Залиште свою оцінку! (1 голосів, оцінка: 5,00 з 5)

Де взяти стартовий капітал для бізнесу?

стартовий капітал для бізнесу

Статтю оновлено:

Розглядаючи процес відкриття бізнесу, варто вказати, що одним з ключових етапів є пошук джерел фінансування. Іншими словами, підприємець-початківець повинен знати, де взяти стартовий капітал для відкриття бізнесу.

У цій статті розглянемо всі можливі джерела отримання стартового капіталу, а також вкажемо на їх основні позитивні і негативні сторони.

Всі способи можна звести до чотирьох основних:

 1. Використовувати власний стартовий капітал;
 2. Позичити гроші у друзів або родичів;
 3. Знайти інвестора або партнера;
 4. Взяти кредит в банку.

Кожний варіант можна використовувати окремо чи поєднувати з іншими способами.

Стартовий капітал – власні кошти

Створити стартовий капітал виключно за допомогою власних коштів – оптимальний варіант для початку ведення бізнесу. Використання власних коштів для бізнесу має ряд переваг:

 • Не потрібно думати, де взяти стартовий капітал – він у вас вже є;
 • У вас не буде ніяких боргів і зобов’язань, що дуже важливо для підтримки особистого бюджету  в стабільному фінансовому стані;
 • Стартовий капітал дається вам абсолютно безкоштовно, за нього не потрібно платити ніякі відсотки;
 • Ви не будете залежати від партнерів по бізнесу і всі рішення зможете приймати повністю самостійно;
 • Вам не доведеться ні з ким ділитися отриманим прибутком.

Якщо у вас недостатньо грошей для створення стартового капіталу, можна розглянути варіанти продажу не дуже потрібного майна, звичайно ж, щоб це було погоджено з іншими членами сім’ї, було обдуманим та виваженим рішенням. Крім того, можна задуматися про те, як збільшити доходи: такі варіанти завжди є, просто потрібно ними зайнятися.

Якщо вибір варіанту відкриття бізнесу дозволяє почати справу з мінімальними фінансовими вкладеннями – скористайтеся цим. Це дозволить підстрахувати себе від великих втрат в разі, якщо щось піде не так.

Якщо стартовий капітал складається з ваших особистих фінансів – цей варіант можна назвати ідеальним. Навіть незважаючи на те, що завжди є ризик втратити свої вкладення: ризикувати своїми грошима краще, ніж ризикувати чужими. Останній варіант – це ризик отримати суттєві борги в разі невдачі.

Стартовий капітал – позики у друзів, знайомих, родичів або інших людей

Другий спосіб дістати стартовий капітал для бізнесу – позичити гроші у інших людей. Але тут вже виникає безліч додаткових проблем.

Перш за все, саме питання позичання грошей у друзів чи знайомих є досить складним. Через позику можуть суттєво зіпсуватися стосунки та виникнути конфлікти. Тому, якщо ви вирішили отримати стартовий капітал в борг від родичів або друзів, дотримуйтесь наступних правил:

Складіть офіційний договір позики 

Або хоча б напишіть боргову розписку, в якій чітко вкажіть, коли і скільки ви зобов’язуєтеся повернути, а також запишіть всі інші умови угоди. Надалі тут же можна буде вести облік повернутих сум (якщо борг буде виплачуватися частинами) з підписами сторін.

Позичте гроші під відсотки

Зрозуміло, що вам вигідніше скористатися чужими грошима “на халяву”, але поставте себе на місце тієї людини, яка позичає їх вам. Поки ви будете заробляти на грошах друга, він, якщо позичить вам “просто так”, буде втрачати кошти: суму буде з’їдати інфляція. Подумайте про те, що ваш друг або родич міг би, замість того, щоб давати вам в борг, просто оформити депозит в банку і отримати відсотки. Тому, як мінімум, компенсуйте другу позику хоча б на рівні ставки по депозитах.

