Що таке коучинг простими словами

коучінг

У цій статті ми з вами найпростішими словами розберемо – що таке коучинг, чим він відрізняється від тренінгу і менторства. А також подивимося, як насправді працює коучинг, і як цьому можна навчитися.

І давайте розберемося спочатку, що означає це дивне слово «коучинг».

Значення слова коучинг

Як це часто буває, таке красиве іноземне слово як «коучинг» має цілком прозаїчне значення. Це – похідне від слова «коуч» (coach). Це сленгове слово з’явилося в студентських колах Великобританії і означало «приватного репетитора». Точніше сказати, слово «coach» існувало і раніше, і позначало воно, як не дивно, «візок» або «карету».

Дослідники вважають, що «коуч» почав використовуватися в переносному значенні, тому що приватні репетитори допомагали студентові швидко дістатися з «точки А» в «точку Б». Зовсім як карети і упряжки в ті далекі часи.

З тих пір слово прижилося, і його використовували в основному для позначення спортивних тренерів і тих, кого ми назвали б шкільними вчителями фізкультури. Поступово коучами стали називати і тих, хто допомагає людям досягати успіху не тільки в спорті, але і в інших сферах життя. У нас слова «коуч» і «коучинг» прижилися моментально, тому що представлятися «коучем успіху» набагато приємніше, ніж просто «репетитором успіху».

Чим відрізняється коучинг від тренінгу

До речі, якщо торкатися термінології, багато людей не можуть зрозуміти – чим відрізняється коучинг від тренінгу. Навіть самі коучі та тренери не можуть це виразно пояснити простими словами.

Якщо ви запитаєте визначення коучингу у самих коучів, то найчастіше вам почнуть розповідати красиві байки про те, що «коуч не вчить, а допомагає людині знайти свій власний шлях», і про те, що підопічний коуча повинен «почути відповіді на всі свої питання всередині самого себе». Саме це, з їх точки зору, відрізняє коучинг від тренінгу.

Не знаю як вам, але мені такі пояснення ніколи не давали розуміння, що ж таке цей самий коучинг.

А насправді, все знову набагато простіше, ніж може здатися. Тренер – це людина, яка працює з групою людей, а коуч працює індивідуально. Просто часто і тренери переходять на індивідуальний формат (тут ще «домішуються» консультанти зі своїм консалтингом), і коучі погоджуються на групові заняття, і тим самим плутають всіх остаточно.

Так, їсти хочеться всім, і вся братія коучів / тренерів / консультантів працює в тому форматі, який у них в даний момент купили. Запам’ятайте головне – якщо людина працює індивідуально, то швидше за все ви маєте справу саме з коучингом. А якщо сам він себе називає якось інакше – то найімовірніше йому просто не подобається слово «коучинг».

Думаю, з термінологією ми розібралися, і давайте тепер говорити про коучинг і коучів в класичному розумінні цих слів. Тобто як про індивідуальну допомогу людині у вирішенні тих чи інших проблем у її житті.

Як працює коучинг насправді

Якщо не морочитися зі складними психологічними тактиками коучингу, схемами розвитку відносин з клієнтом і іншим, то весь коучинг можна розділити на дві великі групи.

Перший варіант – це коли коуч працює «знизу», а другий – це коли коуч працює «зверху». У першому випадку, сам коуч може не мати якихось значних результатів в тій області, в якій він «тренує» свого клієнта.

І нічого дивного і страшного в цьому насправді немає. Вміти щось робити і вміти пояснити, як щось робити – це абсолютні різні види діяльності, і для цього потрібні різні набори якостей і навичок. Можу вам це довести прямо зараз.

Навчайте тому, чого самі не вмієте

От скажіть мені, ви добре говорите українською? Щонайменше – досить добре, якщо ви можете подужати текст даної статті. А тепер спробуйте взяти якогось іноземця і навчити його говорити так само добре, як ви. А в чому проблема? Ви ж самі вмієте говорити українською. Але от чомусь навчити мові іноземця набагато краще зможе інший, такий же іноземець, який, з вашої точки зору, ледве-ледве може зв’язати два слова українською.

