Спасибі, Twitch: як заробляти сотні тисяч доларів, граючи у відеоігри

Заробіток на Twitch

Видання The New Yorker занурилося в ком’юніті популярних стрімерів, які заробляють на Twitch по кілька тисяч доларів на день, а також компаній, які займаються менеджментом їх партнерств і графіку. Незважаючи на гадану привабливість і простоту, стріми стали серйозним бізнесом — і щоб досягти успіху в цій сфері, необхідно серйозно попрацювати.

Далі ви можете прочитати скорочений переклад великої статті про бізнес на Твічі та життя стрімерів.

Заробіток на Twitch – маркетинг та життя стрімерів

Для початку журналіст Тейлор Кларк зустрівся з Омедом Даріані, засновником і CEO компанії Online Performers Group, яка працює з професійними стрімерами. Разом вони поїхали в казино, намагаючись встигнути до того моменту, як один з клієнтів Даріані, популярний стрімер Роберто Гарсія (відомий під ніком Towelliee) не нап’ється на святкуванні дня народження своєї дівчини.

Кларк згадує, що щоденна аудиторія Twitch становить близько ста мільйонів користувачів, які в середньому проводять на сайті понад дві години. Завдяки такій статистиці Twitch входить до двадцятки найбільш відвідуваних сайтів США, хоча його коректніше називати швидше калейдоскопічною телемережею, де цілодобово включені тисячі каналів.

Кларк і Даріані успішно відшукали Гарсію — журналіст описує його як бородатого, повного чоловіка в окулярах-авіаторах. Гарсія з радістю розповів їм, як спостерігав за грою своєї дівчини Араселі — за три хвилини та залишилася без $900. Їхні стосунки почалися задовго до набуття Гарсією зоряного статусу. Чоловік почав стрімити у 2010 році, після звільнення з компанії в області забезпечення якості. З Араселі вони тоді жили на його допомогу по безробіттю та її зарплату з Costco. Towelliee розповів журналістові, що в таких умовах непросто було спробувати себе в стрімінгу.

Уявіть, що говорите своїй дівчині: «Я збираюся покінчити з пошуком роботи і заробляти відеоіграми».

Незабаром Гарсія виявив, що і стрімінг вимагає безперервної роботи. Щоб залучати нову аудиторію і не розгубити глядачів необхідно постійно перебувати в мережі — зазвичай Роберто був онлайн по 18 годин в день. Через безперервне сидіння за комп’ютером, у нього опухали щиколотки, а вага досягла 190 кг

Спеціалізація Towelliee — мультиплєєрні фентезі-RPG World of Warcraft. Він не кращий гравець, але чудово розважає аудиторію розмовами, жартами і кумедними спогади з дитинства. Після першого року професійного заняття стрімінгом його аудиторія досягала семи сотень глядачів, але сили були на межі. Тоді він і отримав своє перше велике пожертвування, яка довела чоловіка до сліз — якийсь користувач відправив йому $1500. Шість років потому Гарсія здатний заробити в кілька разів більше за день, в основному завдяки потраплянню в список «партнерів» Twitch. Це привілейована група із 25 000 стрімерів (2,2 млн), яка може встановлювати для підписників вартість щомісячної підписки.

Завдяки доходу від них, спонсорським контрактам і донатам, річний заробіток Гарсії вимірюється в шестизначних сумах. Крім того, полегшився його робочий графік — Роберто стрімить по 60 годин на тиждень, з рідкісними вихідними по неділях. Він присвятив World of Warcraft вже більше 3000 годин. Тим часом аудиторія його каналу за 2017 рік встигла подивитися контенту Towelliee на 594 роки. У 2016 році Гарсія продав товарів приблизно на $3 млн за допомогою афілійованих посилань на каналі.

Приборкати такий ринок пробує і Омед Даріані. Автор тексту називає його сучасним Уільямом Моррісом — менеджером-піонером, який виводить у світ нову категорію професійних виконавців. Вже сьогодні найбільші клієнти Даріані заробляють по два мільйони доларів на рік, а також вимагають від студій виплат у розмірі $20 000 за тригодинний стрім їх гри. Правда, Даріані каже, що вести переговори з такими клієнтами непросто:

З’являється який-небудь 18-річний панк, говорить про те, яке все навколо «відстале», тупо жартує і не прислухається до команди з сотнями років досвіду за плечима. Сидиш там і думаєш: «Це хлопець, який вирішує, досягне успіху моя компанія або провалиться?». Спочатку злишся. Потім захоплюєшся.

