ТОП-10 шахрайських схем в інтернеті: + 3 поради по захисту від зловмисників

ТОП-10 шахрайських схем в інтернеті Поради та лайфхаки

У цій статті ми поговоримо про схеми шахрайства в інтернеті і як від них захиститися.

Незважаючи на те, що більшість людей вже навчилися виявляти схеми шахраїв, все одно є ще багато людей, які намагаються нажитися на довірі звичайних користувачів. У цій статті я в ознайомлювальних цілях розповім про популярні інтернет-шахрайства, про те, як їх уникати і що робити, якщо ви все ж попалися на вудку зловмисників.

Топ-10 найпопулярніших схем шахрайства в інтернеті

Є кілька популярних видів шахрайства:

 • Простий заробіток в інтернеті.
 • Інвестиції.
 • Розіграші.
 • Безкоштовні програми.

Тепер давайте розбиратися з конкретними схемами.

Схема 1. Тестові завдання 

Це найпоширеніша схема шахрайства, з який стикався кожен фрілансер. Суть в наступному:

 • Публікується вакансія з дуже вигідними умовами.
 • При співбесіді кажуть, що треба виконати нескладне тестове завдання.
 • За підсумками вам відмовляють, а тестове завдання використовують.

Така схема роботи дуже поширена в соцмережах. «Великі клієнти» звертаються в популярні групи в пошуках співробітників. Публікують тестове завдання, а потім просто говорять «Ви нам не підходите» або просто припиняють листування.

Увага! Ця схема використовується і при наймі на роботу офлайн. Тому будьте обачні.

Деякі копірайтери сміються, що з тестових завдань новачків можна зібрати повноцінний блог і непогано на цьому заробляти.

Уникнути цього дуже легко. Потрібно працювати або по передоплаті, або погоджуватися на найпростіше тестове завдання, яке вимагатиме 20 – 30 хвилин вашого часу.

Схема 2. Робота без передоплати (з виводом раз в тиждень – місяць)

Знову ж схема шахрайства, з якою звертаються до фрілансерів. Пропонують роботу, але оплата по якій буде проводитися не за фактом, ні з передоплатою, а після закінчення певного терміну (раз в тиждень, раз на два тижні, раз на місяць). Це покращений варіант попередньої схеми. Ви працюєте певний час, а потім з вами закінчують співпрацю.

Не всі, хто пропонує подібну схему – шахраї. Біржі фрілансу і агентства практикують таку схему, але у них є репутація і відгуки.

Якщо вам пропонують подібну роботу і ви впевнені в тому, що це чесні люди, перевірити все дуже просто. Робите 1 завдання і чекаєте виведення. Якщо все пройде гладко, то тут можна заробити в інтернеті без шахрайства.

Ще можна запропонувати замовнику альтернативу на перший час – виводити відразу після зробленого завдання або проводити операції через біржі.

Схема 3. Заробіток через обмінники

Дуже проста схема. На форумах, в соціальних мережах, в коментарях спливає тема на кшталт «Є обмінник, якщо на нього закинути 100 грн, через 2 дня прийде 200, якщо 200 – то 400». Умови привабливі. Пояснюють зазвичай тим, що це гаманець якогось гравця на ставках, і він так збирає банк, а потім повертає частину прибутку. Ну або взагалі не пояснюють.

Ця схема була популярна 3 – 4 роки тому. Коли все більше людей поступово починали працювати в інтернеті і шукали легкі способи заробітку. Зараз практично не використовується, але періодично на форумах спливають повідомлення «про чарівні обмінники».

Уникнути цієї схеми просто. Досить вбити собі в голову, що таких чарівних обмінників не буває.

Схема 4. Продаж товарів через підроблені магазини

Зараз в мережі величезна кількість інтернет-магазинів, популярність покупок в мережі досягла свого піку. Цим і користуються шахраї. Вони створюють підроблений магазин, роблять круту рекламу, наповнюють сайт і залишають форму замовлення. Але при перерахуванні грошей в магазин, ви можете забути про покупку.

Я один раз натикався на підроблений інтернет-магазин з одягом. Ціни були середніми, асортимент непоганий, але перед тим, як щось замовити, я вирішив подивитися відгуки, почитати хоч якусь інформацію. Виявляється, цей магазин – коло шахраїв, які відправляли замовлення або привозили відвертий мотлох.