Інший приклад – назвіть мені хоч одного великого тренера у футболі (хокеї або ще десь), який до цього був великим гравцем. Ну добре є Зідан. Але більше таких просто немає. Великі зірки стають дуже середніми тренерами, а нікому в минулому невідомі гравці виводять свої команди в чемпіони.

Ну і останній приклад – ви вмієте їздити на велосипеді? Припустимо, що вмієте. А тепер спробуйте пояснити, як саме ви це робите людині, яка не вміє їздити на велосипеді. Максимум, що ви зможете сказати – це те, що треба триматися за кермо, тиснути на педалі і намагатися утримати рівновагу. Дайте вашому учневі такі інструкції – і він розіб’ється вже через півметра.

Мало того – якщо ви спробуєте зрозуміти, що саме і в якому порядку ви робите в той момент , коли ви їдете на велосипеді – то ви самі впадете (як в тому анекдоті про їжачка, який забув, як дихати).

Тому відомий саркастичний вираз «Хто сам не вміє, той вчить» – по-перше, абсолютно правильний. А по-друге, в ньому прихований дуже глибокий сенс. Тому «коучинг знизу» цілком має право на життя.

Як працює коучинг «знизу» і «зверху»

Працює такий коучинг дуже просто – ви дивитеся на ситуацію людини з боку і починаєте давати їй поради. В ідеалі – задавати навідні запитання, щоб вона сама зрозуміла, у чому проблема (бо люди дуже не люблять, коли їм дають поради). Погодьтеся, це нескладно? Ми практично завжди можемо сказати, в чому проблема у того чи іншого нашого знайомого. Але при це самі собі ми таких хороших порад дати чомусь не можемо. Ще є такий вислів, що зі сторони краще видно.

Другий варіант – це «коучинг зверху», коли ми дійсно домоглися значних успіхів в якійсь області, і тепер допомагаємо іншим досягти того ж.

Цей коучинг працює зовсім по-іншому. Тут ми навіть не намагаємося ставити навідних запитань, і боронь боже – давати поради. Вся наша робота зводиться до того, що ми просто робимо те, що ми вміємо і живемо так, як ми вміємо, а людина зі сторони за нами спостерігає і намагається нам наслідувати.

Коучинг і менторство

Такий вид коучингу в основному поширений в бізнес-середовищі, і називається він вже менторинг або менторством. Ваш ментор – це завжди людина, яка багато чого досягла. Він дивиться на вашу ситуацію зверху, і знає, як вийти на новий рівень розвитку. Менторство ґрунтується на постулаті, що «неможливо вирішити якусь проблему на тому ж рівні, на якому вона виникла».

Тобто якщо ви роками ходите по колу, і завжди отримуєте одні і ті ж результати, і ніяк не можете «пробити стелю» – значить десь в вашому алгоритмі помилка, через яку ви «ввійшли в цикл» (програмісти мене зрозуміють).

Для «виходу з циклу» вам потрібен хтось збоку, хто вкаже вам на помилку. Теоретично ви, напевно, і самі її змогли б знайти. Але на практиці це вдається дуже рідко. І абсолютно точно самостійні пошуки займуть у вас набагато більше часу.

Зазвичай робота з ментором-коучем відбувається наступним чином. Приблизно раз на місяць ви зустрічаєтеся з вашим наставником, і починаєте йому розповідати, що саме і як ви зробили за час, що минув з вашої останньої зустрічі.

І тут почне відбуватися цікава річ. По-перше, щоб не червоніти за свої «успіхи» перед великою людиною, ви будете викладатися набагато сильніше, ніж якби ментора у вас не було. А по-друге, структуруючи свої дії, щоб описати їх словами, ви самі скоро натрапите на повторювану помилку.