 

Кларк описує офіс Online Performers Group, що знаходиться на відстані декількох кілометрів від аеропорту Сан-Дієго — всюди сидять стрімери, які грають в симулятори ферми, то в онлайн-шутери. У той же час на дошках менеджерів закріплені плани щодо співпраці з Intel і Logitech. Даріані управляє O. P. G разом зі своєю дружиною, яка має ступінь Ph.D з історії науки в Гарварді. До цього Омед працював в компанії по виробництву карткових ігор Magic: The Gathering and Yu-Gi-Oh!, а в 2012 році став глобальним бренд-менеджером Sony Online Entertainment. Він згадує, як в перший же день чув крики начальника, який вимагав від підлеглих розібратися в Twitch.

Пояснити успіх проекту було непросто. Сайт запустився в 2007 році під назвою Justin.tv — один з співзасновників 9 місяців стрімив туди кожен свій день за допомогою закріпленої на голові камери. Коли користувачі почали вантажити власні стріми, особливу популярність отримали ігрові записи. Нинішній CEO і співзасновник Twitch Еммет Шир не приховує подиву: «Це стало хвостом, який махає собакою. Це захопило всю компанію». У 2014 році сервіс купив Amazon за $970 млн і зараз у Twitch понад 1200 співробітників.

При цьому навіть сам Даріані спочатку не міг зрозуміти, в чому сенс сайту: «Я почав дивитися чимало стрімів і всі вони були такими: хлопець з бородою, ще один хлопець з бородою, ще один. Це просто голови у вікнах, які грають у ту ж гру». Кларк звернувся за відповіддю на головне питання — чому люди дивляться за тим, як хтось грає, якщо можуть зіграти самі — до прес-секретаря Twitch:

Це щось подібне сказати шеф-кухареві: «чому Ти дивишся Food Network? Хіба не повинен бути на кухні і готувати?». Або атлету: «Навіщо тобі ESPN? Тобі хіба не потрібно займатися?». Ні, людям подобається дивитися за тими, хто хороший в своїй справі.

Даріані в свій час заінтригувала інтерактивність — коли він показував топ-менеджерам Sony презентацію про Twitch, то зазвичай запускав на тлі стрім і в кінці розповіді коментував його, отримуючи відповідь на зразок: «Привіт, Омед!». Але коли він спробував дізнатися, скільки стрімери хочуть отримати за використання ігор Sony, то зіткнувся з безсистемністю. Стрімер з найменшою аудиторією зажадав $2500, а найпопулярніший погодився зробити це безкоштовно, просто попросив безкоштовну копію. Щоб налагодити контакти Даріані часто запрошував їх на особисті бесіди — майже всі говорили, що не розуміють, чим займаються. У 2014 Омед покинув Sony щоб представляти інтереси декількох стрімерів.

У минулому році у нього все ще був один найманий працівник, а робота велася з обіднього столу. Сьогодні штат компанії налічує 13 осіб, які використовують цілий ряд аналітичних інструментів: вони можуть назвати клієнтам найкращі години для стрімів (пік — перед північчю), розповісти про звички аудиторії та розрахувати ціну партнерського розміщення (1,1 цент за користувача в хвилину). Гроші O. P. G заробляє на комісіях.

Хороший канал, на думку компанії, повинен заробляти половину грошей на платних підписках, а решта на партнерствах. Але останнім часом другий пункт значно зріс, адже компанії зацікавилися купівлею «впливу» стрімерів. Кларк наводить приклади угод — минулого тижня Даріані підписав контракт на $200 000 на місяць, а також відмовив у відрядженні свого клієнта в Токіо, де тому пропонували $4000 за тиждень, адже стрімер отримує стільки за день.

Даріані пророкує, що в найближчі роки маркетингові витрати на Twitch перевищать мільярд доларів. За його підрахунками, дохід двох тисяч стрімерів вже можна порівняти із заробітками сім’ї середнього класу.

Разом з Даріані автор тексту відвідав будинок Ентоні Конгпана — засновник O. P. G вважає його однією з висхідних зірок сервісу. Ентоні живе в Орегоні разом з двома іншими стрімерами: їх вітальня заставлена освітлювальними софт-боксами, а на нечисленних меблях лежить шар пилу. Конгпан разюче відрізняється від інших стрімерів — він підтягнутий, раніше працював моделлю і актором.

 

Після невдалих спроб пробитися до Голлівуду, Ентоні підгледів за своїм другом і теж почав стрімити. Залучення аудиторії зайняло роки, тоді він розносив піцу в якості підробітку. Крім того, одного разу він стрімив 33 години поспіль — хоча і не збирається таке повторювати. Зараз він грає з раннього вечора до 4 ранку. Його розклад: підйом, сніданок, заняття в залі і стрімінг. Крім того, Конгпан недавно найняв свою старшу сестру асистентом, вдвічі збільшивши її зарплату після роботи в страховій компанії.

