Як продати бізнес вигідно і швидко – інструкція та поради

продати свій бізнес Бізнес

Коли відкриваєш свою справу, то не замислюєшся про продаж бізнесу. Але ніхто не застрахований від того, що одного разу бізнес доведеться виставити на торги. Як же так, скажете ви?

Адже ви 5 або 10 років вкладали в нього всі свої сили, час і гроші! Не потрібно цього боятися, особливо якщо в якийсь момент перестали отримувати від нього віддачу.

Необхідно знати, як вигідно продати готовий бізнес. У статті ви дізнаєтеся, як не попастися на шахраїв під час операції, і в результаті отримаєте приємну суму. Її в майбутньому можна вкласти в нову справу.

Коли потрібно продавати бізнес

Багатьом бізнесменам важко розлучатися зі своїм дітищем, особливо коли над ним працювали кілька років. Наприклад, продажі можуть різко впасти, хоча ще пару місяців назад все було добре. Перелічимо основні ознаки, які вказують на необхідність продажу фірми:

 1. Втомилися від бізнесу. Ще недавно ви горіли своїм бізнесом, і у вас було багато ідей, як розвивати його далі. Зараз же ви перегоріли, а всі справи виконуєте через силу. Це один з приводів задуматися про продаж бізнесу. Хоча не виключено, що вам потрібен відпочинок.
 2. Впали доходи. Ваші доходи різко скоротилися, і грошей ледь вистачає на те, щоб покрити основні витрати? Зміна стратегії допомогла на деякий час, але фінансові труднощі з’явилися знову.
 3. Немає команди. Одному вести бізнес дуже складно. Якщо не можете знайти однодумців або найняти співробітників зі схожим мисленням, то ваша справа приречена на провал.
 4. Не справляєтеся з проблемами. Складнощі з поставками і / або збутом, клієнти пішли до конкурентів. Це вірні ознаки того, що ваш погляд замилився і ви не бачите виходу з ситуації.
 5. Знайшли іншу сферу. Тут все зрозуміло. Ваша справа перестала вас так сильно хвилювати, і ви знайшли нову сферу. На бізнес у вас не вистачає ні сил, ні часу.

Найчастіше бізнес відчуває труднощі:

 • в управлінні фірмою;
 • в фінансах;
 • в маркетингу і зовнішньому середовищі;
 • в організації виробництва.

Якщо у вашого бізнесу є один з цих факторів, який триває недовго, наприклад, місяць або два, то не потрібно відразу ж шукати покупця. Хоча якщо вам пропонують хороші гроші, то чому б і не погодитися на угоду. Можливо, вам потрібно змінити стратегію, або, наприклад, заново зібрати команду, якщо від попередньої залишилася одна або 2 людини.

Якщо ж таких факторів 2 і більше, то починайте шукати покупця. Новий власник поверне бізнес в колію і навіть примножить його. Не намагайтеся вийти з кризи. Якщо ви більше трьох місяців не можете вийти з нього, то вам це навряд чи вдасться. Краще продайте його, інакше ви втратите в ціні.

З чого почати продаж бізнесу

Ви все-таки зважилися продати своє дітище. Це не означає, що потрібно виставляти оголошення про продаж. Потрібно привести всі справи в порядок, перш ніж здійснювати операцію. До того ж проблемний бізнес мало хто захоче купувати.

В першу чергу підготуйте бізнес:

 1. Вирішіть оргпитання. Якщо ви не єдиний власник, переконайтеся, що всі згодні з продажем активу, і що не варто з цим тягнути. Орендуєте приміщення? Продовжіть договір, погасіть всі борги.
 2. Проаналізуйте бізнес. Найміть аудитора, який видасть вам висновок. Це буде бонусом при продажу та спілкуванні з покупцями. Вони будуть бачити оцінку професіонала, що сприятиме швидкому продажу.
 3. Приведіть у порядок всі документи. Установчі документи, бухгалтерську звітність, договори та інші документи доведіть до ладу. Покупець обов’язково попросити свого юриста перевірити їх перед операцією. Якщо щось буде не так, то вам відмовлять. Якщо ж переробляти їх безпосередньо перед продажем, то ви затягнете угоду.

