Залиште свою оцінку! (2 голосів, оцінка: 5,00 з 5)

Як створити пасивний дохід – види і переваги пасивних джерел заробітку + приклади

створити пасивний дохід

Статтю оновлено:

Коли людина шукає новий, але перевірений і надійний спосіб здобуття фінансової незалежності, вона найчастіше отримує банальні поради – знайти роботу з більшою зарплатою або влаштуватися на тимчасовий підробіток. Але що якщо на це немає ні краплі сил, ні секунди часу або ні грама бажання? 

В цьому випадку краще всього створити джерело пасивного доходу, оскільки саме завдяки йому можна заробити додаткові гроші, не витрачаючи на це багато часу і зусиль. Саме тому пасивний заробіток в Україні з кожним роком залучає все більше число ентузіастів.

Що можна назвати пасивним доходом

Пасивний, резидуальний або нелінійний – це дохід, незалежний від щоденної діяльності, який не вимагає постійного контролю. До таких відносять дивіденди, платежі за вкладами, виплати за авторство, гроші, отримані від здачі майна в оренду або щомісячні виплати від держави за певні досягнення в науці або мистецтві.

Джерелом пасивного доходу завжди є якийсь актив, що має цінність для інших людей. Як правило, це гроші, знання або майно. Рідше, активом може бути приналежність до певної соціальної групи людей:

 • жертвам воєн платять репарації;
 • члени королівських сімей у Великобританії, ОАЕ, Швейцарії і Данії знаходяться на державному забезпеченні;
 • жителі Аляски отримують величезну ренту за використання природних ресурсів півострова.

Все це джерела пасивного заробітку, адже їх бенефіціари (вигодонабувачі) нічого або майже нічого не роблять для отримання грошей.

Види пасивного доходу

Виходячи з того, яке джерело використовується, пасивний дохід умовно ділять на чотири види: інвестиційний, маркетинговий, правовий та інтелектуальний.

Інвестиційний

Інвестиційні або фінансові джерела створюються, коли грошові кошти (актив) інвестують в різні фінансові інструменти:

 • акції та облігації;
 • нерухомість (перепродаж, оренда);
 • чужий бізнес;
 • депозити;
 • ПАММ-рахунки, ПІФи;
 • високоприбуткові проекти.

Маркетинговий

Виникає при створенні, тиражуванні і продажі маркетингового активу – бренду або системи.

Маркетингова система – сукупність рішень, які використовуються для виконання певного завдання. Наприклад, позиціонування в рекламі, прогнозування, франшиза в бізнесі.

Особистий бренд – репутація певної людини, групи людей, предмету або юридичної особи, який можна використовувати для досягнення комерційних цілей. Наприклад, ім’я зірки шоу-бізнесу (футболки із зображенням Боба Марлі) або спорту (кросівки Майкла Джордана виробництва фірми Nike), назва мультика (молоко “Простоквашино”) або торгової марки (блейзери Ferrari).

Види маркетингових джерел пасивного доходу:

 • особистий сайт в інтернеті;
 • компанії, які використовують ваш бренд на комерційній основі;
 • власна маркетингова система для вирішення будь-якої задачі.

Правовий

Це вид пасивного доходу, який деякі люди можуть отримувати на законних підставах від інших осіб або від держави. Найвідоміший приклад – пенсія. Але він не єдиний. Гроші отримують і в вигляді:

 • субсидій та пільг;
 • материнського капіталу;
 • соціальної допомоги;
 • репарацій;
 • виплат за отримання наукового звання;
 • виплати на асиміляцію (гроші, одержувані іммігрантами в Євросоюзі, Великобританії, США).

Інтелектуальний

Виникає при створенні інтелектуального продукту і подальшої монетизації. Яскравий приклад озвученого виду заробітку – Інфобізнес: створення навчального курсу, гайду, мануалу або лекції , а потім їх подальше тиражування та реалізація.

Заробити на інтелектуальній власності можна за рахунок:

 • патентів на технології і зображення;
 • інструкцій, відеогайдів, технічних інструкцій;
 • авторських виплат за продані пісні, книги, ролі в кіно або слогани.

Джерела пасивного доходу + приклади

Існує досить багато джерел для реалізації пасивного доходу і всі припускають наявність або створення початкового активу, який в подальшому буде приносити прибуток. Заробити гроші без такого активу неможливо!

Інвестування

Інвестування коштів у фінансові інструменти (джерела) – це найпростіший для входження вид пасивного заробітку. Його суть в тому, що людина, що бажає заробити на інвестиціях, повинна вкласти певну суму куди-небудь, щоб потім отримувати з цього прибуток. Формою подібного капіталовкладення можуть бути: акції, цінні папери, стартапи, банківські депозити. Дохід в цьому випадку буде виплачуватися у вигляді дивідендів або процентних виплат.