Даріані зараховує свого клієнта до групи «вар’єте-стрімерів»:

Їх аудиторія тут завжди, щоб подивитися на гру в League of Legends. Вони приходять тому що їм подобається ця особистість.

Це позитивно позначається на лояльності: деякі фанати відправляли Конгпану більше $10 000 за раз або дивилися стріми за двадцять чотири години. Кларк також зазначає, що успіх не обійшовся без ігрових навичок, відточених сотнями годин гри і дієтою власної розробки.

Хоча стрімери і кажуть, що формули успіху не існує, один з перших клієнтів O. P. G може довести зворотне. Бен Кассель, який стрімить зі своєї ферми в Північній Кароліні під ніком CohhCarnage, ледь не залишив платформу в 2013 році — шістнадцятигодинні стріми не давали відчутного результату. Замість цього він зайнявся дослідженнями, виділив кращі години і розділив аудиторію за сегментами. На основі зібраних даних він поміняв формат каналу — тепер це «безпечний для роботи простір». Вже чотириста днів поспіль, не пропустивши навіть народження своєї першої дитини, він виходить в ефір Twitch рівно в 8 ранку. У нього є чотири співробітника на повний день і дюжина контрактників: це художники, кодери, звукорежисери, модератори чатів.

Twitch це не про те, що «якщо все облаштувати, люди потягнуться». Це схоже на серфінг, де ти повинен слідувати за хвилями.

Кларк також наводить більш сумний приклад: 35-річний стрімер Брайан Вигнол помер, відійшовши «на перекур» під час добродійною тридцятидвохгодинного запису. Спочатку ходили чутки, що у чоловіка стався серцевий напад, але пізніше експертиза встановила передозування опіатами. Тим не менш, деякі клієнти Даріані дійсно отримували серцеві напади під час роботи. Про побоювання щодо свого здоров’я говорив Кларку майже кожен стрімер на конвенті West в Сіетлі.

Там же журналіст поспілкувався з найпопулярнішою дівчиною-стрімером Сонею Рейд — у неї майже мільйон передплатників. Рейд розповіла про емоційне вигоряння і бажання зав’язати з Twitch. Крім того, вона поскаржилася на токсичність ігрової культури для дівчат — її «сталкерили» незнайомці, а особисту інформацію зливали в мережу.

Я перегоріла. У своєму житті я більше нічим не займалася. Не виходила на вулицю. Тратила весь час в інтернеті.

Іншим стрімершам доводиться мати справу з домаганнями і харассментом. Синтія Алісія виявилася жертвою небезпечного розіграшу, «сватінга». Це анонімне повідомлення в поліцію, після якого за адресою жертви виїжджає загін спецназу. Правоохоронці увірвалися до неї в кімнату і наділи на дівчину наручники.

Для Даріані турбота про своїх клієнтів — постійний привід для занепокоєння. Він організовує доставку подарунків їх фанатам, допомагає зі зборами речей або орендою будинків. Крім того, O. P. G спеціально зняла кондомініум для всіх бажаючих взяти відпустку, але ним ніхто не користувався. Стрімери не відпочивають, тому компанія планує запустити програму 10-денних оплачуваних відпусток.

Кларк пояснює, що феномен Twitch в тому, що він повернув ігровому процесу відчуття спільності і допомагає впоратися з самотністю, яку провокують все більш заплутані і складні ігри. Вторять цьому і Гарсія з Касселем — вони розглядають свої канали як місцеві цілодобові паби, де є улюблені бармени. Дослідники кажуть, що вражаюча лояльність аудиторії стрімерів пояснюється бажанням людей відшукати друзів.

У фіналі журналіст розповідає про зустрічі з Даріані в барі — після кількох великих угод той виглядав особливо розслабленим. За словами менеджера, він збирається розширювати компанію і передбачає, що вже через рік у нього буде 100 клієнтів. Омед не розглядає це тільки з позиції особистого заробітку: «Коли я бачу хлопця, який пару років тому був майже бездомним, а тепер може мати сім’ю і купити будинок, як від такого можна вигоріти?». У натовпі тим часом показується Закарі Віттен, що представляє на Twitch інтереси дитячого госпіталю імені Святого Юди — завдяки взаємодії з стрімерами лікарні вдалося зібрати шість мільйонів доларів. Обводячи рукою натовп, Закарі каже:

Те, що робить Омед — це прискорена модернізація індустрії. Багато хто з цих хлопців не знають власної цінності, вірно? Омед показує цим стрімерам, чого вони насправді варті.

Якщо хочете подякувати авторам - поділіться матеріалом в соцмережах

Матеріали по темі:

avatar
  Підпишіться  
Сповітити про