Залиште свою оцінку! (1 голосів, оцінка: 5,00 з 5)

Як заробити на здачі крові – скільки платять, важливі нюанси та вимоги до донора

заробити на здачі крові

Про можливість здати кров і отримати за це гроші знають не всі. Комусь ці відомості і не знадобляться. Але тим, хто хоче стати донором хоч з альтруїстичних, хоч з меркантильних міркувань, знати основні нюанси, пов’язані зі здаванням крові, включаючи матеріальну складову цієї благородної справи, буде корисним.

А навіть якщо людину приводить до станції переливання крові бажання просто заробити, коли немає для цього іншої можливості, засуджувати її не варто. У будь-якому випадку, здаючи кров, він, швидше за все, рятує чиєсь життя. А що їм при цьому рухає, відходить на другий план.

Навіщо потрібно здавати кров і чи платять за це

Украънські лікарні постійно потребують крові та її компонентів. Сильна кровотеча при операції, велика втрата крові при травмуванні в автомобільній аварії або при нещасному випадку, поранення при кримінальних інцидентах – в таких і подібних випадках достатній обсяг донорської крові часто стає умовою порятунку життя пацієнта. А в разі надзвичайних ситуацій потреба медичних установ в донорській крові загострюється в кілька разів.

Окремий інтерес самого донора – в тому, що періодично здавати кров корисно для здоров’я. Коли кров регулярно оновлюється, а при її невеликій нестачі організм здатний швидко заповнити його за рахунок власних резервів, вона стає чистішою. В цьому плані внутрішні органи і системи, які задіяні в формуванні крові, можна порівняти з автомобілем. Коли той кілька місяців простояв в гаражі, наприклад, під час зимового сезону, всі його системи потребують мінімум в перевірці, а то і в тому, щоб в них покопався автослюсар.

Медична статистика свідчить – у тих, хто регулярно здає кров, рідше утворюються тромби і трапляються інфаркти. Поряд з профілактикою серцево-судинних захворювань, здача крові добре позначається на картині з хворобами шкіри. Разом з кров’ю з організму виводиться і частина накопичених там алергенів і інших шкідливих речовин, які стають причиною вугрової висипки і інших хворих утворень на шкірі. Та й в цілому рівень здоров’я у донора при рівних умовах вищий, ніж у людини, яка не здавала кров жодного разу. А шанси донора вижити при крововтраті вищі – для його організму робота по відновленню відсутньої крові більш звична.

Нарешті, не можна обійти стороною і матеріальну сторону справи. За донорську кров держава платить. І навіть якщо донор займається своєю справою безоплатно, в пункті здачі крові його мінімум нагодують або запропонують гроші не власне за кров, а компенсацію на харчування. Сума виплат залежить від регіону. У більшості донор має право розраховувати тільки на компенсацію харчування.

Сам я перший раз здавав кров під час перебування студентом – в університеті в середньому раз на півроку проходили дні донора: в навчальний корпус приїжджали фахівці обласної станції переливання крові з необхідним обладнанням, займали одну з порожніх аудиторій, а бажаючі здати кров шикувалися туди в чергу. Сума компенсації була порівнянна зі стипендією і частково видавалася готівкою, а частково – нараховувалася бухгалтерією на додачу до найближчої стипендії на підставі довідки, яку треба було віднести в деканат. Після здачі крові нас пригощали солодким чаєм з випічкою. А ще покладався талон на обід в університетській їдальні.

Медичні і формальні вимоги до донорів крові

Донором може стати будь-який бажаючий, який задовольняє такому набору критеріїв:

 • українське громадянство або посвідку на проживання в Україні, виданий не менше року назад;
 • 18 – 60 років;
 • вага від 50 кг;
 • наявність документа, що посвідчує особу при візиті в пункт здачі крові;
 • відсутність медичних протипоказань.

Читайте також: Заробіток на фрілансі: як пробитися новачку і вийти на високий дохід

Медичні протипоказання до донорства діляться на абсолютні і тимчасові. Абсолютні виключають можливість здачі крові незалежно від того, як давно людина перенесла хворобу з цього списку, і чим закінчилося лікування. Таких факторів більше 30. Тимчасові дають можливість відновити донорство після паузи, яка для кожного фактора з цього списку своя і становить від 48 годин до трьох років.