Таким чином, ментор, з одного боку, показує вам своїм прикладом, як треба робити правильно. А з іншого боку – змушує вас говорити про те, що ви робите неправильно. Коротше кажучи, дуже корисними речами займаються ці хлопці. Може цього можна навчитися і заробляти на цьому?

Як навчитися коучингу і заробити

Якщо ви вирішите стати коучем, то нестачі в учителів не відчуєте. По всьому світу зараз працюють сотні організацій, які займаються навчанням коучів. Одні тільки назви цих організацій говорять про те, наскільки там все круто – Міжнародна Федерація Коучинга, Імперія коучів, Американська Академія Професійної Коучингу, і тому подібне.

Після проходження навчання в цих організаціях вам дадуть гарний іменний сертифікат «з усіма відповідними правами». Ось тільки навчання там коштує дуже недешево. І ще воно чомусь займає дуже багато часу.

Як правило, ви не зможете просто прийти і пройти який-небудь «повний курс коучингу». Заняття там розбиті на декілька ступенів, і вам треба проходити їх послідовно, і кожна наступна сходинка, природно, коштує дорожче за попередню. Який у цьому сенс? А сенс дуже навіть є.

Коучинг як фінансова піраміда

Як не сумно, але більшість цих організацій – звичайні фінансові піраміди. Тобто там готують коучів, щоб ті, в свою чергу, теж могли готувати коучів і заробляти на цьому. А рівні введені для того, щоб було зрозуміло, хто кого може вчити і за які гроші.

Тобто коуч з дипломом «першого ступеня» має право набирати учнів і навчати їх до першого ступеня. Частина виручених грошей від цього навчання він віддає вгору по піраміді, а частина залишає собі. Якщо він отримує «другу сходинку», то відповідно може навчати вже більше і дорожче.

Таким чином, схема роботи такої структури дуже проста – на чолі стоїть «найголовніший коуч», якому платять всі нижчестоящі за право видавати дипломи від імені цієї організації. Власне за цей диплом нові учні і платять гроші. Подивіться, як якийсь коуч намагається продавати свої послуги. Найпочесніше місце на його сайті завжди приділено переліку дипломів і сертифікатів, які він отримав за своє життя.

Що спільного у коучингу і федерацій карате

Така схема роботи була придумана навіть не самими коучами. Згадайте різноманітні школи карате з їх кольоровими поясами. Ви коли-небудь намагалися здавати на пояси високого рангу? Знаєте, скільки це коштує? І як ви думаєте, що вам там дають, крім самого пояса? Правильно – диплом, який наділяє вас «усіма відповідними правами» (тобто правом набирати своїх учнів, брати з них гроші, і частину цих грошей передавати чолі Федерації вашого стилю).

Так що, навчання за принципом піраміди існувало задовго до появи сучасного коучингу. Нічого особливо порочного в такій організації навчання коучингу я особисто не бачу. Просто вона така. Неправильно тільки, якщо коуч назавжди залишається всередині піраміди, і навіть не намагається заробляти на застосуванні своїх навичок на практиці.

Але практикуючі коучі теж, слава богу, є. І не дивно, що більша частина найтямущіших з них ні в якій федерації коучингу не перебуває, і навіть коучингу як такого ніколи не навчалися. Ця діяльність не потрапляє ні під які закони про ліцензування, і ви теж можете хоч завтра почати пропонувати свої послуги коуча і брати за це гроші.

Як правильно їх пропонувати, і скільки грошей за це брати – тема окремої розмови. А тут, я сподіваюся, мені вдалося простими словами пояснити, що таке коучинг, і чим він відрізняється від тренінгу і менторства. 

ВАМ ТАКОЖ БУДЕ ЦІКАВО ПОЧИТАТИ:
Залиште свою оцінку! (1 голосів, оцінка: 5,00 з 5)

Матеріали по темі:

avatar
  Підпишіться  
Сповітити про