Кожен день з’являється більше 10 інтернет-магазинів, і за кожним не встежиш. Базова схема захисту від цього: відправляти все післяплатою. І, звичайно, читати відгуки.

Схема 5. Оплата доставки виграшу

З популярністю всяких розіграшів в соцмережах з’явилися і нові схеми шахрайства з ними. Суть в наступному:

 • Проводиться розіграш в відомій групі.
 • До вас стукає в приватні повідомлення людина з фразою про те, що ви виграли.
 • Для того щоб вам прийшов виграш, потрібно оплатити доставку.

Роблять зазвичай все зі сторінок адміністраторів в групі (створюють ідентичну, наповнюють тими самими записами).

Захиститися дуже просто. По-перше, дивіться хто вам пише, а по-друге, ніхто не буде вимагати вартість доставки.

Схема 6. Активація через СМС

Якщо ви качаєте програми через інтернет зі сторонніх сайтів, то прекрасно знаєте, що іноді трапляються програми, що вимагають активація через СМС. Це ще одна схема шахрайства, яка була популярна років 7 – 8 назад.

Захиститися від неї просто. Не відправляйте СМС.

Схема 7. Зломи в соцмережах

Іноді зловмисники зламують акаунти в соціальних мережах і діють за двома схемами:

 • Кидають спам з вірусами.
 • Просять гроші.

Обидві схеми є небезпечними. У першому випадку велика ймовірність того, що багато ваших даних з комп’ютера будуть під контролем шахраїв: гаманці, особисті дані, дані облікового запису. У другому випадку ваші друзі просто можуть перекинути гроші зловмиснику і вимагати їх від вас.

Пару років тому у мого хорошого друга була подібна історія: його акаунт зламали, і зловмисники просили гроші в борг у його друзів в соціальних мережах. Одна дівчина перекинула 4 тисячі грн, і після цього про них можна було забути.

Якщо у вас просять гроші ваші знайомі в соцмережах, не потрібно їм сліпо довіряти. Дізнайтеся, навіщо, чому, задайте кілька запитань. Особливо, якщо справа стосується великих сум. Зловмисники не зможуть відповісти на прості запитання, які знає ваш знайомий.

Схема 8. Благодійність

В інтернеті періодично проводять благодійні марафони для того, щоб допомагати хворим дітям, тваринам, людям, які потребують і т. д. На хвилі такого співчуття до чужих проблем зловмисники також починають створювати підроблені сторінки, групи, де просять допомоги.

Такі групи дуже схожі на справжні. Іноді навіть роблять копії документів або просто копіюють дані з реальних груп, які займаються благодійністю.

Через велику кількість шахраїв краще передавати гроші на благодійність через великі державні фонди. Ймовірність обману в таких компаніях надзвичайно низька, і ваші гроші потраплять до людей, які дійсно їх потребують.

Схема 9. Лотереї

Інтернет-лотереї теж користуються великим попитом. Можливість витратити 50 – 200 грн і отримати шанс виграти великі призи приваблює любителів халявних грошей.

Зловмисники на швидку руку створюють сайти з лотереями за дуже вигідними умовами. Практично кожен може виграти, витрати маленькі, а призи великі. Після проведення пари розіграшів починаються проблеми з виведенням грошей, і сайт благополучно закривається, а зловмисники зникають з вашими грошима.

Користуйтеся або сайтами з безкоштовними лотереями, на яких ви можете виграти невеликі гроші без вкладень, або беріть участь в державних програмах. Шанси на перемогу все одно будуть маленькими, але вони хоча б є.

Схема 10. Фейкові сайти

Зловмисники створюють копії сайтів: які відрізняються 1 – 2 символами в назві. Вони змінюються або на схожі, або на що знаходяться поруч на клавіатурі. Можна не помітити і випадково вбити помилкову назву.

Небезпека таких сайтів в тому, що вони в більшості випадків шкідливі і містять багато вірусів. Небезпека вірусів складно недооцінити. Шахраї можуть легко отримати всі паролі і залишити вас без електронних грошей.

Іноді зловмисники заходять далі і копіюють сайти банків і МФО. Таким чином вони збирають гроші під великі відсотки, а потім зникають.

Читайте статтю: Як обманюють в Інтернеті?

