Як відкрити власний ресторанний бізнес – покрокова інструкція

Як відкрити ресторан - власний бізнес

Ми розповімо, що потрібно, щоб відкрити власний ресторан. Дізнайтеся, з чого почати і як діяти далі. Які ідеї принесуть вам найбільший прибуток? Всі подробиці в статті.

Завжди здається, що відкрити свій ресторан — безпрограшна ідея для бізнесу: достатньо лише красивого інтер’єру та смачної їжі. Але поспілкувавшись з успішними рестораторами я зрозуміла, що особливо на початку доводиться вирішувати безліч проблем, від вибору кухні до організації рекламної кампанії.

Якщо ви не знаєте як відкрити ресторанний бізнес, ця стаття для вас. Я підготувала докладну інструкцію по відкриттю свого закладу і зібрала відповіді на актуальні питання. Наприкінці вас чекає бонус — поради успішних бізнесменів, які зроблять ваш старт ефективним.

Відкриття свого ресторану — особливості бізнесу

Достовірної статистики немає, але, на думку експертів, в Україні з 10 закладів через рік продовжують роботу лише 3. А скільки з них і надалі залишаються успішними, сказати ще складніше.

Такі цифри пов’язані зі специфікою ресторанного бізнесу. Важливо вибрати правильне приміщення, запросити хорошого шеф-кухаря і найняти ввічливий і відповідальний персонал. Але і це далеко не все.

Будьте готові зіткнутися:

 • з високою конкуренцією;
 • з підвищеними клієнтськими запитами;
 • з регулярними перевірками пожежної, санітарно-епідеміологічної та інших служб;
 • з необхідністю пошуку та подальшого контролю постачальників і т. д.

Ці фактори характерні для закладу будь-якого типу,  це рибний ресторан, дитяче кафе або кондитерська.

Є 2 способи почати ресторанний бізнес — створити заклад з нуля самостійно або купити франшизу. Експерти вважають, що ризики в першому випадку більші.

Франшиза — платне право на роботу під брендом відомої компанії. Купуючи його, ви використовуєте не тільки знамените ім’я, але і єдині технології і стандарти.

Алекс Яновський, співзасновник ресторанів японської кухні-Суші Майстер, впевнений — франчайзинг підходить як для новачків, так і для досвідчених підприємців.

Ідеї для ресторану чи кафе

Вибір кухні, яку ви будете пропонувати відвідувачам, — ключовий етап. Від нього залежить меню вашого закладу, сегментація клієнтів і окупність вкладень.

Ресторан національної кухні, піцерія зі службою доставки або невелике сімейне кафе з морозивом — ці варіанти майже класика. Але я пропоную розглянути 3 ідеї, які зараз на піку популярності.

Ресторан суші

Я проаналізувала статистику: азіатська кухня практично у всіх країнах світу знаходиться на 3-му місці, поступаючись лише національній та італійській. Популярність суші з роками не падає, а зростає. Яскравий приклад такого успіху бізнесу — компанія Суші Майстер.

Їх перша точка була відкрита в 2013 році. Через 12 місяців закладів стало 14, а зараз більше 125. До кінця 2018 року власники планують розширити ресторанну мережу до 300 одиниць.

 

Засновники компанії впевнені, що секрет успіху в правильно обраній ніші, оптимальному форматі і партнерських відносинах всередині компанії.

Суші Майстер — багатоформатний бренд. Серед закладів є як класичні ресторани, так і вуличні точки і фуд-корти. Такий підхід охоплює більше цільових клієнтів і дозволяє підлаштуватися під специфіку розташування.

Компанія націлена до 2030 року розширитися до 30 тис. ресторанів. Такі плани — показник успішності бізнесу.

Кондитерська

Кава і ароматний круасан врятують вас від сонного ранку. А ситний гарячий пиріг після роботи допоможе відновити сили і настрій.

Кондитерська не вимагає значної площі, що значно знижує витрати на оренду. З персоналу в зміну досить офіціанта, продавця та кондитера.

Середній чек у кондитерській нижчй, ніж в класичному ресторані. Але і інвестиції менші.

При плануванні кафе-кондитерської особливу увагу приділіть розташуванню. Найкраще відкриватися в торгових комплексах, на центральних вулицях або інших популярних місцях. Оцініть і наявність конкурентів. Якщо поруч буде точка з схожим асортиментом, “перебити” її буде складно.

Ресторан-гриль

М’ясо, приготоване на мангалі — основний елемент меню гриль-бару. У таких закладах асортимент відіграє ключове значення. Від пропонованих відвідувачам страв залежить і набір необхідного для роботи обладнання.

Лава-гриль імітує вугілля і чудово підходить для приготування шашлику або смаження м’яса. А для приготування курки цілком достатній шампурний або роликовий гриль.

