Що таке кейс, для чого він потрібен фрілансеру чи студії і як його скласти?

Що таке кейс Реклама та просування бізесу

Якщо ви працюєте на фрілансі чи маєте власну студію, то клієнти повинні знати як ви працюєте. Свої роботи представляють в портфоліо різним чином, але одним із найкращих варіантів презентації робіт є кейси. Кейс (від англ. Case – випадок, ситуація, справа) – це опис конкретної проблемної ситуації з життя, а також варіант її вирішення.

Кейс-метод – це спосіб вирішення складних проблем, які не мають очевидного і однозначного рішення. Така технологія допомагає діяти в ситуаціях, на які немає готових інструкцій і потрібно приймати рішення на свій розсуд. Метод кейсів сьогодні часто використовується як спосіб вирішення складних робочих питань, а також як навчальна технологія.

Сутність кейс-технології полягає у вивченні конкретної проблемної ситуації і пошуку оптимального рішення.

Кейс-аналіз ситуації – це алгоритм з наступних кроків:

 1. Вивчення ситуації (проблеми).
 2. Збір додаткової інформації.
 3. Розбір різних рішень.
 4. Вибір оптимального рішення.

Кейс-завдання – це питання, що не має єдино правильного варіанту відповіді. Вам потрібно зважити всі плюси і мінуси і прийняти рішення на свій розсуд.

Кейси в рекламі і маркетингу – що це таке?

У маркетинзі і рекламі кейс – це детальний опис вирішення певної задачі. Наприклад, рекламне агентство описує, як вирішувалося завдання клієнта щодо підвищення продажів певного продукту. При цьому детально описуються етапи робіт, з якими складнощами зіткнулася компанія на тому чи іншому етапі і чому прийняте рішення оптимально. Такий звіт може називатися «кейс проекту» – це опис завдання, поставленого на проекті, процесу роботи, результатів.

Приклад кейса в маркетингу

Припустимо, фахівець займається веденням акаунтів в Instagram і хоче скласти кейс про успішний проект. Давайте подивимося, що можна написати в такому кейсі про роботу в Інстаграм.

Дано: клієнт, який займається пошиттям вечірніх суконь на замовлення, звернувся з проханням допомогти йому залучити підписників в Інстаграм-аккаунт. На момент старту роботи канал мав 400 підписників. Клієнт ставив завдання збільшити число підписників до 1000-1500 за місяць. Природно, це повинні були бути цільові підписники, зацікавлені в послузі замовника.

Рішення: був складений план заходів на місяць, який включав щоденну публікацію постів, розробку і використання системи хештегів, проведення мінімум двох конкурсів серед підписників.

Результат: за місяць число підписників збільшилося до 1200. При цьому значно зросла активність користувачів – число лайків і коментарів. За словами клієнта, за місяць з Інстаграму він отримав замовлення на пошиття суконь для подружок нареченої (8 нарядів) і кілька одиночних замовлень, що повністю окупило його витрати на ведення акаунта (3000 грн на місяць).

Що означає кейс в бізнесі?

Бізнес-кейс – це опис конкретного бізнес-завдання (проблеми) для пошуку його вирішення. Такі кейси застосовуються як навчальні матеріали для студентів, а також для проведення співбесід при прийомі на роботу. Учням або претендентам пропонується знайти рішення реальної бізнес-проблеми.

Наприклад, студентам MBA добре відомо, що значить кейс в бізнесі. Їх навчання майже повністю побудовано на аналізі та вирішення кейсів. Про кейси в навчанні докладніше поговоримо нижче.

Спрощений приклад бізнес-кейсу

У мережі салонів краси середнього рівня падає виручка. Керівництво мінімізувало всі витрати. Скорочені зарплати персоналу, здійснено перехід на більш дешеві матеріали – але збільшити прибутки всі ці заходи не допомогли. Що робити? Перейти в економ-сегмент? Визначити найменш дохідні точки і закрити їх? Або щось ще? Потрібно запропонувати рішення та аргументувати свій вибір.

Що таке кейс-інтерв’ю?

Кейс-інтерв’ю – це розмова при прийомі на роботу, в якій HR-фахівець пропонує здобувачеві знайти і обгрунтувати рішення в заданій ситуації. Наприклад, менеджер описує конфліктну ситуацію з покупцем, постачальником, пропонує варіанти дій і питає, як вчинив би здобувач і чому.