Що робити, якщо ви потрапили в лапи шахраїв

Інтернет-шахраї думають, що заради 200 грн чи в цьому районі, які вони у вас вкрали, ви не будете робити ніяких дій. І це справедливо в переважній більшості випадків. Люди вирішують не турбуватися з приводу невеликих сум і не витрачати свої нерви на розгляди.

Але якщо нічого не робити, ситуація не зміниться. Маленька крадіжка все одно залишається крадіжкою, незалежно від обставин. Саме тому варто робити певні заходи.

Порядок дій, якщо вас обдурили шахраї:

 1. Збір доказів. Це може бути листування, чеки, квитанції і т. д.
 2. Звертаєтеся в поліцію, складаєте заяву. Тут встановлюють факт шахрайства.
 3. Повідомляєте в сервіс інтернет-гаманця, з проханням заблокувати гаманець шахраїв.
 4. Поширюєте інформацію про шахрая в інтернеті.

Якщо ваш електронний гаманець зламали, то перша дія – блокування гаманця. Це можна зробити відразу ж через технічну підтримку.

Одна ваша заява не зробить погоди. Але якщо в органи звернеться кілька людей, то вони змусять співробітників докласти максимум зусиль для упіймання шахраїв. Це буде ваш своєрідний внесок в боротьбу з інтернет-шахрайством.

Тепер ви знаєте, куди звертатися, якщо вас обдурять в інтернеті. Пам’ятайте, що ваша бездіяльність – сигнал для інших шахраїв. Якщо один уникне покарання, то їх з’явиться ще більше.

Як захиститися від шахрайства в інтернеті: 3 поради

Поставте хороший антивірус 

Це потрібно зробити в першу чергу. Бажано, з першим виходом в інтернет з нового ПК. Це допоможе вам уникнути витоку даних. Який антивірус вибрати – справа смаку. Я спробував Nod, Avast, DrWeb, і особливих відмінностей, кажучи відверто, не помітив. В принципі, якщо у вас Віндовс 10, можна використовувати штатний антивірус, він працює добре.

Уважно читайте відгуки

Найпростіший спосіб, як перевірити сайт або людину – подивитися згадки про неї. Відгуки можна подивитися де завгодно: в тематичних групах, на сайтах на кшталт Отзовіка, на сайтах компанії і т. д. Досить вбити «назву + відгуки», і вам вже дадуть список місць, де можна почитати про компанію. Якщо відгуків немає, це привід насторожитися.

Люди рідко пишуть про щось позитивне, але помічають негативні сторони на раз-два. Якщо про людину, компанію або сайт одні позитивні відгуки і згадки, це лише говорить про те, що вони куплені.

Зараз легко відрізнити підроблений відгук від справжнього. Більшість відгуків купується на біржах копірайтингу , тому іноді виникає відчуття, що свої враження залишав якийсь робот. Всьо чотко, грамотно, по поличках, але якось холодно і скупо. Це почерк куплених відгуків.

У «Норм!)))» Віриться набагато більше, ніж «Мені сподобався продукт N. Відмінна якість, я зумів зробити макарони прямо з повітря. Ціна невелика, N повністю виправдовує свої гроші».

Слідкуйте за сайтами, на які заходите

Коли я був підлітком, кілька разів сам плутав сайти і заходив на їх копії. Пощастило, що у мене не було грошей, тому я ніде їх не втратив, але міг схопити кілька вірусів, через які мій ПК виявився б під загрозою. Не повторюйте моїх помилок.

Уважно набирайте назви сайтів або вставляйте їх через пошук, а не через адресний рядок.

Помилка в 1 символ може стати непоганим ударом по вашому гаманцю, так що варто бути уважними.

Висновок

Шахрайство через інтернет все ще дуже поширене. Якщо ви кожен день працюєте в інтернеті або навіть просто сидите в соцмережах, пам’ятайте про свою безпеку. Не потрібно бути параноїком і підозрювати всіх і кожного, але уважно ставитися до всіх сайтів, на які заходите, і до всіх пропозицій, які надходять, безумовно, варто. І тоді ви не втратите гроші і нерви.

Співзасновник проекту Fintramplin, відповідальний за його розвиток, рекламу та просування. Пише статті на основі власного досвіду заробітку в інтернеті понад 8 років.

Fintramplin
Додати коментар