Заздалегідь продумайте розміщення обладнання з урахуванням ваги, розміру і потужності техніки. Віддавайте перевагу пристроям з нержавіючої сталі та з антипригарним покриттям.

Добре відкривати ресторан-гриль за містом. Оптимально, якщо у заклади тераса з красивими видами.

Як відкрити свій ресторан — з чого почати

Перед відкриттям дверей для перших гостей повинна пройти серйозна робота. Перед власником сотні завдань — від планування проекту майбутньої діяльності до організації рекламної кампанії.

Коли визначитеся з спрямованістю закладу, настане час для конкретних дій. Щоб вам було простіше зорієнтуватися, я підготувала покрокову інструкцію по входженню в ресторанний бізнес з нуля.

Етап 1. Розробка бізнес-плану

Бізнес-план покаже обсяг необхідних витрат, розмір прибутку, рентабельність і окупність проекту та інші показники.

Експерти радять проводити перший аналіз ще до запуску.

Включіть в документ:

 • Аналіз ринку та основних конкурентів.
 • Свою цінову політику.
 • Витрати на купівлю чи оренду приміщення.
 • Продуктовий асортимент.
 • Кошторис витрат на відкриття та рекламну кампанію.
 • Щомісячні витрати на заробітну плату, комунальні послуги, закупівлю продукції і т. д.
 • Очікувані фінансові результати — рентабельність, окупність, беззбитковість та інші.

Складайте бізнес-план не тільки для себе, але й я для потенційних інвесторів? Зверніться до професійних аналітиків. Такий підхід зробить документ більш переконливим і залучить більше грошей. Треба ретельно вирахувати витрати на відкриття ресторану і подумати про підготовку необхідних документів.

Обов’язково коректуйте плановані дані по мірі розвитку справи. Це наблизить прогноз до реальності.

Етап 2. Реєстрація підприємницької діяльності

Зареєструйтесь як підприємець. Оптимальний варіант — відкрити ТОВ. Чи може ПІДПРИЄМЕЦЬ займатися ресторанним бізнесом? Так, але є обмеження. Наприклад, не можна буде продавати міцний алкоголь, включаючи вино.

Забіжимо наперед — реєстрацією підприємницької діяльності паперова тяганина не закінчиться. Потім потрібно дозвіл від пожежної, санітарно-епідеміологічної служб, договір на вивіз сміття і дезінфекцію, реєстрація касового апарату і т. д.

Необов’язково витрачати час на вивчення всіх юридичних тонкощів ресторанного бізнесу. Зверніться в компанію, яка підготує всі потрібні папери за вас.

Етап 3. Вибір приміщення

Вкрай важливо знайти підходяще приміщення для покупки або оренди.

Італійський ресторатор Марциано Паллі вважає, що в переліку 5 ключових факторів успіху, місце майбутнього закладу повинно займати перші 4 позиції.

Значення має:

 • район міста — приміщення в центрі дорожче, але прохідність у них вище;
 • інфраструктура — краще відкриватися поруч із торговим комплексом, ринком або іншим людним місцем;
 • розташування — маленьке кафе на перетині вулиць побачать більше людей, ніж великий бар в глухому куті.

Враховуйте не тільки місце, але і специфіку своєї кухні. Наприклад, кафе швидкого харчування розташуйте поруч з вокзалом, а преміальний ресторан — недалеко від готелю.

Ще поради щодо підбору приміщення дивіться у відео:

Етап 4. Закупівля обладнання

Набір обладнання, що знадобиться вам для роботи, залежить від специфіки кухні. Якщо ви відкриваєте гриль-бар, у вас буде переважати техніка для приготування м’яса, а якщо кондитерську — для випічки.

Провідні ресторатори радять перед закупівлею обладнання порадитися з майбутнім шеф-кухарем. Він знає, що йому буде потрібно для приготування їжі і підкаже, які марки і моделі краще вибирати.

Етап 5. Підбір персоналу

Проводіть співбесіди персоналу самостійно — підбирайте людей під свої цілі і характер.

Кількість працівників залежить від графіку роботи закладу та обсягу трудових обов’язків.

На перший час в зміну досить мати:

 • 1-2 офіціантів;
 • шеф-кухаря;
 • 1-2 кухарів (з розрахунку на 50 осіб);
 • прибиральницю;
 • касира;
 • співробітника, що зустрічає гостей (хостес);
 • адміністратора;
 • посудомийника.

Можна поєднати обов’язки. Наприклад, прибиральниця буде мити посуд, а адміністратор зустрічати гостей.

Продумайте ведення податкової та бухгалтерської звітності. Варіанта три: вести облік самому, найняти співробітника «зі сторони» або взяти бухгалтера в штат.

Етап 6. Складання меню

Делегуйте це питання шеф-кухарю. При цьому заздалегідь обговоріть з ним перелік продуктів, на закупівлю яких у вас вже є домовленість з постачальниками.