Чи потрібно оцінювати бізнес перед продажем

Перед продажем необхідно оцінити бізнес. Навіщо? Все просто: якщо ціна буде занадто висока, то потенційний покупець не захоче викуповувати у вас бізнес. Занадто низька ціна теж може злякати його.

Або зверніться до професійного оцінювача. Він скаже реальну ціну, за яку ви зможете продати свою справу.

Як підняти вартість свого бізнесу

Ви найняли оцінювача, і він назвав вам вартість вашого дітища. Наприклад, у вас інтернет-магазин автомобільного освітлення в Львові з виручкою в 600 тис. гривень. / міс. Оцінювач повідомив, що вас бізнес можна продати за 3,5 млн. гривень. Ви вважаєте, що він коштує більше? Є кілька способів збільшити вартість:

 1. Збільшити клієнтську базу і обороти з продажу. Захід тимчасовий, але дієвий.
 2. Скоротити витрати. Зменшіть витрати на рекламу. Якщо ваш бізнес розкручений, то надмірна реклама вам не потрібна, ваші клієнти і так про вас знають. Зовсім про рекламу забувати не потрібно.
 3. Показати переваги. Наприклад, зручне розташування або налагоджена робота кур’єрів.
 4. Продовжити договір оренди.
 5. Розрахуватися з усіма боргами. (Або вказати терміни їх погашення, якщо сума непомірно велика).
 6. Усунути недоліки в роботі.
 7. Прибрати приміщення.

Це позбавить ваш бізнес від більшості недоліків і збільшить його вартість.

Які документи потрібні для продажу

Перед продажем бізнесу підготуйте наступні документи:

 • бухгалтерський баланс;
 • статут та ін. установчі документи;
 • акт інвентаризації, проведеної перед продажем;
 • висновок незалежного аудитора;
 • повний список зобов’язань компанії перед кредиторами (найменування кредитора, сума боргу і терміни погашення);
 • передавальний акт з усіма виявленими недоліками;
 • договір купівлі-продажу, підписаний усіма сторонами.

Зразок договору купівлі-продажу готового бізнесу для ФОП ви можете скачати в інтернеті і заповнити самостійно.
Якщо у вас інша форма власності, наприклад, ТОВ, підготуйте інші варіанти оформлення продажу. Це може бути злиття, поглинання, оренда з викупом і т. п.

Не зайвою буде і пояснювальна записка до вашого бізнесу. У вас може бути відмінний бухгалтерський баланс, аудитор дав хорошу оцінку і вказав перспективи для подальшого розвитку, але є деякі особливості або складності. Вкажіть це в пояснювальній записці. Але не пишіть, що все погано, не дивлячись на прекрасні документи.

Пояснювальна записка повинна бути грамотно складена. Якщо у вас не виходить це зробити, зверніться до професіонала.

Де, кому і як продати готовий бізнес?

Для початку визначтеся, кому будете продавати вашу справу. Покупцями можуть бути:

 • Підприємці-початківці. У них немає досвіду або він мінімальний. Найчастіше купують магазини, салони краси, громадське харчування.
 • Перекупники. Купують недорогий і перспективний бізнес, а після виходу на великі обороти продають. Вони збивають ціни будь-якими способами.
 • Конкуренти і досвідчені підприємці. Працюють в аналогічній сфері і хочуть розширити свою справу. Купівлею готового бізнесу вони відразу вбивають двох зайців.
 • Інвестиційні групи. Великі компанії та корпорації, які шукають проекти для довгострокових інвестицій. Їх цікавлять підприємства з великими оборотами і солідним прибутком.

Знання потенційних покупців дозволяє подати оголошення там, де це потрібно. Тобто, інформацію про продаж заводу по виготовленню профнастилу потрібно розміщувати в профільному журналі або газеті.

Розберемося, на яких майданчиках подавати оголошення про продаж фірми:

 1. Безкоштовні сайти з оголошеннями. Цей спосіб підходить для продажу невеликих торгових точок. Найчастіше їх переглядають підприємці.
 2. Спеціалізовані форуми і сайти. Їх регулярно переглядають бізнесмени і солідні інвестори, які шукають готові підприємства.
 3. Друковані видання. Вони охоплюють широке коло потенційних покупців в регіоні, в якому виходить газета.
 4. Соціальні мережі. Таким способом привертається увага приватних покупців, готових придбати невелику справу.