Для прикладу наведемо тимчасові протипоказання з числа найпоширеніших:

 • вживання алкоголю – 48 годин;
 • куріння – 1 година;
 • прийом аспірину, анальгетиків і ліків з їх вмістом – 72 години;
 • прийом антибіотиків – 2 тижні;
 • місячні – 5 днів;
 • операція – півроку;
 • нанесення тату або лікування голковколюванням – 1 рік;
 • закордонні відрядження довше 2 місяців – півроку;
 • перебування більше трьох місяців в субтропічних країнах, де поширена малярія – 3 роки;
 • контакт з хворими на гепатит – 3 місяці при гепатиті А і 1 рік при В і С.

Основні вимоги до донорів і тимчасові протипоказання у вигляді схеми

Скільки коштує здати кров

Розміри компенсації для донорів в кожному регіоні свої, і уточнити актуальну інформацію краще в тому пункті здачі крові, де ви плануєте здійснити донацію – так називається процедура здачі крові.Як правило, ці відомості присутні на сайтах самих станцій переливання крові, якщо у них є сайт, або регіональних і місцевих органів управління охороною здоров’я.

Давайте розберемо, скільки платять за здачу крові в Україні.

Згідно офіційних державних документів ціна одного літра крові становить 160 грн. В залежності від фізичного стану донора у нього беруть до 500 мл крові. Тому донор має отримати за це орієнтовно 80 грн.

Але якщо у вас рідкісна група крові, то продати її можна значно дорожче. Іноді така кров пропонується на спеціальних сервісах, а її вартість коливається в діапазоні 200 – 1000 грн за літр.

Крім того, ті хто став почесним донором (для цього слід отримати спеціальний документ), вони можуть розраховувати на збільшення пенсії на 10%.

Гроші за одну донацію можна отримати в день звернення або протягом року після неї безпосередньо в пункті здачі крові. Якщо донор вибирає варіант винагороди за кілька донаций, крайній термін обігу – 3 місяці з дати останньої, за яку йому належить виплата.

Стати платними донорами можуть не всі. Якщо ви здаєте кров перший раз, то зазвичай можливий тільки безоплатний варіант. Виключно безоплатна здача крові можлива в столиці і для тих, хто виступає донорами для своїх родичів.

Відгули для донорів

Якщо донор перебуває у трудових відносинах, в день здачі крові він звільняється від роботи, а роботодавець зобов’язаний за цей день зберегти за ним середній заробіток. Якщо ж донор в день процедури здачі крові вийшов на роботу, вихідний може використовувати в будь-який інший день. Таким чином, довідка про здачу крові, яка видається по завершенні процесу, дає працівникові право на фактично два оплачених відгули.

Якщо працівник здав кров під час оплаченої відпустки, право на оплачений вихідний за день до здачі крові за ним також зберігається.

Працівникові, який здав повні дози крові та компонентів не менше двох разів на рік, також покладена повна оплата лікарняних за цей рік незалежно від його страхового стажу.

Всі ці пільги передбачені трудовим законодавством і поширюються тільки на тих, хто працює за трудовим договором. Якщо донор надає послуги або виконує роботи за цивільно-правовими договорами, ці пільги йому, на жаль, не підходять.

Як часто можна здавати кров

Для чоловіків число донацій обмежена п’ятьма на рік, для жінок – чотирма. Плазму можна здавати 20 разів на рік, тромбоцити – 10 разів, еритроцити – 2 рази.

Крім того, потрібно дотримуватися таких пауз:

 • від 60 днів між двома здачами крові;
 • від 30 днів між здачею плазми і крові;
 • від 14 днів перед здачею плазми, тромбоцитів або крові після донації плазми або тромбоцитів;
 • 60-180 днів залежно від взятих клітин між здачею еритроцитів.

Як підготуватися до здачі крові

Якщо ви плануєте здати кров, дізнайтеся, чи потрібен в вашому регіоні попередній запис.  За живої черги міський центр крові приймає тільки тих, хто здає кров безоплатно для родичів.

У 90-ті роки практикувалася так звана здача крові «на клієнта». Як клієнтів, так і донорів знаходили посередники, які в години роботи станції переливання крові знаходилися в її холі. Якось один такий посередник намагався запропонувати послуги мені, коли я йшов на обласну станцію переливання крові брати інтерв’ю у її керівника.
Приятель, який регулярно здавав кров на плазму, підтвердив – такий бізнес тоді процвітав, і для донора здавати «на клієнта» було вигідніше, ніж отримувати винагороду з каси станції.

