Зарубіжний фріланс: де шукати проекти і як легально отримувати оплату

У 2018 році PayPal і Data Insight підрахували , що більшість українських фрілансерів працюють з іноземними замовниками. Хочете потрапити в їх число, але не знаєте, з чого почати? Розповідаємо, де шукати замовлення і як отримувати гроші за фріланс від зарубіжних клієнтів легально.

Шукаємо проекти: найкращі зарубіжні фріланс-біржі

На українському ринку фрілансерів велику роль відіграють сарафанне радіо і особистий бренд , але при виході на міжнародний ринок починати майже завжди доводиться з бірж. Ось деякі з них:

  • Upwork очолює топ зарубіжних фріланс-бірж. Тут найбільше проектів для фахівців різного профілю: від розробників до копірайтерів. Незважаючи на високу конкуренцію серед виконавців, багато хто знаходить на майданчику постійних замовників і починає працювати з ними безпосередньо. 
    Детальніше у роботі з Upwork читайте в статті «Як працювати на Upwork» .
  • Freelancer – другий за величиною міжнародний фріланс-майданчик. Замовлень тут досить, але багато виконавців незадоволені фінансовою політикою сайту. Іноді зустрічаються недобросовісні замовники, за дії яких біржа не несе відповідальність.
  • На Guru висока якість проектів, хоч їх і не дуже багато. На біржі немає системи рейтингів, мають значення тільки відгуки учасників. Отримувати оплату можна як через безпечну угоду, так і безпосередньо від замовника.
  • На Proz публікуються проекти для перекладачів. На сайті є багато корисної інформації: живий форум, навчальний центр, глосарії та словники.
  • Textbroker , Constantcontent , Writerbay – зарубіжні сайти фрілансу для копірайтерів. Після реєстрації автору запропонують пройти тест на грамотність і написати пробний текст. Спеціалізацію в своїй області потрібно підтвердити документами.
  • На Joomlancers і WordPress є замовлення на розробку плагінів і тем, оптимізацію сайтів і інша робота для фахівців з CMS.
  • Behance і Dribbble – зручні майданчики з портфоліо для всіх, хто виробляє візуальний контент. А ще вони працюють як зарубіжні біржі фрілансу для дизайнерів і ілюстраторів . Тут можна знайти як проектну роботу, так і повноцінну віддалену зайнятість.

Як легально отримувати оплату за закордонні проекти

Ви можете зареєструватись ФОПом 3 групи і платити 5% від обороту + ЄСВ, який зараз складає трохи більше тисячі гривень.

Варіантів оплати, які використовують зарубіжні фріланс-майданчики і замовники, не так багато. Ще менше тих, які дружать з українським законодавством. Розглянемо докладніше, як використовувати кожен з них.

Банківський переказ

  1. Відкриваємо валютний рахунок в банку. Не всі банківські тарифи допускають валютні операції, так що, можливо, доведеться змінити тариф або навіть банк. 
    Паралельно з основним валютним рахунком банк відкриває транзитний. Він використовується в якості буфера, в якому гроші зберігаються, поки йде валютний контроль.
  2. Відправляємо в банк договір із замовником. На біржах таким договором служить публічна оферта. Банк може вимагати документ українською мовою. Кращий варіант – зробити його двомовним. Якщо не знаєте, як скласти договір з іноземним замовником, є сервіси, які допоможуть з цим.
  3. Виставляємо замовнику рахунок на оплату. У реквізитах на оплату потрібно вказати номер валютного рахунку.
  4. Як тільки гроші надійдуть на транзитний рахунок, відсилаємо в банк акт виконаних робіт або його аналог з біржі. На Upwork це Confirmation of services. 
  5. Гроші можна переказувати на основний валютний рахунок. Або відразу конвертувати в гривні і відправити на розрахунковий рахунок ФОП.

Плюси:

  • Це самий прозорий спосіб отримання грошей.
  • Банк сам контролює терміни подачі документів і правильність їх заповнення.

Мінуси:

  • Замовники не завжди охоче підписують документи, особливо якщо проект невеликий.
  • Upwork бере комісію 30 $ за кожний переказ. Це вигідно, якщо ви виводите більше 1000 $ за один раз.
  • Потрібно платити банку за ведення рахунку та валютний контроль.

Карта Payoneer

  1. Реєструємося на сайті платіжної системи як фізособа.
  2. Замовляємо карту Payoneer.
  3. Відправляємо замовнику запит на оплату або виводимо гроші з біржі.
  4. Користуємося картою.

Плюси:

  • Користуватися карткою законно, так як банківський рахунок – віртуальний і фактично на вас не оформлений.
  • Можна швидко отримати гроші. Терміновий переказ за 2 години коштує 2.5 $.
  • Зручно використовувати для покупок у магазинах (в тому числі в своїй країні) і в подорожах.

Мінуси:

  • Не підходить для регулярних платежів, так як фізособи не мають права займатися підприємницькою діяльністю.

Якщо відчуваєте, що готові вийти на міжнародний ринок фрілансу – пробуйте. Знайти цікаві проекти з високою оплатою допоможуть біржі. А більшу частину складнощів з легальним виведенням грошей візьмуть на себе банки і платіжні системи.

Оголошення від партнерів

Залишити коментар