Часто кейс-інтерв’ю використовуються в сфері продажів. У кандидата запитують, що він буде робити, якщо покупець стане вимагати знижки, говорити, що товар занадто дорогий, що йому треба подумати і так далі. Інакше кажучи, HR-фахівець задає приклади реальних ситуацій, а здобувачеві потрібно описати свої дії в цих ситуаціях. Ось приклад того, що таке кейс в продажах.

– Уявіть, що вам попався дуже вимогливий клієнт, який просить неможливого: безкоштовно доставити товар до будинку, розпакувати товар до покупки (а упаковка одноразова). Що ви будете робити?

Що таке кейс як метод в освіті та навчанні?

Кейси як метод навчання – явище далеко не нове. Ще давньогрецькі філософи в бесідах зі своїми учнями розбирали різні життєві ситуації. Але в сучасному варіанті технологія вперше стала використовуватися в кінці XIX століття в Гарвардській школі права.

У 20-х роках XX століття метод кейсів став активно застосовуватися в навчанні бізнесу. Викладачі бізнес-шкіл зіткнулися з тим, що одних навчальних посібників недостатньо для підготовки майбутніх бізнесменів. Потрібні були практичні знання. Виходом стали звіти про те, як підприємці та менеджери вирішували конкретні завдання.

Поступово кейс-стаді як метод навчання став стандартом навчального процесу в бізнес-школах. Сьогодні розбором кейсів займаються не тільки студенти MBA, а й учні різних вузів, школярі, працівники, що проходять курси підвищення кваліфікації.

Суть процесу полягає в тому, що студенти вивчають готові кейси, а також шукають рішення кейсів без відповідей. Рішення кейсів – це пошук виходу з проблемної ситуації за умов, що очевидного і єдино вірного рішення немає і потрібно робити вибір на свій розсуд. Найчастіше при цьому вихідних даних недостатньо або, навпаки, дуже багато, і до того ж вони можуть змінюватися в процесі. Все як в житті фахівця, менеджера або бізнесмена.

Кейс-метод навчання – це один з найефективніших способів підготовки кадрів на сьогоднішній день. Він має ряд важливих переваг у порівнянні традиційними методами навчання:

 • Практична спрямованість. Практичні кейси – це можливість застосувати теорію для вирішення конкретного завдання. Не секрет, що часта проблема випускників – «багато знаю, але не знаю, що з цим робити». У процесі вирішення кейсів учні знаходять способи вирішити поставлене завдання, використовуючи теоретичні знання. У навчальному режимі опрацьовують реальну робочу ситуацію.
 • Розвиток soft skills– «м’яких навичок». Про важливість цих навичок сьогодні говорять дуже багато. Це комунікативні здібності, вміння працювати в команді, здатність до самоорганізації, до лідерства і багато іншого. Класична освіта не приділяє розвитку цих умінь достатньо уваги. Тим часом, вони необхідні для вирішення безлічі завдань, що не описані в посадових інструкціях.
 • Цікавий, інтерактивний процес навчання. Кейс-технологія як активний метод навчання передбачає, що учні не просто заучують готові рішення, а самі знаходять їх. Розбір реальних життєвих ситуацій забезпечує емоційну залученість.

Цікавий факт: до 90% навчальних годин студенти MBA в Гарвардській школі бізнесу присвячують вивченню кейсів. За два роки вони розглядають близько 500 кейсів.

Для чого фрілансеру кейси і як їх використовувати?

Кейс – це найкращий спосіб оформити роботу в своєму портфоліо. Уявіть себе на місці замовника. Ви заходите в портфоліо фрілансера і бачите купу різних робіт. Як розібратися, добре вони зроблені чи ні? Як зрозуміти, чи є у фахівця досвід вирішення завдань, аналогічних вашому? Адже далеко не всі клієнти добре орієнтуються в тій області, в якій замовляють послугу, і це абсолютно нормально.

Додайте до цього дефіцит часу, від якого страждають майже всі підприємці, і ви зрозумієте, чому оформленню робіт потрібно приділяти велику увагу.

Кейси дозволяють потенційному клієнтові відразу зрозуміти, яке завдання ви вирішували, з яким замовником працювали і яких результатів досягли. Крім того, клієнт обов’язково оцінить ваш діловий підхід, вміння мислити логічно і структурувати інформацію.

Звичайно, підготовка кейсу вимагає часу. Набагато простіше «оптом» залити на біржу файли з архіву. Але подібних портфоліо зі складом з робіт на біржах сотні. Оформивши роботи у вигляді кейсів, ви виділитеся на тлі інших виконавців і зможете залучити більше клієнтів.