Ще можна вкласти гроші в такі джерела, як ПІФи, ПАММ-рахунки, високоприбуткові проекти або певні сегменти економіки якоїсь країни і заробити значно більше грошей. Однак, при цьому є ризик “піти в мінус” або зовсім позбутися всіх вкладених коштів.

Плюси інвестиційних джерел пасивного доходу:

 1. простота входження і доступність;
 2. великі прибутки;
 3. деякий вид інвестицій має держгарантії;
 4. як правило, їх можна швидко і легко продати, за винятком окремої частини джерел.

Недоліки:

 1. більший прибуток – великий ризик;
 2. немає можливості впливати на прибутковість;
 3. занадто великий вибір можливих об’єктів інвестування;
 4. без знань фінансової грамотності, інвестування перетвориться в азартну гру.

Інтернет

Заробити в інтернеті здатен кожен, оскільки все, що для цього потрібно – базові знання в маркетингу і наявність комп’ютера з доступом в Світову павутину. При цьому обраний вид пасивного заробітку можна створити з абсолютного нуля, аби був вільний час і бажання вчитися.

Радимо прочитати нашу велику статтю про 35 способів заробітку в інтернеті.

В інтернеті вийде заробити гроші наступними способами:

 • Купивши сайт, який вже приносить пасивний дохід. Вартість такого сайту, як правило, дорівнює щомісячного прибутку, яку він приносить, помноженому на 24 (2 роки). Тобто якщо сайт приносить 100 доларів на місяць, то він буде коштувати 2,4 тис. доларів. Але варто зазначити, що процес перепродажу сайтів часто суто індивідуальний.
 • Створивши свій веб-портал і розмістивши на сторінках рекламні оголошення. У цьому випадку буде потрібно час на створення сайту, його наповнення та розкрутку. Щоб вийти на рівень 500-1000 доларів на місяць, буде потрібно від 6 місяців до 2 років інтенсивної роботи. Далі сайт можна залишити як є – прибуток зменшиться, продовжити розвивати – прибуток збільшиться, віддати під управління третім особам – дохід збільшиться, але не дуже сильно, все просто.
 • Відкривши свій канал на YouTube. Викладати на огляд публіці можна все що завгодно – від аналітичних оглядів до записів прочитання книг.

Відносно останнього, то це найлегший спосіб заробити великі гроші в інтернеті. Це джерело пасивного доходу відмінно підійде для всіх: дизайнерів, сантехніків, візажистів, теслярів, музикантів , авторемонтників, комп’ютерників або тих, у кого є доступ до популярних гаджетів (продавці, складські робітники, ремонтники). Оскільки ці люди можуть створювати контент для свого каналу, не відволікаючись від основної роботи.

Плюси інтернет-джерел пасивного доходу:

 1. мінімум капіталовкладень;
 2. доступність.

Недоліки:

 1. велика конкуренція;
 2. великі ризики провалу при неправильному підході.

Рента

Це джерело доступний не кожному, так як на ньому можна заробити тільки при наявності актуального для ринку майна. Наприклад, нерухомість в потрібному місті, автомобіль або сучасна побутова техніка. Ще можна заробити на здачі в оренду одягу.

Приклади розміру ренти в Києві:

 • авто середнього класу – 3 тис. рублів за 3 доби;
 • прокат звичайного холодильника – 1-2 тис. грн на місяць;
 • приставка PS4 – 500 грн за 5 діб.

Що важливо знати при здачі майна в оренду:

 1. Слід чітко рахувати витрати. Оплата “комуналки”, ремонту, страховки і злодійства – це витрати орендодавця, якщо в договорі оренди не прописано зворотне.
 2. Страхування ризиків. Робиться за рахунок страхових фірм або за рахунок авансових платежів і договору про відшкодування збитків, якщо вони нанесені з вини орендаря.
 3. Закон. Рента оподатковується.
 4. Довіряй але перевіряй. Не можна віддавати своє майно всім підряд. Необхідно перевіряти клієнтів хоча б по паспорту і телефону.

Плюси ренти:

 1. більший прибуток, якщо майно актуальне;
 2. простота.

Недоліки:

 1. можлива втрата майна;
 2. потрібні великі капіталовкладення, якщо немає вільного рухомого або нерухомого майна.