Чітко виконуйте зобов’язання по поверненню

Суворо дотримуйтеся взятих на себе зобов’язань, наче ви позичили гроші не у знайомого, а в банку. Платіжна дисципліна буде характеризувати вас в очах ваших близьких з позитивного боку, і від неї можуть сильно залежати ваші подальші стосунки.

Якщо ви, думаючи над питанням, де взяти стартовий капітал для бізнесу, схиляйтеся до варіанту приватних позик, то це не обов’язково повинні бути родичі або близькі. Наприклад, це може бути знайомий близької вам людини. Але такі люди вже захочуть більш високу плату за свої фінансові ресурси, ніж родичі.

Крім того, позичаючі гроші у незнайомої людини, особливо, якщо це хтось зовсім незнайомий (наприклад, за оголошенням) завжди виникає ризик зв’язатися з криміналітетом, який потім “поставить на лічильник”, і проблеми можуть виникнути дуже серйозні, аж до загрози життю та здоров’ю.

Якщо ви вирішили зайняти стартовий капітал для бізнесу у інших людей, то оформляйте договір за всіма правилами, позичайте гроші під відсотки (навіть у родичів) і чітко виконуйте взяті на себе зобов’язання. Уникайте позик у зовсім незнайомих або сумнівних людей і прагніть до того, щоб гроші у борг не стали причиною для розриву інших стосунків з близькою людиною.

Стартовий капітал від інвестора або партнера

Третій спосіб отримати стартовий капітал – знайти інвестора або партнера по бізнесу. Судячи з того, скільки людей займається такими пошуками, цей варіант досить популярний. Існує кілька найважливіших особливостей у стосунках з інвестором або партнером:

 1. Позикодавцям необхідно виплачувати відсотки, а інвесторові або партнеру – ні.
 2. У разі, якщо ваша справа прогорить, вам доведеться повертати позику, але не доведеться повертати інвестиції.
 3. Якщо у випадку позики вам не потрібно ділитися прибутком з тим, хто зайняв гроші, а при інвестуванні або партнерських відносинах – потрібно постійно віддавати значну частку від доходу.

Стосунки з інвестором або партнером по бізнесу теж необхідно підкріпити договором, причому, в цьому випадку він буде складнішим, оскільки він повинен включати в себе набагато більше нюансів, ніж договір позики.

Отже, якщо ви, розмірковуючи, де взяти стартовий капітал для бізнесу, зупинилися на варіанті пошуку інвестора або партнера, виникає інше питання: де їх знайти? Тут можна розглянути кілька можливостей пошуку:

1. Серед друзів і близьких. Точно так само, як близькі і знайомі люди можуть позичити вам гроші, вони ж можуть взяти участь у вашому бізнесі в якості інвестора або партнера (залежить від того, що більше влаштовує вас і їх).

2. В інтернеті. Пошук інвесторів можна здійснювати на спеціалізованих сайтах і форумах про бізнес. Розповсюдьте по мережі інформацію про те, звідки ви, який бізнес хочете відкрити (коротко, не розкриваючи ключових моментів), і кого я шукаю: інвесторів або партнерів. Для цієї мети можна використовувати і численні бізнес-спільноти в соціальних мережах: особисто я постійно зустрічаю там безліч таких оголошень.

Слід розуміти, що попиту на інвестиції більше, ніж їх пропозиції, тому необхідно постаратися, щоб ваша тема вигідно відрізнялася від інших, розміщених там же.

3. Бізнес-ангели.  Існують так звані бізнес-ангели  – інвестори, що самі шукають бізнес, який вони б захотіли і змогли профінансувати. У бізнес-ангелів є цілі співтовариства і об’єднання, які нескладно знайти, скориставшись пошуком. Цілком можливо, що, якщо ваша бізнес-ідея дійсно цікава, ви зможете отримати стартовий капітал від бізнес-ангела.