За день до планованого візиту на станцію переливання крові доведеться утриматися від гострого, жирного, смаженого, бананів, яєць, горіхів, молока і молочних продуктів, тваринного і рослинного масла.

Вживати спиртне не можна дві доби перед донацією. Аспірин, анальгетики і препарати з їх вмістом – три доби.

Перед здачею крові обов’язково виспатися . Якщо донації передувало нічне чергування, вам не спалося або ви спали погано, краще перенести її на інший день.

Безпосередньо перед походом в пункт здачі крові обов’язковий легкий сніданок – каша на воді, яблуко, солодкий чай з печивом.

Якщо в день запланованої здачі крові ви відчуваєте себе погано, скасуйте донацію.

Що відбувається з донором на станції переливання крові

Схема візиту в пункт здачі крові у всіх регіонах, як правило, однакова і складається з таких кроків:

 1. Звернення з паспортом в реєстратуру і заповнення анкети донора.
 2. Експрес-аналіз крові з пальця і ​​огляд лікарем. Доктор вимірює тиск і пульс донора, зважує його, оглядає шкіру та слизові оболонки, вивчає анкету і результати аналізу. На основі всього цього вирішує, чи допускати донора до процедури.
 3. Якщо все в порядку, донор проходить в буфет, де йому пропонують легкий перекус – зазвичай солодкий чай з печивом.
 4. Після буфета візитер нарешті потрапляє в спеціальне донорське крісло, де у нього беруть кров. Процедура займає від 20 хвилин до півтори години, за раз береться 450 мл цільної крові плюс-мінус 10 мл. Якщо здаються компоненти крові, доза становить від 270 до 600 мл. Крім того, 20 мл у кожного донора береться під час експрес-аналізу.
 5. По завершенні процедури донор отримує довідку встановленої форми та компенсацію.

Що робити після здачі крові

Коли лікар завершив маніпуляції над донором, рекомендується вставати з крісла не відразу, а полежати в ньому хвилин 10-15. Якщо закрутилася голова або з’явилися інші неприємні симптоми, обов’язково скажіть медперсоналу – вам допоможуть.

Коли я брав участь в університетських днях донора, на моїх очах деякі студентки під час здачі крові або відразу після неї непритомніли. Їх оперативно приводили до тями і давали відпочити. А коли я сам вже після процедури дивився вниз, медсестра, яка оформляла на мене папери, запитала, чи все зі мною гаразд. На щастя, нездужання не було, просто звичка у мене була така.

Пов’язку, яку медпрацівник наклав на руку, рекомендується не знімати години три-чотири, а місце уколу не мочити. Інакше є ризик появи синців.

Дві години після здачі крові не можна палити, стільки ж часу небажано керувати мотоциклом. А ось за кермо автомобіля можна сідати хоч відразу. Але краще теж орієнтуватися по самопочуттю: довідка про здачу крові не буде пом’якшувальною обставиною, якщо через ваш неважливого самопочуття трапиться ДТП, та й вам мало допоможе, якщо ви самі в ньому постраждаєте. Надійніше керуватися власними відчуттями, і якщо не впевнені, з поїздкою почекайте.

Вкрай небажані після здачі крові фізичні навантаження, наприклад, відвідування спортзалу або похід за продуктами.

Харчуватися перші дні після кровоздачі потрібно повноцінно, найближчі дві доби пити не менш двох літрів води в день. А ось від спиртного треба утриматися мінімум добу після донорської процедури.

Щеплення не можна робити 10 днів після здачі крові.

Де можна здати кров

Якщо ви хочете здати кров, вам потрібно звертатися в державні, відомчі або муніципальні медичні установи, які приймають донорів. Всі вони входять в систему регіональної служби крові або тісно взаємодіють з нею. Актуальна інформація про такі установи, їхні адреси та графік роботи міститься на сайтах служб крові або органів управління охороною здоров’я конкретного регіону.

Звичайно чим більше місто, тим більше в ньому пунктів, де можна здати кров.

Здавати кров безоплатно, або, якщо є можливість, на платній основі – особистий вибір кожного. Але якщо у людини з’явилося таке бажання, його можна тільки вітати. Ну а щоб це бажання реалізувати, досить звернутися до найближчого медичного закладу, де приймається донорська кров, в години його роботи. Головне – щоб дозволяло здоров’я.

Якщо хочете подякувати авторам - поділіться матеріалом в соцмережах

Матеріали по темі:

avatar
  Підпишіться  
Сповітити про