Чужий бізнес

Йдеться про те, щоб заробити на чужому бізнесі як пайовий учасник, прямий інвестор або новий власник. При цьому виді пасивного заробітку учасник стає співвласником чужого бізнесу, інвестор отримує право лише на частину його доходу (не завжди), а новий власник просто купує підприємство, не змінюючи керівництво.

Плюси такого виду доходу:

 1. потенційно більший прибуток;
 2. можливість стати власником фізичного майна;
 3. є можливість дізнатися фінансові показники предмету інвестування;
 4. можна отримати гарантію у вигляді застави.

Недоліки:

 1. розмір доходу залежить від третіх осіб – управлінців;
 2. великі ризики втрати грошей при вкладеннях в недавно створений бізнес.

МЛМ або мережевий маркетинг

Якщо потрібно створити джерело пасивного доходу в мережевому маркетингу, то потрібно заробляти не на продажі товарів або послуг, а на залученні збутових агентів (дистриб’юторів, рефералів) і тих, хто буде робити те ж, що і ви. При цьому потрібно розуміти, що цей вид заробітку грунтується виключно на комунікативних здібностях людини і її зовнішності. Оскільки без цього залучати “послідовників” буде дуже і дуже складно.

Зразкові розміри прибутків в цьому виді заробітку:

 • координатори, які працюють в Avon, отримують 10-30 тис. грн пасивно, маючи близько 5-10 тисяч рефералів;
 • представники Desheli отримують близько 5 тис. на місяць при 2-3 тис. рефералів;
 • координатори банківських агентів отримують 5-15 тис. маючи 300-500 рефералів.

Перевага мережевого маркетингу тільки одна – заробити на цьому виді пасивного доходу може будь-яка домогосподарка. Серед його недоліків можна виділити тривалість сходження до вищих щаблів мережевої піраміди і дуже маленькі гонорари на старті.

Інтелектуальний продукт

Для такого виду доходів потрібно створити який-небудь інтелектуальний продукт (книга, пісня, технологія, зображення) і запатентувати його, після чого його можна тиражувати і монетизувати. При цьому недостатньо створити хоч щось, необхідний продукт, який сподобається людям настільки, що його захочуть купити. Тільки в цьому випадку ви будете отримувати авторські виплати.

Для прикладу можна позначити, що:

 • автори посередній романів на 250 сторінок можу заробити 20-200 тис. грн;
 • на патенті технологій можна нічого не заробити, а можна стати мільярдером за одну ніч;
 • вартість тексту для пісні варіюється від 300 грн до багатьох сотень тисяч (для хітів);
 • на Інфобізнесі можна запросто заробити 20-500 тис. грн на місяць.

Мінуси даного виду заробітку очевидні – велика конкуренція і невеликі шанси на успіх. Плюси – створивши щось унікальне і актуальне, можна отримувати пасивний дохід протягом декількох десятків років.

Держава

У багатьох державах є певні категорії громадян, які отримують виплати з держбюджету в якості щомісячного (щорічного) доходу. Як правило, це фінансові зобов’язання перед пенсіонерами і інвалідами. Однак бувають і інші різновиди подібних зобов’язань:

 • допомога малозабезпеченим (США, ЄС) – 500 доларів на місяць;
 • громадянам, які проживають на незатребуваних територіях (Аляска, Детройт, Італія) – 1500-3000 доларів в місяць на людину;
 • батькам (опікунам) на виховання дітей (Іспанія, Чехія, Японія) – 100-1500 євро;
 • безробітним (експеримент в Фінляндії) – 560 євро.

Це лише маленька частина тих платежів, які здійснюють держави “просто так”. Якщо хочете дізнатися, чи можете ви заробити на таких виплатах – доведеться почитати Цивільний кодекс або звернутися за консультацією до юриста. Хочеться зауважити, що уряд досконально підходить до перевірки питання грошових виплат і на порожніх підставах отримати бажаний дохід не вийде, на відміну від інших перерахованих вище способів.

Висновки

Знаменитий Роберт Кіосакі в книзі про фінансову грамоті “Багатий тато, бідний тато” дав дуже правильне визначення багатства: “Багатий не той, у кого багато грошей і нерухомості, а той, хто може жити “розкошуючи”, а не працюючи”. На практиці це визначення означає, що якщо ви маєте намір заробити багато грошей, не витрачаючи на це більшу частину своїх тимчасових ресурсів і зусиль – створюйте джерела пасивного прибутку. Це єдиний шлях до справжнього багатства.

Подивітся цікаве відео де Роберт розповідає про створення пасивного доходу:

Багатійте, живіть яскраво і до зустрічі!

Якщо хочете подякувати авторам - поділіться матеріалом в соцмережах

Матеріали по темі:

avatar
  Підпишіться  
Сповітити про