Увага! Перш ніж публікувати кейс, треба запитати у замовника, чи згоден він на публікацію. Не всі клієнти готові розголошувати деталі проекту. Причому згода має бути письмовою (по e-mail).

Як скласти кейс? приклади

Давайте подивимося, як писати кейси про свою роботу, розберемо приклади. Це не так складно, як може здатися. Кейс має стандартну структуру, нічого нового тут вигадувати не потрібно.

Структура кейса

1. Цікавий заголовок

Він повинен передавати суть кейса і привертати увагу клієнта.

Наприклад: «Як ми за 4 місяці на 30% збільшили продажі інтернет-магазину масштабних моделей».

2. Вступ

Перший абзац дуже важливий. Від нього залежить, прочитають текст до кінця чи ні. Зробіть його цікавим, дайте вичавку найважливіших фактів. Кейс – не шкільний твір, де потрібно плавно і послідовно переходити від вступу до суті. Відразу розкажіть, по якій тематиці кейс, які результати вдалося отримати, з якими складнощами ви зіткнулися. Нічого страшного, що відразу повідомите все найцікавіше. Далі ви більш детально розпишете всю інформацію.

3. Опис завдання клієнта

Опис проблеми, з якими зіткнувся клієнт до роботи з вами. Буде чудово, якщо ви також зможете написати, чому клієнт звернувся саме до вас.

Наприклад: «Клієнт вкладав все більше грошей в контекстну рекламу, а продажі не росли. Провівши первинний аналіз ситуації, я побачив як мінімум 3 важливих моменти, які варто було б оптимізувати. Це виділення пріоритетних регіонів, коригування фраз, зміна посадочних сторінок. Надав рекомендації клієнту, і замовник запропонував почати роботу над кампанією.

4. Покроковий опис процесу

Пояснюйте, чому робота виконувалася саме так. Розкажіть про переваги обраних рішень. Грамотна аргументація – ключ до того, як правильно складати кейси. Вона позиціонує вас як фахівця, який глибоко знає свою справу.

5. Результат

Що вийшло в результаті: на скільки покращилися цільові показники. Результат обов’язково повинен бути вимірюваними, в цифрах. Дуже добре, якщо сюди вийде додати якийсь коментар від клієнта, відгук.

6. Висновки

Оцінка результатів, подальші плани на співпрацю з клієнтом (якщо вони є). Якщо не знаєте, що писати у висновках, опустіть цей пункт. Зупиніться на пункті «результат».

Ще простіше і коротше структуру кейса можна описати так: завдання, процес роботи, результати.

5 фактів, які обов’язково варто згадати в кейсі:

– Що за компанія, в якій сфері вона працює.

– Які були обмеження по проекту.

– Які були труднощі і як ви їх вирішували.

– Скільки коштувала робота.

– Скільки часу пішло на роботу.

Корисні поради, як написати сильний кейс

 • За обсягом орієнтуйтеся на 2000 знаків. Кейс меншого обсягу складно зробити переконливим. Якщо текст вийде більшим або навіть набагато більшим, це буде тільки плюсом. Але переконайтеся, що це дійсно корисна інформація, а не «вода».
 • Добре, якщо ви додасте в кейс міні-словник термінів, в якому поясните незрозумілі для клієнта визначення.
 • Використовуйте максимум фактів: наприклад, + 20% до конверсії сайту, зростання відвідуваності з 80 до 200 осіб на добу.
 • Якщо потрібно, додайте посилання на додаткову інформацію з надійних джерел.
 • Вставляйте таблиці, графіки, картинки. Все це нескладно і робиться в текстовому редакторі (наприклад, MS Word). Додавайте пояснення, що зображено на фото або діаграмі, щоб клієнту все було зрозуміло.
 • Якщо у вас є відгуки, коментарі замовника, обов’язково додавайте їх по ходу кейса, візуально виділяйте в тексті. Відгуки – один з найцінніших інструментів формування довіри.

Тепер, знаючи, як описувати кейси, не пошкодуйте часу на підготовку хорошого матеріалу. Ви вкладетеся в кейс один раз, а працювати на залучення клієнтів він буде не один рік.

Співзасновник сайту Fintramplin.COM. Манімейкер з 12-річним стажем. Заробляє на власних інформаційних сайтах, партнерках.

Fintramplin
Додати коментар