Залишилося подати оголошення. Заголовок повинен відкривати суть вашого бізнесу і привертати увагу. Вказуйте конкретну ціну. До вас будуть звертатися тільки ті, хто готовий викупити у вас бізнес. У самому тексті оголошення вкажіть місце розташування, перерахуйте активи (обладнання, площу нерухомості), щомісячний дохід, форму реєстрації та оподаткування, на яких умовах він продається. Обов’язково напишіть, чи можливе придбання в розстрочку.

Як вести переговори з потенційним покупцем

Без переговорів у вас не куплять бізнес. Позитивний результат залежить від того, наскільки успішно вони пройшли.

Рекомендації для успішного ведення переговорів:

 1. Підготуйтеся до них. Ви повинні знати все від А до Я в вашому бізнесі. Відповіді з серії «я не знаю», «потрібно уточнити» тільки злякають покупця. Правильний варіант: «Коли закінчується договір з постачальником? – 20 листопад 2019 року ».
 2. Зберігайте холодну голову. Переговори, як правило, проходять емоційно. Ні в якому разі не піддавайтеся емоціям, ведіть себе коректно і стримано.
 3. Слухайте і розумійте співрозмовника. Ваша мета – продати бізнес, але не забувайте, що переговори – це діалог. Слухайте потенційного покупця.
 4. Погоджуйтеся на прийнятні для вас варіанти, але не на шантаж. Покупець пропонує знизити ціну? Погоджуйтеся після того, як почули аргументовану відповідь і ви згодні з ціною. Якщо покупець не погоджується на угоду зі словами «Це дуже дорого. Ось за N тисяч / мільйонів гривень я б купив у вас бізнес », не йдіть йому на зустріч. Нехай пояснить. Наприклад: «Я куплю бізнес на 100 тисяч гривень дешевше. Місце непогане, але через півроку я буду його перевозити. Тим більше у вас оренда скінчиться через 6 місяців ». Така відповідь аргументована.
 5. Беріть завдаток. Покупець начебто згоден, але йому потрібен час подумати? Беріть завдаток. В іншому випадку немає сенсу відмовляти іншим покупцям.

5 помилок при продажу бізнесу

Якщо ви вперше продаєте бізнес, то можете зробити одну з типових помилок. Щоб їх уникнути, їх потрібно знати. При продажу бізнесу потрібно побоюватися:

 1. Помилкових покупців. Під їх видом можуть ховатися люди, які розвідують інформацію для конкурентів. Не видавайте конфіденційну інформацію всім, хто цікавиться покупкою вашого бізнесу.
 2. Несвоєчасних рішень. Занадто швидкий продаж і затягування угоди небезпечні. Не поспішайте позбутися свого активу, особливо якщо він вам приносить прибуток, нехай і невеликий. І не тягніть з продажем в надії, що справи підуть в гору.
 3. Поганої підготовки. Документи не в порядку? Оренда закінчується через 2 дня? Борги перед постачальником? Навіть один з цих факторів може злякати покупця. Заздалегідь підготуйте всі документи і розберіться з поточними питаннями. Якщо з яких-небудь причин у вас цього не вийшло, наприклад, орендар не подовжує договір на старих умовах, повідомте це потенційному покупцеві.
 4. Неправильної оцінки. Зверніться до професіонала, який назве точну вартість вашого активу. Інакше ви ризикуєте продешевити або навпаки занадто підняти ціну.
 5. Слабкості. Бізнес – це сфера, в якій виживають найсильніші. Якщо покажете себе безпорадною на переговорах, то бізнес доведеться дарувати, а не продавати.

Висновок

Продати фірму без підготовки буде важко. До цього процесу потрібно підходити виважено, і бути у всеозброєнні. Прочитавши нашу статтю, ви можете бути впевнені, що продасте бізнес за вигідною для вас ціною.

Співзасновник сайту Fintramplin.COM. Манімейкер з 12-річним стажем. Заробляє на власних інформаційних сайтах, партнерках.

Fintramplin
Додати коментар