Інвестиції можна залучати не тільки в грошовій формі, а й, наприклад, в майновій. Наприклад, інший бізнесмен може надати вам своє приміщення для ведення справи за певну частку в бізнесі. Або ж це може бути товарний кредит, безкоштовне отримання товару під реалізацію і маса інших способів партнерських відносин без безпосередньої грошової участі. Обов’язково розгляньте і такі варіанти.

Як і у випадку з позикою, з інвестором або партнером слід поводитися максимально чесно (вимагаючи при цьому від свого контрагента такої же взаємності), тому як зіпсована навіть з необережності репутація може серйозно зашкодити вашому подальшому веденню бізнесу.

Якщо ви згодні ділитися прибутком від майбутньої справи з кимось ще, можна розглянути варіант партнерських відносин або пошуку інвестора. Перевагою такого способу формування стартового капіталу можна назвати те, що за нього не потрібно буде платити, поки бізнес не приносить прибуток, і віддавати, в разі, якщо справа розвалиться.

Кредит на стартовий капітал

І останній варіант, який я хочу розглянути – взяти кредит на стартовий капітал в банку. Останній, оскільки скористатися ним буде не так просто.

Перш за все, тому, що банки практично не дають кредити під стартовий капітал при відсутності у позичальника інших джерел доходу, що дозволяють його погашати. Тобто, варіант “зароблю і розплачуся” тут не підійде. Будь-які бізнес-кредити припускають досить складну процедуру отримання.

Тому досить часто люди, які бажають отримати стартовий капітал беруть всілякі споживчі кредити, які набагато простіше отримати, але які, в той же час, істотно дорожчі. Сукупна ціна таких кредитів часто досягає 100 і більше відсотків річних, а який бізнес зможе забезпечити можливість виплачувати такі відсотки?

Наступний мінус такого способу отримання стартового капіталу – необхідність виплачувати відсотки і, швидше за все, погашати і сам кредит щомісяця, вже з першого місяця користування ним, в той час, як бізнес, можливо, навіть ще не буде відкритий і, тим більше, не буде приносити прибуток.

Далі, якщо мова йде про велику суму, то вам буде потрібно заставу, наприклад, особиста нерухомість. По-перше, це пов’язано з додатковими витратами на оцінку і оформлення застави (іпотеки), а по-друге – треба думати про те, що трапиться, якщо ваша справа прогорить, і ви не зможете погашати кредит. Лишається квартира? Не варіант…

Отримання кредиту на стартовий капітал для бізнесу – досить ризиковий варіант. Я б рекомендував користуватися ним лише в тому випадку, якщо у вас є вже наявне джерело доходу, яке безперешкодно дозволить погасити цей кредит, навіть якщо розпочата справа виявиться збитковою. Або ж ви ризикуєте потрапити в фінансову яму і позбутися закладеного майна.

Висновок

Тепер ви знаєте, де взяти стартовий капітал для бізнесу. Всі ці варіанти можна розглядати як окремо, так і в певних комбінаціях. Підведемо підсумок.

Найкращий і менш безпечний варіант – відкриття бізнесу за рахунок власних коштів. При використанні позик вам доведеться їх оплачувати, і ви ризикуєте влізти в борги в разі, якщо бізнес не буде розвиватися так, як ви розраховували. При цьому вигідніше у фінансовому плані позичати гроші у близьких людей, ніж у банку. Але, з іншого боку, цим ви ризикуєте зіпсувати з ними особисті стосунки. Якщо ж ви вирішите залучити для створення стартового капіталу партнера або інвестора – вам доведеться далі ділити з ним прибуток від бізнесу, та й відносини між партнерами теж можуть зіпсуватися, що спричинить додаткові труднощі.

Якщо хочете подякувати авторам - поділіться матеріалом в соцмережах

Матеріали по темі:

avatar
  Підпишіться  
Сповітити про