Коли ваша точка запрацює, непогано провести опитування відвідувачів. Так ви зрозумієте, які страви варто прибрати і які додати.

Етап 7. Реклама та PR

Активна рекламна кампанія на старті дасть клієнтам інформацію про вас, а в подальшому підтримає інтерес відвідувачів.

Ефективні інструменти для залучення гостей:

 • Яскрава вивіска.
 • Розповсюдження листівок.
 • Банери по місту.
 • Реклама в соціальних мережах.
 • Інформування через ЗМІ.
 • Акції та розіграші.

При розробці рекламної стратегії враховуйте свою цільову аудиторію. Якщо це молодь, то робіть упор на інтернет-ресурси. Хочете залучити преміальних клієнтів? Замовте огляд в журналі для підприємців.

Скільки часу потрібно на відкриття ресторану

Від появи ідеї про відкриття власного ресторану до перших гостей в середньому проходить 4-6 місяців. Але шлях кожного закладу індивідуальний.

Терміни реалізації бізнес-плану залежать від:

 • часу, витраченого на пошук, ремонт і дизайн приміщення;
 • швидкості реєстрацію підприємницької діяльності та отримання всіх необхідних дозволів;
 • часових витрат на пошук співробітників і постачальників.

Чим масштабніший бізнес, тим більше часу піде на реалізацію проекту. Невелике кафе запрацює вже через 3 місяці, а на відкриття великого ресторану іноді і року мало.

Анатолій, власник гриль-бару:

Я підібрав приміщення за тиждень, шеф-кухаря знайшов ще через 2 дні. Я був впевнений — місяць-два і ми відкриємося. Але потім все пішло жахливо — пожежна не погоджувала витяжку, санітарно-епідеміологічна служба теж «вимахувалась».

 

Ми витратили ще 3 місяці на виправлення недоліків, але потрібних дозволів так і не отримали. Тільки через півроку ми змогли організувати роботу так, що нам дали потрібні документи. Разом у нас пішло майже 8 місяців, хоча планували вкластися максимум 3.

Скільки це коштує

Немає точної відповіді на питання, скільки грошей потрібно на відкриття свого ресторану. Підсумкова сума складається з багатьох факторів.

На обсяг інвестицій в ресторанний бізнес впливає:

 • формат володіння приміщенням — купити об’єкт набагато дорожче, ніж орендувати його;
 • вартість дизайну і ремонту — в одному випадку достатньо косметичного ремонту, а в іншому буде потрібно повне перепланування;
 • ціна на меблі та обладнання;
 • вартість посуду і кухонного інвентаря;
 • витрати на формальності, необхідні для відкриття — реєстрація діяльності, податки тощо;
 • вартість послуг організації, яка візьме на себе оформлення документації;
 • витрати на установку каси, сигналізації, спостереження і комп’ютеризацію.

В загальному відкриття закладу середнього рівня обійдеться в 300 – 500 тис грн без обліку подальших щомісячних витрат.

Допомога у відкритті ресторану — просте рішення складних проблем

Збираючи інформацію для статті я зрозуміла, що відкриття свого ресторану — складний і трудомісткий процес. Але чи обов’язково створювати заклад з нуля самому?

За кордоном відкриття закладів громадського харчування по франшизі поширене повсюдно. Такі найбільші компанії, як KFC, McDonalds і SubWay надають права на використання свого бренду, даючи колосальні перспективи для розвитку іншим підприємцям.

Я попросила свого приятеля Аркадія, який працює за франшизою від Суші Майстер, розповісти про переваги такого бізнесу.

Ось які переваги він назвав:

 • Бренд вже відомий, не треба витрачатися на його розкрутку.
 • Головна компанія підтримує партнерів як на старті, так і в процесі роботи.
 • Не потрібно нічого вигадувати. Ефективна робоча модель вже створена, її потрібно тільки правильно впровадити.
 • Франчайзер надає всі рекламні матеріали і дає поради щодо їх використання.
 • І що найголовніше, ризики такої діяльності мінімальні — модель перевірена на сотнях успішних ресторанів.

Звичайно, гарантувати стовідсотковий успіх не здатна ні одна франшиза. При безграмотному застосуванні навіть найуспішніша модель буде збитковою.

Але приклад мого приятеля досить показовий. Франшизу він купив всього рік тому, але вже планує відкриття другої точки.

Висновок

Відкрити ресторанний бізнес дійсно непросто. При цьому заздалегідь неможливо знати, буде бізнес вигідним чи ні. Якщо ви вирішили стати ресторатором, обов’язково розгляньте і прорахуйте всі варіанти — від міні кафе до японського ресторану по франшизі.

ВАМ ТАКОЖ БУДЕ ЦІКАВО ПОЧИТАТИ:
Залиште свою оцінку! (4 голосів, оцінка: 4,00 з 5)

Матеріали по темі:

avatar
  Підпишіться  
Сповітити про