методів і умов здійснення підприємницької діяльності.

Ціна придбання франшизи, а також суми роялті та паушального платежу можуть бути дуже значними.

Що стосується умов користування франшизою, то перелік вимог до бізнесмена, яка уклала договір, теж досить довгий. Безумовно, умови надання відомого бренду більш жорсткі, ніж використання локальної торгової марки. Наприклад, такі гіганти, як Макдональдс, вимагають, щоб приміщення торгового залу було не менше 100 м 2 , і це при тому, що воно має належати самому франчайзі, а не бути орендованим.

Однією з вимог для отримання франшизи Макдональдс є наявність власного приміщення площею не менше 100 кв. м

І також система франшизи не заохочує впровадження нових напрямків бізнесу. Адже купуючи франшизу, підприємець отримує вже готову ідею, в рамках якої йому і дозволяється працювати. Будь-які відхилення для любителів самостійного ведення бізнесу можуть закінчитися для них чималими штрафними санкціями або навіть припиненням договору.

Купуючи франшизу, варто подумати і про можливість банкрутства самого франчайзера. Якщо це трапиться, то новий власник бренду може поставити нові і більш жорсткі умови співпраці. Деякою гарантією від такого повороту подій є укладення договору на більш тривалі терміни.

Увага! У нас є дуже крута стаття з найповнішим україномовним оглядом роботи в інтернеті. Там ви знайдете цілих 60 варіантів, як заробляти онлайн на дому.

Нюанси відкриття бізнесу в невеликому місті

Придбання франшизи, полегшуючи старт нового бізнесу, не знімає всі пов’язані з початком підприємницької діяльності проблеми. Аналізуючи питання, що виникають при втіленні бізнес-ідеї, не можна ігнорувати відмінності між відкриттям бізнесу в великому мегаполісі та в маленькому місті. До найбільш істотних особливостей відносяться:

 1. Варіанти прояви конкуренції. З одного боку, конкуренція в маленькому місті для традиційних видів бізнесу зашкалює. Відсутність великих підприємств змушує людей реалізувати себе в малому бізнесі. При цьому велика частина бізнесменів вибирає такі напрямки, як торгівля або надання традиційних послуг у вигляді ремонту автомобілів, пошиття одягу, ремонту взуття, годинників, шкіргалантереї і т. д. З іншого боку, впроваджуючи відносно нові види підприємницької діяльності, можна деякий час розвивати бізнес без конкурентів. Те ж саме можна сказати про ведення бізнесу за правилами, які задають умови франшизи. Наприклад, торгівля під відомим брендом виключає вплив на неї конкуренції на території всього міста.
 2. Невелика кількість хороших фахівців. Для маленького міста характерно обмежена кількість професіоналів або навіть їх повна відсутність в певних галузях. У цьому випадку якраз і стане в нагоді навчання фахівців, пропоноване при укладенні договору франшизи.
 3. Обмежений ринок збуту товарів і послуг. Це викликає необхідність його розширення за рахунок оточуючих невелике місто населених пунктів.
 4. Традиційний містечковий менталітет. Він полягає, наприклад, в звичці їздити за покупками або послугами в сусідній велике місто. Цю тенденцію можна переламати, працюючи за умовами відомої франшизи і пропонуючи товари та послуги на високому професійному рівні. І також слід на самому початку заслужити авторитет у місцевого населення, оскільки найменша помилка в якості обслуговування миттєво поширюється по всьому місту за допомогою «сарафанного радіо».
 5. Невисока заробітна плата і низька купівельна спроможність. З одного боку, низький рівень середньої заробітної плати, що існує в місті, обмежує апетити найманого персоналу підприємства і полегшує початок бізнесу. А з іншого боку, невисокі зарплати викликають низьку купівельну спроможність.
 6. Низька орендна плата і порівняно невисокі ціни на нерухомість. У маленькому місті вартість надання оренди і ціни на нерухомість іноді в кілька разів нижчі, ніж у великих містах.
 7. Рівень початкового капіталу для маленького міста набагато нижчий, ніж для мегаполісу.

Методика вибору франшизи для роботи в умовах невеликого міста

Пошук найбільш придатної франшизи, яка дозволила б успішно розвинути бізнес в невеликому місті, передбачає ґрунтовне вивчення наступних питань:

 1. Стан бізнесу. Аналіз передбачає вивчення списку працюючих в місті компаній і підприємств. Необхідно уважно ознайомитися з видами їх діяльності, переліком пропонованих товарів і послуг, якістю сервісу і широтою охоплення населення.
 2. Не слід починати на тлі успішної діяльності вже існуючої компанії свій аналогічний бізнес. Бажано шукати інші ніші або пропонувати більш високий рівень послуг або низькі ціни.
 3. Вивчення інфраструктури. Необхідно вивчити транспортні умови, наявність доріг і відстані до найближчих сіл і великих міст. Так само як аналіз окремих мікрорайонів міста, що включає вивчення розташування підприємств, торгових точок, навчальних закладів, лікарень і поліклінік.
 4. Аналіз споживання товарів і послуг. В цей аналіз включається вивчення як найбільш купованих товарів, так і самих затребуваних послуг. Потрібно проаналізувати, за якими товарами або послугами населення змушене звертатися в інші міста. Слід звернути увагу на інтернет-торгівлю, рівень пропонованих там цін і вартість доставки.
 5. Консультація з експертними працівниками, що займаються пропозицією франшиз. Нерідко такі фахівці можуть дати слушні поради і поділитися інформацією щодо розвитку різних напрямків франчайзингу в сусідніх населених пунктах.
 6. Проведення своєрідного «соціологічного опитування» серед ваших знайомих, сусідів і колег. Найчастіше такі опитування виявляються не менш цінними, ніж вивчення статистики продажів.
 7. Уважне вивчення складу населення міста, а також існування спеціалізованих навчальних закладів. Необхідно визначити приблизний розмір таких груп населення, як пенсіонери, учні, військовослужбовці, молодь, жінки, чоловіки і т. д.

Залежно від конкретних умов від деяких видів франшиз в маленькому місті потрібно відмовитися. Наприклад, свідомо програшним варіантом буде надання супердорогих послуг зі складання портфоліо, продажу ювелірних прикрас, дилерські послуги з продажу престижних автомобілів. Швидше за все, не отримає розвитку в маленькому місті прокат автомобілів або, наприклад, готель для собак і кішок. Хоча в невеликих містах з туристичним профілем можливі і самі екзотичні види франшиз: від готелів для тварин до магазинів брендового одягу. Але такі франшизи є винятком.

Найбільш прибуткові франшизи для невеликого міста

Практика франчайзингу показала, що існує цілком чіткий набір франшиз, придатних для застосування в умовах маленького міста. Звичайно, рік від року цей список поступово змінюється, але його основні тенденції в цілому зберігаються.

Оптимальні області застосування франшиз

У 2019 актуальними франшизами маленького міста залишалися такі напрямки:

 • аптеки;
 • оптики;
 • кафе, ресторани;
 • фаст-фуди;
 • ремонт побутової техніки;
 • ремонт комп’ютерів і телефонів;
 • пошиття і дрібний ремонт одягу;
 • сервіс легкових автомобілів;
 • продаж продуктів харчування;
 • ломбарди.
ВАМ ТАКОЖ БУДЕ ЦІКАВО ПОЧИТАТИ:
Залиште свою оцінку! (1 голосів, оцінка: 5,00 з 5)

Матеріали по темі:

avatar
  Підпишіться  
Сповітити про