Залиште свою оцінку! (2 голосів, оцінка: 4,50 з 5)

Як заробити в кризу і вижити в непростій економічній ситуації?

Як заробити в кризу

Статтю оновлено:

Життя в економіці залежить від попиту. Якщо ніхто не купує, немає сенсу робити. Основне джерело попиту – це населення. Всі промислові товари в підсумку «конвертуються» в продукти і послуги для населення, які воно і споживає.

Що відбувається?

Сьогодні в Україні економісти фіксують або зниження реальних доходів, або їх зростання в позначці «близько нуля». При цьому доходи від підприємницької діяльності знижуються, а ростуть доходи у пенсіонерів і бюджетників.

При такому розкладі є ризик скотитися в депресію, коли:

 • Зниження доходів викликає зниження попиту .
 • Зниження попиту викликає закриття компаній, у яких падають продажі і не вистачає доходів для підтримки діяльності.
 • Закриття компаній викликає зростання безробіття, що ще більше знижує попит.
 • Спіраль повторюється знову і знову, викликаючи погіршення економічної ситуації.

Важливо розуміти, що у всіх компаній є різний запас міцності. Великі компанії можуть довше залишатися на плаву, скорочуючи витрати і ціни, кількість офісів, домагаючись від постачальників кращих умов по цінах і відстрочень платежу. Вони можуть набирати кредити і жити в борг, чекаючи поліпшення економічної ситуації.

У свою чергу це викликає такі явища:

 • Першим від падіння попиту страждає мікро- і малий бізнес. Він має маленький запас міцності. Будь-які погіршення можуть привести до його руйнування.
 • З відходом з ринку мікро- та малого бізнесу більші компанії починають монополізувати своє становище.
 • На ринку залишаються тільки найсильніші гравці, які відбирають клієнтів у менш сильних або міцних конкурентів.

Як можна «вилікувати» економіку?

Коли економіка «хворіє», їй прописують ліки. Як правило, вони полягають в наступному:

 • Стимулювати попит. Наприклад, знижуючи ставки за кредитами, залучаючи інвестиції, нарощуючи державні витрати.
 • Спрощувати роботу бізнесу, щоб знизити його витрати і стимулювати розвиток. Наприклад, знижуючи податки, зменшуючи контроль.

Ці заходи дозволяють підтримати бізнес та одночасно збільшити попит, що в свою чергу стимулює зайнятість і збільшує доходи населення. Але це в країні, де є безробіття.

Однак бувають унікальні ситуації, коли економічні труднощі збігаються з загрозою зниження числа людей в працездатному віці. Це викликає додаткові ризики зниження попиту і додаткові складності.

У цій ситуації необхідно стимулювати підвищення продуктивності праці, оскільки це може підвищити доходи працюючих людей (в теорії). Тому що залишився бізнес буде прикладати багато зусиль для зростання ефективності праці (теж в теорії).

Що робити?

Хороші новини – через падіння числа людей в працездатному віці ви навряд чи залишитеся зовсім без роботи навіть в умовах кризи. Погані новини – економічні складності викликають різкі розшарування. Ефективні компанії і фахівці можуть нарощувати доходи, а неефективні – втрачати їх.

Є кілька стратегій для фрілансерів:

 1. Переорієнтуватися на віддалену роботу у великій компанії . Криза на ринку праці змушує великі компанії використовувати віддалений формат зайнятості і наймати фахівців з регіонів. Навіть Яндекс став наймати віддалених співробітників, а також практикувати навчання ІТ-фахівців з подальшим наймом. Однак щоб потрапити у велику компанію, необхідно бути хорошим фахівцем. Корпоративні гіганти зацікавлені в наймі кращих. Тому – вкладайте гроші в свою освіту і навчання.
 2. Переорієнтуватися на роботу з західними клієнтами через іноземні біржі фрілансу . Однак для цього потрібно знати англійську мову, мати актуальні для цього ринку знання і навички, бути готовим, що будь-які санкції можуть позбавити вас доходу з-за кордону. Ми приходимо до того ж висновку – треба вкладатися в свою освіту, підвищення кваліфікації та ефективності праці (за рахунок автоматизації, створення власних інструментів і технологій).
 3. Шукати нішу, в якій ви можете стати кращим і забрати кращих клієнтів собі. Ринки не обнуляться, і клієнти як і раніше будуть щось замовляти, але число проектів буде знижуватися, а конкуренція за проекти з хорошими бюджетами – рости. Кращі проекти будуть отримувати кращі виконавці.
 4. Диверсифікувати доходи. Працювати з декількома клієнтами відразу, щоб не сильно просідати по доходах в разі завершення одного з проектів. У цьому сенсі фріланс виглядає дуже привабливим.
 5. Купувати додаткові навички. Чим більше ви знаєте і вмієте, тим простіше буде знайти роботу або проекти. Немає замовлень на копірайтинг? Можна взяти замовлення на настройку контекстної реклами або влаштуватися контент-менеджером.
 6. В даний момент зростає попит на програмістів. Хороших спеціалістів не вистачає. Якщо вам цікаве програмування, спробуйте розвиватися в цій сфері. Звичайно, шукати і освоювати нову професію не просто, але в ряді випадків необхідно.

Щоб залишатися на місці за доходами і тим більше рости, потрібно буде бігти все швидше і швидше, в крайньому разі, до поліпшення економічної ситуації.

Якщо хочете подякувати авторам - поділіться матеріалом в соцмережах

Матеріали по темі:

avatar
  Підпишіться  
Сповітити про